Антирейдерська колегія в лютому: 261 скарга, 15 блокувань і анулювань
15.03.2021   //  

Автор публікації – Аліна Стрижак, журналістка “Наших грошей”

«Наші гроші» проаналізували розгляд скарг Антирейдерською колегією Міністерства юстиції (Колегією з розгляду скарг у сфері державної реєстрації) за лютий 2021 року.

Ключові показники, зведені в ексель-таблицю можна переглянути тут.

Протягом лютого 2021 року Колегія розглянула 261 скаргу. Скаржилися на 147 реєстраторів та 76 нотаріусів (одна скарга може бути на кількох осіб). Зауважимо, що реєстратори проводять більше реєстрацій, ніж нотаріуси, але разом з цим, реєстраторів набагато менше: 1,6 тис проти 5,7 тис. приватних нотаріусів та 757 державних нотконтор.

На кого найбільше скаржилися. Нотаріуси

Ми беремо дані з оголошень про розгляд скарг на сайті Міністерства юстиції. Розглядів однієї скарги могло бути кілька, тому дані по скаргах можуть задвоюватися. Також однією реєстрацією можна відрейдерити завод, а можна припинити десяток договорів оренди десь у селі і так потрапити у топи. А ще скарги бувають необгрунтовані. Утім, гадаємо, загальну «температуру по палаті» цей перелік може показувати. З переліком нотаріусів, на яких скаржилися найбільше, ознайомитися тут.  Всього в розгляди скарг у лютому потрапили 76 нотаріусів.

14 скарг було на приватного нотаріуса Олену Сазонову. По 2 скарги отримали приватні нотаріуси Катерина Басенко, Ірина Білоус, Ірина Бочарова, Володимир Бригіда, Валентина Ганночка, Леся Горбунова, Андрій Доценко, Дмитро Ігнатов, Галина Малахова та Олександр Чмирук.

На кого найбільше скаржилися. Реєстратори.

З переліком реєстраторів, на яких найбільше скаржилися в лютому, можна ознайомитися тут. Всього у скарги потрапило 147 реєстраторів.

17 скарг – Інна Решодько, Сосницька селищна рада Сосницького району Чернігівської області;

12 скарг – Кузьмович Н.І, Сосницька селищна рада Сосницького району Чернігівської області;

по 5 скарг – Христина Дзюбенко і Катерина Ломакіна з Новодністровської міськради Чернівецької області;

по 4 скарги – Іванна Янович, департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київради (КМДА), Ірина Білолюбська, Стецьківська сільська рада Сумського району Сумської області, Сергій Ковальов, КП «Центр реєстрації та надання послуг» Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області;

по 3 скарги – Василь Дидюк, Красилівська РДА Хмельницької області, Коваленко Дмитро, Чабанівська селищна рада Києво-Святошинського району Київської області, Строєнко Лілія, Бахмутська РДА Донецької області, Шевченко О.В, Сосницька селищна рада Сосницького району Чернігівської області

6 скарг було на приватного виконавця

Шість скарг у лютому було на приватного виконавця з округу у Львівській області Зоряна Маковецького, всі – щодо земельних ділянок. Коли цей текст готувався до друку, Міністерство вже опублікувало накази за результатами розгляду трьох скарг. Судячи з них, Маковецький накладав арешти на землю, яка на дату проведення реєстрації вже не належала боржникам, тому його реєстрації Міністерство скасувало, але доступ до реєстрів виконавцю залишило.

Кому анулювали чи блокували доступ до реєстрів

Оскільки Міністерство юстиції з великими затримками публікує на своєму сайті накази за результатами висновків Колегії, а ми беремо інформацію саме з сайту Мін’юсту, зверніть увагу, що цей перелік неповний. Остаточну картину будемо бачити наприкінці року, коли публікуватимемо зведену таблицю. Зараз же ми бачимо, що у лютому анулювали чи блокували доступ до реєстрів таким фахівцям:

 

У більше половини скарг пропущені строки розгляду

У 163 скарг із 261 (тобто, у 62,4%) пропущені строки розгляду. Про причини, чому так є, заступник міністра юстиції Ольга Оніщук розповідала «Нашим грошам» у січні. Скарги-рекордсмени лютого: 687 днів від подачі до розгляду, 435 днів та 401 день (частина з них – перегляди за судовим рішенням, коли вже існуючий наказ Міністерства суд визнав незаконним. У такому випадку Колегія має розглянути скаргу повторно. Подібних кейсів за рік, за даними Ольги Оніщук, – 7-10%).

