У Степанова відповіли що попало на питання, як МОЗ впливає на формування очікуваної вартості фармацевтичних тендерів
07.04.2021   //   2 Переглядів

Міністерство охорони здоров’я майже через півроку після запиту «Наших грошей» про визначення очікуваної вартості ліків на закупівлях ДП «Медичні закупівлі України» відповіло, що не має повноважень впливати на формування ціни товару.

«Наші гроші» за законом «Про доступ до публічної інформації» надіслали запит до міністерства 8 жовтня 2020 року. У запиті містилось прохання надати інформацію про те, на основі чого та яким чином була визначена очікувана вартість закупівель фармацевтичної продукції через ДП «Медичні закупівлі України» МОЗ України за кошти державного бюджету в 2020 році. На той момент було оголошено 43 таких тендери.

Відповідь Світлани Шаталової, заступниці міністра Максима Степанова, датована 22 лютого 2021 року, а надійшла 9 березня 2021 року. Там було сказано, що МОЗ є головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетних програм, а одержувачем цих коштів є «Медзакупівлі». МОЗ затверджує номенклатуру товарів, що закуповуватимуться зокрема за бюджетною програмою «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру», та своїм наказом затверджує медико-технічні вимоги до товарів, які є предметом закупівлі.

Самі закупівлі планує замовник «Медзакупівлі» на підставі наявної потреби. Зокрема держпідприємство організовує і проводить закупівлі та може самостійно встановлювати критерії доброчесності та надійності вибору особи, з якою буде укладений договір. Тому «Медзакупівлі» як одержувач бюджетних коштів самостійно визначають переможця з урахуванням вимог законодавства.

«При цьому МОЗ не може вплинути на формування ціни товару, оскільки не наділений такими повноваженнями», – сказано у відповіді.

Таким чином, МОЗ відповіло не на те питання, яке ставили «Наші гроші». Наше питання було про формування очікуваної вартості тендеру, а не про процес формування ціни вже в ході торгів.

«Наші гроші» звернулись із питанням про очікувану вартість до «Медзакупівель».

Генеральний директор «Медзакупівель» Арсен Жумаділов відповів, що МОЗ затверджує паспорт відповідної бюджетної програми. Розділ 11 «Результативні показники бюджетної програми» паспорту бюджетної програми містить інформацію щодо загального фонду, відведеного на кожну статтю витрат (напрям закупівлі). Витрати за кожним напрямом закупівлі розраховуються безпосередньо МОЗом. При розрахунку витрат за кожним напрямом МОЗ визначає орієнтовну вартість по кожній номенклатурній позиції. Але «Медзакупівлі» не володіють інформацією щодо алгоритму формування орієнтовних вартостей по номенклатурним позиціям, що доводяться з боку МОЗ до закупівлі.

«Медзакупівлі» запитують у МОЗ орієнтовні ціни кожної номенклатурної позиції, яка визначена при формуванні паспорту бюджетної програми, а потім аналізують їх. Зокрема порівнюють із цінами на закупівлях інших замовників у системі «Прозорро», закупівлях міжнародних спеціалізованих організацій, власних закупівлях і комерційному ринку.

Цей аналіз надається на розгляд тендерному комітету «Медзакупівель», який на основі аналітичних довідок співробітників відділу категорійного менеджменту формує очікувану вартість на кожну номенклатурну позицію. Сформована очікувана вартість не перевищує загальну суму витрат, передбачену за кожним напрямом в паспорті бюджетної програми.

Анна Сорока, «Наші гроші»