Земельна корупція: Зловживання правом безоплатного отримання земельних ділянок та «повторна приватизація»
12.03.2021   //   137 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

В Україні відсутній реєстр громадян, які отримали у власність земельні ділянки за процедурою безоплатної приватизації. Відсутність прозорого контролю за безоплатною передачею земель у власність створює умови для розвитку корупційних та шахрайських схем, у яких часто беруть участь і посадові особи. Переслідуючи приватний інтерес, посадові особи можуть погодити відведення земельної ділянки попри те, що заявник вже скористався правом на безоплатну приватизацію землі. Згідно з висновками аудиту Держгеокадастру виявлено тисячі фактів «подвійної приватизації», у непоодиноких випадках – у дуже вигідних місцях, зокрема на територіях видобутку ільменіту, а також бурштину. Крім того, аудит підтверджує ще й численні порушення щодо суб’єктів приватизації, наприклад, коли ділянку під ведення селянського господарства отримувала тримісячна дитина.

КЕЙС[i]

Службові особи відділу Держгеокадастру у Хмельницькій області впродовж 2017 року, розглядаючи заяви громадян по суті щодо передачі у власність 11 земельних ділянок загальною площею 20,7565 га, розташованих на території 6 сільських рад Хмельницького району, не надали належної оцінки обставинам і умовам, зазначеним у заявах, доводам заявників, зокрема тим, що вони правом на безоплатну приватизацію земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства скористались, що завдало тяжких наслідків державним інтересам та стало підставою для незаконного відведення у приватну власність земельних ділянок комунальної власності.

Так, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.05.2017 затверджено проєкт землеустрою щодо відведення фізичній особі земельної ділянки площею 2 га, розташованої на території Райківецької сільської ради, та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства. Надалі вказана фізична особа продала земельну ділянку.

Також виявлено інші факти отримання земельних ділянок в межах сільських рад особами, які вже одержали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації. Досудове розслідування триває.

 

Рівень корупційного ризику – Середній 

Джерела ризику:

  • недосконалість нормативного регулювання: Земельний кодекс України;
  • індивідуальна недоброчесність посадових осіб органів місцевого самоврядування та Держгеокадастру;
  • відсутність реєстру земель, які були виведені з державної та комунальної власності через процедуру безоплатної приватизації.

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.       Втрата державного земельного активу.

2.       Зниження рівня ефективності державного управління у сфері земельних відносин.

3.       Гальмування темпів економічного зростання країни.

4.       Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування.

1.  Службове підроблення (ст. 366 ККУ).

2. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ).

3. Незаконне збагачення (ст. 368-2 ККУ).

 

Рекомендації НАЗК:

Завершити повний аудит земель, переданих за процедурою безоплатної приватизації, та створити з оцифрованих даних єдину відкриту базу, доступну в онлайн-режимі. Розпочати відкритий публічний діалог щодо трансформації права на безоплатну приватизацію земельних ділянок. Впровадити прозорий механізм отримання інформації щодо статусу та права власності земельних ділянок. Розробити та впровадити нову організаційно-правову модель розпорядження землями державної та комунальної власності.

Антикорупційний чек-лист:

  • розробити та прийняти зміни до Земельного кодексу України, які трансформують процедуру безоплатної приватизації в інші форми державної підтримки незахищених верств населення;
  • оцифрувати й оприлюднити інформацію про отримані безоплатно земельні ділянки та суб’єктів приватизації, об’єднавши дані на одному вебресурсі, доступному в онлайн режимі;
  • провести й оприлюднити комплексний аналіз втрат земельних активів, враховуючи їх реальну вартість та справжніх вигодонабувачів;
  • до прийняття відповідних змін органам місцевого самоврядування організувати комісії з земельних питань, створення яких передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». До робочих груп при комісії залучити громадськість і експертів у сфері земельних відносин, які будуть допомагати в розробці висновків і рекомендацій із земельних питань для забезпечення прозорості розпорядження комунальними землями;
  • забезпечити прозорість та відкритість кожного рішення щодо відведення земельних ділянок комунальної власності у приватну шляхом публікування проєктів рішень та остаточних рішень на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування.

 

 

[i] Посилання –  https://reyestr.court.gov.ua/Review/85794484