«Енергоатом» замовив чехам Путіна українське обладнання для ХАЕС на 420 мільйонів
28.03.2021   //   1 Переглядів

ДП «НАЕК «Енергоатом» 22 березня за результатами тендеру замовило компанії «Skoda JS» (Чехія) обладнання на 12,31 млн євро, або 419,76 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До грудня 2022 року «Škoda JS» поставить програмно-технічні комплекси контролю та вимірювання технологічних параметрів першого, другого та третього каналів керуючої системи безпеки (ПТК КВТП КСБ-1, КСБ-2, КСБ-3) для енергоблоку №2 Хмельницької АЕС. Їхнім виробником є ПрАТ «Сєвєродонецьке науково-виробниче об’єднання «Імпульс». Кожен із трьох комплексів коштує 4,10 млн євро, або 139,92 млн грн.

Товар оплатять протягом 120 робочих днів (приблизно п’ять місяців) після поставки.

Ціна угоди всього на 0,1% нижча від очікуваної вартості закупівлі у 420,00 млн грн.

Конкурентами були два українські виробник: сам «СНВО «Імпульс» і ПАТ «Науково-виробниче підприємство «Радій». Причому ніхто не знижував ціну під час аукціону.

Чеську «Škoda JS a.s.» контролює російська група «Объединенные машиностроительные заводы». А вже ту контролює «Газпромбанк», основним акціонером якого є компанія «Лідер» Юрія Ковальчука – представника найближчого оточення Володимира Путіна.

У 2018 році ЗМІ повідомляли, що росіяни хочуть продати «Skoda JS» французам, а в 2019 році – що її нібито хочуть купити корейці (детальніше про це можна прочитати тут).

Нагадаємо, в Україні, Швейцарії та Чехії правоохоронці розслідують справи щодо хабара від компанії «Skoda JS» українському нардепу Миколі Мартиненку («Народний фронт»), близькому до тепер уже колишнього прем’єра Арсенія Яценюка. Мартиненко декілька скликань Верховної Ради очолював комітет з палива і енергетики та вважався куратором «Енергоатому». У грудні 2015 року він склав депутатський мандат. Восени 2018 року САП зачитала в суді обвинувальний акт щодо Мартиненка та інших фігурантів справи.

В Україні «Skoda JS» отримувала підряди виключно в «Енергоатому». Останній називає її можливим підрядником із добудови двох незавершених енергоблоків Хмельницької АЕС.

«СНВО «Імпульс» належить кіпрській компанії «ІД&С (Індастріал Дівайсіз & Сістемз) Лімітед». Вона була створена у вересні 2012 році й записана на вірґінський офшор «Insat Corporation». Раніше акціонером «Імпульсу» через компанію «Імпульс-інвест» був екс-директор заводу Володимир Єлісєєв, який нині вказаний його кінцевим бенефіціаром.

Торік «Імпульсу» замовили ПТК КВТП КСБ-2 для блоку №5 ЗАЕС за 304,47 млн грн.

Акціями «НВП «Радій» із Кропивницького володіють голова наглядової ради бізнесмен Євгеній Бахмач (24%), Наталя Бахмач (10%), фірма «Ensol SA» (Швейцарія, 25%), екс-депутат Кіровоградської обласної ради від «Батьківщини» Аліна Бегун (9%) та ПАТ «Кіровоградграніт» Євгенія та Наталі Бахмачів (9%). Директором є Олександр Сіора.