Земельна корупція: Вплив зацікавлених осіб на проведення земельних торгів для перемоги заздалегідь узгодженого учасника
25.03.2021   //   143 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

Наразі процедура продажу прав на земельні ділянки на конкурентних засадах, зокрема порядок проведення торгів, а також встановлення та оприлюднення їх результатів регламентовано главою 21 Земельного кодексу України. Згідно з цим порядком земельні ділянки передаються у власність, оренду, емфітевзис шляхом проведення земельних аукціонів. Такі аукціони наразі мають вигляд застарілих торгів, не передбачають застосування електронних систем, вимагають участі ліцитатора (ведучого аукціону), особистої присутності учасників та інших умов та створюють інструменти для корупційних зловживань. Посадова особа за отримання неправомірної вигоди може майже безперешкодно впливати на хід та результати аукціону та забезпечити перемогу  напередодні узгодженого учасника. Відсутність необхідності публікувати інформацію про хід та учасників аукціону не забезпечує можливостей для  ефективного громадського нагляду, що унеможливлює реагування та контроль за порушеннями у процедурі проведення торгів.

КЕЙС[i]

До заступника начальника відділу земельних ресурсів виконавчого комітету Ковельської міської ради звернувся з усною заявою директор приватного підприємства щодо отримання ним земельної ділянки під комерційне використання для розміщення мийки в місті Ковель. Посадова особа повідомила, що в наявності є вільні земельні ділянки, які можна отримати у власність через аукціон, та попрохав у підприємця 7000 дол. США. За цю неправомірну вигоду посадовець пообіцяв, що посприяє шляхом використання свого авторитету, керівної посади, та маючи можливість вплинути на прийняття рішення щодо визначення його переможцем та можливості придбання в Ковельської міської ради земельної ділянки, площею 0,24 га. Надалі, під час чергової зустрічі, перебуваючи у своєму автомобілі, маючи на меті незаконне особисте збагачення, заступник начальника відділу земельних ресурсів, отримав завдаток у розмірі 100 дол. США, за вчинення впливу на членів конкурсної комісії з визначення виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель, виконавців земельних торгів.

Посадовця  визнали винним у вчиненні кримінального правопорушення та призначили покарання у виді штрафу в розмірі 17000 грн з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та органах місцевого самоврядування строком на 2 (два) роки.

Рівень корупційного ризику – Високий

Джерела ризику:

  • недосконалість нормативного регулювання: Земельний кодекс України, Закон України «Про оренду землі»;
  • індивідуальна недоброчесність відповідальних посадових осіб органів місцевого самоврядування, Держгеокадастру, виконавців земельних торгів;
  • застаріла процедура проведення торгів.

 

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.       Недоотримання коштів місцевими бюджетами.

2.       Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування.

3.       Погіршення інвестиційного клімату.

1. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ).

2. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ).

3. Незаконне збагачення (ст. 368-2 ККУ).

 

Рекомендації НАЗК:

Усунути одне з основних джерел корупційних ризиків при проведенні земельних аукціонів – вплив третіх осіб та організаторів (органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності). Перевести проведення земельних торгів у електронну торгову систему, яка унеможливить упередженість та необ’єктивність при прийнятті рішень.

Антикорупційний чек-лист:

  • внести зміни до Земельного кодексу України, оновити процедуру проведення земельних торгів. Всі етапи земельних аукціонів перевести в електронну торгову систему;
  • правила підготовки та порядку проведення земельних торгів мають унеможливити розголошення відомостей про учасників аукціону до завершення торгів;
  • електронні торги мають проводитись в режимі реального часу, з безкоштовним доступом до ознайомлення з їх перебігом та результатами, копіювання та роздрукування інформації із системи, а також зберігання всієї інформації, розміщеної на електронному майданчику.

Напрацьовані здобутки:

  • розроблено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» (реєстр. № 2195).

 

 

[i] Посилання:  https://reyestr.court.gov.ua/Review/65634873