Земельна корупція: Зловживання під час проведення агрохімічної паспортизації земель
18.03.2021   //   105 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

Агрохімічна паспортизація є складовою моніторингу ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення  відповідно до вимог Закону України «Про охорону земель».  Проведення агрохімічної паспортизації земельної ділянки використовується в процесі регулювання земельних відносин при  передачі у власність або наданні в користування, у тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю та здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів.  Проте на практиці механізм агрохімічної паспортизації земель не направлений на моніторинг стану ґрунтів та їх захист від виснажування, а лише перетворений на корупційну практику регуляторного впливу на суб’єктів, а також оформлення дозвільних документів із зазначенням характеристик, вигідних замовнику агрохімічного паспорта, задля  отримання неправомірної вигоди.  У непоодиноких випадках агрохімічні паспорти виготовляються відповідальними центрами охорони родючості ґрунтів навіть без виїзду на ділянку, обстеження, відбирання зразків ґрунту, а також проведення аналізу. Крім того, вимагання агрохімічного паспорта ділянки суперечить Земельному кодексу України, тож такі паспорти не мають належати до переліку документів, які подаються в обов’язковому порядку при відведенні земельних ділянок у власність.

КЕЙС[i]

Два власники земельних ділянок звернулись до головного інженера-ґрунтознавця Запорізького центру «Облдержродючість» задля того, щоб підтвердити погіршення стану якості ґрунту їх земельних ділянок. Висновок їм був потрібен для того, щоб за допомогою судового процесу розірвати договір з підприємством, яке орендує у них земельні ділянки. У суді власники доводили, що підприємство начебто порушило умови договору про оренду, оскільки засівало землю тільки соняшником, що призвело до різкого  зниження якісних властивостей ґрунту, його родючості,  та спроможності до відновлення. Суд встановив, що на користь цих осіб головний інженер-ґрунтознавець склав завідомо неправдиві «матеріали агрохімічного обстеження ґрунтів», у яких вказав неправдиві дані про те, що за час використання орендарем ділянок їх стан погіршився. І саме це підроблене рішення інженера-ґрунтознавця  надалі було підставою для винесення судового рішення на користь фізичних осіб. Суд затвердити угоду про визнання винуватості, укладену в кримінальному провадженні між прокурором та обвинуваченим.

Рівень корупційного ризику – Середній 

Джерела ризику:

  • недосконалість нормативного регулювання: Закони України «Про охорону земель» та «Про державний контроль за використанням та охороною земель»;
  • наявність дублюючих дозвільних процедур;
  • відсутність інституційної спроможності установ, які здійснюють агрохімічну паспортизацію, на проведення повного та ефективного обстеження;
  • індивідуальна недоброчесність відповідальної посадової особи центрів охорони родючості ґрунтів, які підпорядковані установі «Інститут охорони ґрунтів України».

 

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.       Зниження ефективності управління у сфері земельних відносин.

2.       Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування.

3.       Регуляторний вплив на суб’єктів господарювання, погіршення інвестиційного клімату.

1. Службове підроблення (ст. 366 ККУ)

2. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ)

3. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ)

 

Рекомендації НАЗК:

Трансформувати процедуру агрохімічної паспортизації земель, обмеживши моніторинг ґрунтів сільськогосподарського призначення проведенням агрохімічного обстеження ґрунтів та контролем за змінами якісного стану ґрунтів відповідальним органом влади.

Скасувати обов’язок проводити агрохімічне обстеження ґрунтів щоразу при передачі у власність, користування, оренду земельної ділянки або при зміні власника ділянки або користувача. Залишити обстеження ґрунтів тільки при визначенні грошової оцінки земель, плату за землю або здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів.

Антикорупційний чек-лист:

  • внести зміни до Законів України «Про охорону земель», «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та «Про землеустрій»;
  • запровадити електронні форми отримання всіх потрібних дозвільних документів із землеустрою, а також формування земельних ділянок без паперових документів із обов’язковим оприлюдненням кожного етапу такої процедури;
  • розробити та запустити електронний ресурс для роботи з даними про результати обстеження ґрунтів, їх якісного стану.

Напрацьовані здобутки:

  • розроблено проєкт Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (реєстр. № 2194), який встановлює, що розроблення агрохімічного паспорта не є обов’язковим при передачі земельної ділянки у власність та користування.

 

[i] Посилання:  https://reyestr.court.gov.ua/Review/53441987