Нікчемний ти чи нікчемний АМКУ?
17.03.2021   //   2 Переглядів

Автор публікації – Юрій Ніколов, редактор “Наших грошей”

Уже минуло майже два роки як Ольга Піщанська переступила поріг Антимонопольного комітету. За цей час вона освоїлась у кріслі голови потенційно одного з найвпливовіших відомств України, і нарешті стало зрозуміло, що вона хоче з нього зробити.

Спойлер – курс взято на повну імпотенцію.

Перші місяці по призначенню були надії. Ну хоча б на те, що юрист-інхаус – не заражений гулянками з рішалами монополістів, на яких зазвичай обмиваються зливи справ. А тому зможе вибудувати відмінний від часів Терентьєва модус операнді.

На жаль, якщо зміни і відбулись, то не у кращий бік.

Гучними попереджувальними дзвіночками про крах надій стали рішення про злив справи про «Роттердам+» та мізерний штраф «ДТЕКівцям» за зловживання монопольним становищем у Бурштинському енергоострові. Однак були сподівання, що це певне окозамилювання для самого Ахметова. Мовляв, ми тут тебе трошки оштрафуємо, а тут остаточно закриємо «роттердамське» питання. І у сухому залишку хоча б буде офіційне визнання «ДТЕК-Західенерго» зловживацьким монополістом, із перспективою ускладнити життя компанії Ахметова ображеними споживачами – відшкодуванням їм шкоди у подвійному розмірі через рішення судів.

Тим більш, що АМКУ у своєму прес-релізі недвозначно описав, кого ж антимонопольники вважають жертвами ДТЕК у період зловживань 2019 року:

«Постраждалими від таких дій енергетичних компаній виявилися всі, хто живе або працює на території енергоострова. Бізнес напряму отримав значно вищі тарифи і значно втратив у конкурентоздатності. Громадяни частково були захищені від апетитів енергетиків, оскільки підпадали під дію ПСО – механізму покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку з метою забезпечення доступності електроенергії для населення. Однак і вони відчули на собі  здорожчання електрики, адже кожна копійка зростання вартості кіловата відображалася на вартості більшості товарів, вироблених у зазначених регіонах».

Все чин чином. Якщо електроенергія дорожчає на гуртовому ринку, але у платіжках за світло в квартирах його ціна не змінилась (бо регулюється державою), то однаково всі українці відчувають це подорожчання. Бо дорожчає електрика для заводів і магазинів, офісів і транспорту.

«Ліга антитрасту» у повній відповідності до цієї тези АМКУ подала нову заяву про зловживання ДТЕКу цієї зими. І ось Комітет повністю відмовився від своєї позиції, викотивши заяву «Що не так із заявами щодо «вугілля ДТЕК» до Антимонопольного комітету». А у ній він пояснив відмову реагувати на заяви громадян щодо зловживань монополіста таким:

«Обмеження постачання вугілля компаніям-контрагентам, не поповнення запасів вугілля на власних складах, вихід генеруючих потужностей в позапланові аварійні зупинки» тощо не впливає на тариф у платіжці побутових споживачів. Тобто, причинно-наслідковий зв’язок відсутній».

Ще раз. У грудні 2020 року АМКУ вважає, що від попередніх дій ДТЕКу постраждали усі мешканці території. У березні 2021 року АМКУ вважає, що громадяни не страждають від нових зловживань монополіста, хоч ціна енергії на ринку злетіла так само як і попереднього разу.

Тобто усього за кілька місяців АМКУ зміг «розбачити» те, що одного разу йому відкрилось, і тепер вже не відчуває причинно-наслідкового зв’язку.

Небажання взагалі розглядати заяви споживачів – не випадкова помилка на користь ДТЕКу. Так само АМКУ не захотів реагувати на заяву низки громадян про дорожній картель. Віталій Шабунін (Центр протидії корупції), Олекса Шалайський та Юрій Ніколов («Наші гроші»), Деніс Бігус (Bihus.info), Агія Загребельська («Ліга антитрасту») повідомили в АМКУ, що за всіма ознаками під дахом Укравтодору діє картель. А картелізація галузі призводить до 40% зростання вартості ремонту доріг. І це відбувається за наш рахунок, оскільки гроші на ремонт доріг у тому числі виділяються з Дорожнього фонду. А він наповнюється за рахунок акцизу на автомобільне паливо. Який ми платимо або на автозаправці, заправляючи власне авто, або у якості пасажирів таксі чи автотранспорту, які заправляються на заправках та заганяють ціну палива у послуги.