Колегія затримує накази після розгляду скарг

Станом на 1 березня 2021 року на сайті Міністерства юстиції були відсутні 84 накази за результатами розгляду скарг у січні 2021 року. Це – 50,3% від усіх скарг за січень 2021 року. Станом на цю ж дату, 1 березня 2021 року, Міністерство оприлюднило лише 23 накази за результатами розгляду скарг за лютий 2021 року, тобто, наказів по 91,1% від усіх скарг за лютий 2021 року не було. Чому Колегія затримує оприлюднення наказів, заступник міністра теж розповідала нам у січні.

Скарги, які розглянули швидко

Деякі скарги, попри навантаженість Колегії, розглядаються у короткі строки  – проходить менше тижня від подачі скарги до її розгляду. Цей перелік ми теж публікуємо. Якщо щодо скарги вже оприлюднили наказ, це також зазначаємо.

5-6 днів від подачі скарги до розгляду

Пакет скарг, пов’язаний із керівництвом Української молодіжної федерації боксу: ТОВ  «Б.М.К-Білдінг», ТОВ «Рівер Холдінг», президента Української молодіжної федерації боксу Кирила Шевченка щодо земельних ділянок, скарга віце-президента Української молодіжної федерації боксу Володимира Мікуленка щодо ТОВ  «Б.М.К-Білдінг»,  скарга ТОВ  «Б.М.К-Білдінг» щодо ТОВ «Форстерінг», а також скарга Віталія Кедровського щодо ТОВ «Рівер холдинг».

«Ці скарги – це наслідкові дії від першої скасованої нами дії по ТОВ «Прозріння»: був підроблений нотаріальний бланк, нотаріус надала відповідь, що в неї на цьому бланку інша нотаріальна дія, – каже в коментарі «Нашим грошам» очільник Офісу протидії рейдерству Віктор Дубовик.

Скарга Аліни Кабаченко щодо ТОВ «Днепропромстрой» зі статутним капіталом 2,6 млн грн. Вже за 2 тижні Міністерство оприлюднило наказ – скаргу задовольнили. Судячи з наказу, йшлося про відверте рейдерство: у фірмі змінили бенефіціара, учасників, керівника по підроблених документах, є кримінальне провадження.

Кілька скарг щодо земельних ділянок ТОВ «Інвестиційно-промислова компанія «Полтавазернопродукт»  (за даними Youcontrol, входить в «Астарту» Віктора Іванчика та Валерія Короткова).

Скарга Вікторії Клименко  щодо квартири на вул. Звіринецькій у Києві.

7 днів від подачі до розгляду

Скарга ТОВ «ВТК Каштан» щодо нерухомості на проспекті Перемоги,123 у м. Києві.

Скарга Юлії Богданенко щодо квартири на вул. Шовковичній у Києві.

Скарга Івана Горба щодо квартири у Дніпрі. Судячи з наказу, скаргу розглядали одноособово, реєстраторці Лілії Строєнко анулювали доступ до ДРРП. Строєнко, припускаємо, буде ще довго в лідерах по кількості скарг, оскільки в реєстрах ця реєстраторка гендерно урвноважує таланти столичного нотаріуса Максима Юдіна, але по великій кількості окремих квартир.

9 днів від подачі скарги до розгляду

Скарга матері Тимура Міндіча Стелли Міндіч щодо крадіжки будинку в «петренківські часи». Через три тижні після колегії з’явився наказ – скаргу задовольнили, реєстрацію Юрія Гладкова скасували.

Скарга ДП  «Науково-дослідного виробничого комбінату «Пуща-Водиця» щодо земельної ділянки, яку комбінат намагається відвоювати у приватників.

Скарга Нестеренко Юлії щодо квартири у м. Дніпро.

Скарга фізосіб щодо Ужгородського районного центру дитячої творчості.

Скарга Сергія Пономарьова щодо квартири на вул. Трьохсвятительській у м. Києві.

Логіку швидкого розгляду скарг пояснила «Нашим грошам» заступник міністра юстиції Ольга Оніщук:

«Швидко, тобто, в межах строків розглядаються скарги щодо бізнесу. Оскільки таких скарг у провадженні небагато – всього кілька десятків. Щодо нерухомості, то швидко розглядаються скарги, у яких на перший погляд є очевидні порушення закону або підробка документів (під час засідання іноді може з’ясуватися зворотнє) та резонансні, приміром, такі, як СВК «Новоселицький».

