Земельна корупція: Користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди землі за неправомірну вигоду
24.03.2021   //   112 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

Суб’єкт господарювання уклав договір оренди земельної ділянки комунальної власності, але строк дії такого договору сплив. За виникнення таких обставин орендар має подати заяву про продовження строків оренди земельної ділянки до відповідного органу місцевого самоврядування, а також підписати додаткову угоду. Натомість орендар домовляється з посадовими особами не сплачувати потрібні кошти до місцевого бюджету, а за менші гроші як неправомірну вигоду, продовжувати користуватись земельною ділянкою. У непоодиноких випадках хабар за пропущені строки подачі заяви про продовження оренди, за обіцянку не повідомляти правоохоронні органи та за «дозвіл» користуватись ділянкою без офіційної сплати до бюджету вимагає сама посадова особа. Крім того, за отримання неправомірної вигоди посадова особа може поновити договір, попри те, що орендар не виконував своїх обов’язків та не мав права на поновлення договору.

КЕЙС[i]

Головний спеціаліст Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області зателефонував до голови приватного фермерського господарства  з метою особистого збагачення.  Використовуючи свої службові повноваження, посадова особа повідомила, що за використання з 2012 року по теперішній час земельної ділянки площею 75 га без продовження договору оренди він може скласти адміністративний протокол, накласти штрафні санкції та позбавити фермерське господарство права користуватися вказаною земельною ділянкою, тим самим погрожував вчиненням дій, які можуть завдати шкоди правам та законним інтересам господарства.

У телефонній розмові посадова особа повідомила, що у разі, якщо голова фермерського господарства заплатить грошові кошти з розрахунку 470 дол. США за 1 га в загальній сумі 35 200 дол. США, то він не буде притягувати особу до адміністративної відповідальності та посприяє в продовженні договору оренди земельної ділянки площею 75 гектарів.  У результаті особа передала головному спеціалісту заздалегідь ідентифіковані грошові кошти в сумі 5 000 дол. США як неправомірну вигоду за вирішення питання про користування комунальною земельною ділянкою без наявності договору оренди землі. Посадову особу визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення.

Рівень корупційного ризику – Середній

Джерела ризику:

  • індивідуальна недоброчесність посадових осіб органів місцевого самоврядування;
  • відсутність публічного реєстру орендованого майна комунальної та державної власності;
  • відсутність дієвих механізмів контролю за дотриманням строків дії договорів оренди.

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.      Зменшення надходжень до місцевих бюджетів.

2.      Гальмування темпів економічного зростання країни.

3.      Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування.

4.      Спотворення конкурентних механізмів ринку.

1. Зловживання владою або службовим становищем  (ст. 364 ККУ).

2. Незаконне збагачення (ст. 368-2 ККУ).

Рекомендації НАЗК:

Створити єдиний відкритий реєстр орендованого комунального майна, який має містити всю інформацію про умови та строки оренди земельних ділянок державної та комунальної власності у відкритому доступі. Запровадити обов’язкову вимогу за місяць до спливу строку договору оренди подавати клопотання про продовження договору оренду, а у випадках не подання, вважати договір не продовженим на новий термін.

Антикорупційний чек-лист:

  • створити єдину інтерактивну базу державного та комунального майна на базі Єдиного реєстру об’єктів державної власності;
  • у єдину відкриту базу комунального майна інтегрувати реєстр, який має містити всю інформацію про умови, ціну, власників та строки оренди земельних ділянок;
  • запровадити на загальнодержавному рівні продаж прав на земельні ділянки державної та комунальної власності виключно через електронні земельні торги;
  • внести зміни до Закону України «Про оренду землі», встановивши обов’язковість оприлюднення інформації про процедуру оренди земельних ділянок комунальної та державної власності.

 

[i] Посилання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/42637106