Але АМКУ відмовився реагувати на заяву громадян, мовляв картель не порушує наші права. Тому заявники подали судовий позов з однією вимогою – аби АМКУ просто розглянув заяву громадян-споживачів.

І це ще не все.

Виявляється АМКУ хоче відмовитись від подвійного відшкодування шкоди постраждалими від дій порушників антимонопольного законодавства. У статті держуповноваженої Дар’ї Чередніченко про пропозиції Комітету щодо «реформи» законодавства чорним по білому написано:

«Вносяться зміни в частині відшкодування шкоди, завданої порушеннями. Зокрема, пропонується відшкодовувати шкоду не у подвійному розмірі, а в її завданому розмірі…»

Для обґрунтування цієї новели знайшли європейські шпаринки, і у них зажадали викинути один з найкрутіших інструментів впливу на зловживацьких монополістів. Він в Україні ще не застосовувався у повен зріст, але після низки оголошень «Ліги антитрасту» про збір потерпілих для колективних позовів монополістів на різних ринках (електроенергія, фармацевтика, транспорт, газ) – АМКУ з власної ініціативи побіг відміняти каральний інструментарій. Бо ж люди ще чого доброго відсудять у зловживачів зайву копійку. А це не прийнято в Україні – справедливо карати корумпантів, олігархів та монополістів. Ну, не склалось ще такої традиції. Не жили добре – не треба й починати.

Зеленському достатньо аби АМКУ генерував якусь дрібноту та був місцем для відстою важливих справ. Наприклад, саме від АМКУ тепер залежить у що конвертується сенсаційне рішення НКРЕКП про штраф ДТЕКівців за те, що вони своїми діями поставили Україну цієї зими перед загрозою віялових відключень електроенергії. Енергорегулятор виписав порівняно дрібні штрафи на 5 млн грн, Ахметов у годину заробляє більше. Але по закону більше зробити не міг. Однак він дав кваліфікацію діям ахметівців і передав справу в АМКУ. А АМКУ тепер відмовляється допускати громадян до участі у цій справі у якості потерпілих. Бо недайбоже кваліфіковані активісти «Ліги антитрасту» побачать зсередини, як комітетські імпотенти робитимуть з потенційно крутого розслідування довготривалий «висяк».

Ну, і якщо у вас і після цього лишились сумніви у тому, що весь діючий керівний склад АМКУ потрібно розігнати і більше ніколи не підпускати до державної служби, ось свіже повідомлення стосовно облгазів Фірташа, які уЗеленського нібито вирішили «розірвати», принаймні на рівні заяв президента та РНБОУ.

Низка громадян подали заяви до АМКУ що «Київоблгаз» та «Житомироблгаз» брали з них завищену ціну за газ. Але АМКУ вустами голови Північного тервідділення Олексія Хмельницького повідомив людям:

«̶В̶а̶л̶і̶т̶ь̶ ̶з̶в̶і̶д̶с̶и̶ ̶з̶і̶ ̶с̶в̶о̶ї̶м̶и̶ ̶к̶о̶п̶і̶й̶ч̶а̶н̶и̶м̶и̶ ̶п̶р̶е̶т̶е̶н̶з̶і̶я̶м̶и̶ Відділення вважає, що майбутнє рішення у справі не буде мати суттєвого впливу на права та інтереси Споживачів, охоронювані саме Законом України «Про захист економічної конкуренції».

Це буквально означає, що АМКУ прямим текстом сказав споживачам – від наших дій по відношенню до зловживаючого монополіста вам нічого не світить. Хочте – йдіть судитись.

І це ми ще не торкались розгулу практики у Тендерній колегії, де так зручно ставити каси на тому, що в однакових ситуаціях приймаєш абсолютно протилежні рішення.

Автор цієї публікації звісно б хотів прояснити ці та інші питання щодо діяльності АМКУ у голови відомства Ольги Піщанської. Однак прес-служба Комітету вже чотири місяці не може знайти у її графіку години для інтерв’ю «Нашим грошам».

Блог від: Юрій Ніколов