Топ активів, щодо яких розглядали скарги у лютому

Тут не претендуємо на об’єктивність. Бо складно, не відвідуючи щодня колегію, розуміти суть скарги і зорієнтуватися, наскільки крупний актив. Відтак, обирали справи на слуху, а також ті, в яких по опису видно, що це – дорога нерухомість або ж, судячи з реєстрів, йдеться про великий чи середній бізнес. В дужках поставили прізвища реєстраторів та нотаріусів, які фігурують у відповідних скаргах.

Пакет скарг, пов’язаний із керівництвом Української молодіжної федерації боксу, про які ми писали вище (нотаріуси Катерина Басенко, Юлія Скляр, Нато Кварацхелія та Дмитро Ігнатов, реєстратори Катерина Луценко, Юлія Демидюк, Сергій Стукач та Людмила Шентак).

Скарга Василя Куницького щодо ПрАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал». Судячи з уже оприлюдненого наказу, реєстратор Наталія Козачок протиправно змінила керівника, склад представників та редакцію статуту АТ. Козачок блокували доступ до ЄДР на 1 міс.

Скарга ДП  «Науково-дослідний виробничий комбінат «Пуща-Водиця» щодо земельної ділянки (реєстратор Богдан Грималюк та нотаріус Золтан Русанюк).

Скарга керуючого санацією Ольги Лук’янчук щодо ДП «Дослідне господарство «Андріївське» Державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук (реєстратор Денис Мерзлікін).

Скарги ТОВ «ВТК Каштан» і ТОВ «Регіонбудсервіс»  щодо нерухомості на проспекті Перемоги,123 у м. Києві (нотаріуси Володимир Бригіда, Діана Григорян).

Скарга ТОВ «Перт» щодо готельного комплексу «Утес» у Криму (реєстратор Оксана Топольник).

Скарга ТОВ «Зерновий термінал Кілія» щодо комплексу будівель і споруд у м. Кілія Одеської області (нотаріус Ірина Білоус).

Пакет скарг від ТОВ «Резорт еліт», ТОВ «Науково-дослідний центр радіотехнічних та оптико-електронних систем «Обрій» та низки фізосіб щодо нерухомості по вул. Саксаганського, 80 у м.Київ (нотаріус Олена Сазонова).

Скарга ТОВ «МФТВ»  щодо ТОВ «Корпорація щастя», статутний капітал 11,9 млн грн (нотаріус Наталія Ялова).

Скарга Парасковії Якобчук щодо «Позаміського закладу відпочинку «Острозький дитячий санаторно-оздоровчий комплекс «Країна мрій» (реєстратор Ольга Свінцицька).

Скарги агрофірми «Проскурів» щодо молокозаводу у м. Хмельницький та іншої нерухомості (частково перегляд за судовим рішенням, реєстратори Вікторія Сташевська та Василь Дидюк, нотаріуси Олена Очеретна та Алла Клімчук)

Скарга Сергія Ретинського щодо будівлі бару з готелем в смт. Затока Одеської області (нотаріуси Денис Щелков, Ірина Горда).

Скарга Вячеслава Зволинського та Олександра Кісєля щодо ТОВ «Гарантінвест», статутний капітал 10 млн грн (реєстратор Дмитро Коваленко).

Скарга Олексія Маслова щодо ТОВ «Іллінецький цукровий завод», статутний капітал 10 млн грн (реєстратор Дмитро Коваленко).

Скарга ТОВ «Фрунзе 69» щодо нерухомості на вул. Кирилівській, 69 в Києві (нотаріус Володимир Бригіда). Колегія рішення нотаріуса скасувала і анулювала йому доступ до ДРРП. Нагадаємо, обвинувальний акт щодо Бригіди в іншому провадженні направили до суду.

Скарга АРМА щодо готелю у м. Суми на вул. Привокзальній 9а (нотаріус Наталія Нагорна).

Скарга Іллі Басаджи щодо ділянок площею понад 133 га, перегляд скарги за рішенням суду (нотаріус Ірина Білоус, їй за цю реєстрацію анулювали доступ до ДРРП).

Скарга Дмитра Калюжного щодо будівлі торгово-реабілітаційного центру у м. Рівному на вул. Олени Теліги, 12 (реєстратор Анастасія Левандовська).

Аліна Стрижак, «Наші гроші»