Нотаріус Головкіна після того, як через суд повернула собі свідоцтво, провела реєстрації на підставі неіснуючих ухвал – адвокат
30.03.2021   //  

Приватний нотаріус із м. Обухів Київської області Яна Головкіна провела державну реєстрацію обтяжень на підставі неіснуючих судових ухвал. Про це стало відомо з засідання Антирейдерської колегії (Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації) від 16 березня 2021 року та інформації, яку надав «Нашим грошам» столичний адвокат Руслан Квітін.

Згідно даних, озвучених на Колегії, 6 січня 2021 року нотаріус Яна Головкіна наклала арешт в Державному реєстрі речових прав (ДРРП) на земельну ділянку площею 0,25 га, яка належить фізичній особі. Арешт нотаріус зареєструвала на підставі судової ухвали №757/50479/20-к від 19 листопада 2020 року, начебто постановленої Печерським районним судом м. Києва.

«Однак перевірка достовірності цієї судової ухвали Головкіною не проводилася, – каже адвокат власника арештованої ділянки Руслан Квітін. – Хоча по закону нотаріус (яка працювала як реєстратор) мала би це зробити: увійти в Єдиний державний реєстр судових рішень, перевірити, чи є таке рішення в електронній формі, чи воно віповідає за документарною інформацією та реквізитами. Якщо такого рішення нема, то Головкіна мала запитати копію такого рішення суду, засвідчену в установленому порядку, від відповідного суду. І на час, поки цього документу не було, мала би зупинити розгляд заяви про державну реєстрацію».

Підтвердженням того, що Головкіна не перевіряла судову ухвалу в реєстрі, каже Квітін, є «відсутність підвантаженого результату такої перевірки в матеріалах електронної реєстраційної справи». 

Водночас, в Єдиному реєстрі судових рішень видно, що ухвала, яку Головкіна вказала як підставу для реєстрації арешту на землю, перебуває в закритому доступі. Втім, по ній видно, що це судове рішення стосується дозволу на затримання з метою приводу і не стосується накладання обтяжень, забезпечення доказів чи забезпечення кримінального провадження.  Як розповідає Руслан Квітін, в інтересах клієнта він звернувся до Печерського райсуду Києва з адвокатським запитом щодо відповідності мотивувальної та резолютивної частини тієї ухвали, яка є в судовому реєстрі, ухвалі, якою наклала арешт Головкіна. На що Квітіну в Печерському райсуді повідомили, що ухвала про накладання арешту на майно в межах справи №757/50479/20-к під головуванням слідчого судді, яка вказана в судовому реєстрі – Олесі Батрин – не виносилася.

20 січня 2020 року Квітін уже скаржився на нотаріуса Яну Головкіну до Антирейдерської колегії щодо такої ж ситуації, де ця ж нотаріус наклала арешт на іншу ділянку того ж клієнта Квітіна, теж начебто на підставі рішення Печерського райсуду. Як встановила Колегія,  Головкіна не просто не перевірила, є судове рішення в судовому реєстрі чи нема. Вона не здійснила жодних дій щодо встановлення дійсності наданої для проведення реєстраційних дій ухвали. За наслідком розгляду січневої скарги Колегією під головувавнням заступника міністра юстиції Ольги Оніщук Головкіній анулювали доступ до Державного реєстру речових прав назавжди.

Як раніше розповідала «Нашим грошам» в інтерв’ю Оніщук, Яна Головкіна була одним із тих нотаріусів, в кого за поданням міністерства юстиції Вища Кваліфікаційна Комісія Нотаріату відібрала нотаріальне свідоцтво за грубі порушення. Але Головкіна оскаржила таке позбавлення свідоцтва в суді, і Мін’юсту довелося Головкіній свідоцтво повернути.

Як повідомляли «Наші гроші», у січні 2021 року Головкіній анулювали доступ  до ДРРП наказом за результатом розгляду скарги в Антирейдерську колегію. В лютому 2021 року доступ до того ж реєстру Головкіній анулювали ще раз. Так Міністерство юстиції вчиняє з нотаріусами, які потрапляють в їх поле зору як недобросовісні, щоб, якщо такий нотаріус, оскаржить одне своє анулювання в реєстрі через суд, він чи вона все одно не могли працювати, бо наказів, які не дозволяють таким фахівцям працювати в реєстрі – декілька.

Аліна Стрижак, «Наші гроші»