Кауфману і «Автомагістралі-Південь» підняли вартість аеродрому «Одеса» ще на третину – до 3,8 мільярда
12.03.2021   //  

ДП «Дирекція з будівництва міжнародного аеропорту «Одеса» Мінінфраструктури 10 березня уклало договір із ТОВ «Спецрембуд» про будівництво КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» на 1,02 млрд грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

У грудні 2013 року «Спецрембуд» виграв тендер на будівництво аеродромного комплексу за 1,63 млрд грн. Тоді його єдиним конкурентом було ТОВ «Проджекті-Ка», пов’язане з Борисом Кауфманом, який фактично контролює Одеський аеропорт (див. «Посадка для Труханова, Кауфмана і Грановського»).

У 2014 році прокуратура Одеської області в інтересах Мінінфраструктури домагалася скасування закупівлі через дискримінаційні вимоги і невідповідність учасників вимогам тендеру. У серпні «Схеми» зняли на відео візит Кауфмана до Адміністрації президента Петра Порошенка, а в вересні Господарський суд Одеської області визнав, що закупівля відповідає закону (детальніше про це у статті «Царський подарунок Кауфману»).

У червні 2019 року вартість договору збільшили додатковою угодою на 1,14 млрд грн., або 40% – до 2,77 млрд грн. Додаткову закупівлю в того ж постачальника провели за переговорною процедурою для забезпечення сумісності з уже виконаними роботами.

Нинішню додаткову закупівлю в того ж постачальника на суму 1,02 млрд грн., що не більше 50% ціни первинного договору, теж провели за переговорною процедурою. Це обґрунтували тим, що проект був скоригований для уточнення техніко-технологічних показників об’єкту та приведення у відповідність чинним нормативним вимогам.

Отже, загальна вартість будівництва збільшилась третину – до 3,79 млрд грн.

Роботи повинні виконати до кінця 2022 року. Зокрема знімуть старе покриття аеродрому, виконають земляні роботи, влаштують нове покриття аеродрому, а також світлосигнальне обладнання, аварійно-рятувальні станції, мережі, радіотехнічні об’єкти засобів посадки та управління повітряним рухом, метеозабезпечення, каналізаційну насосну станції тощо.

За даними програми «ЦРУ», ДАСУ виявила, що у 2018 році «Спецрембуд» за 179,00 млн грн. придбав світлосигнальне обладнання, яке мало коштувати 73,80 млн грн. На думку держаудиторів, генпідрядник із переплатою купував будматеріали в субпідрядника ТОВ «Ростдорстрой» і виготовляв бетон із цементу дешевшої марки, ніж передбачалося.

Поліція у 2018 році почала кримінальне провадження за заявою директора ТОВ «Авіа Консалт». За словами заявника, фірма «Авіа Консалт» за результатами конкурсу уклала з «Спецрембудом» договір про поставку тому світлосигнального обладнання виробництва компанії «OCEM» (Італія) на 206,22 млн грн. Однак «Спецрембуд» не сплатив аванс.

Заявник стверджує, що в лютому-квітні 2018 року його неодноразово запрошували на зустрічі представники ТОВ «Міжнародний аеропорт Одеса», які попередили, що, якщо він наполягатиме на виконанні договору, в нього будуть неприємності, бо угоду контролює особа, неназвана в ухвалі. Вони зазначили, що світлосигнальне обладнання поставлятиме ТОВ «Енергосінтез 2006», пропозиція якого здається їм вигіднішою, тому директору «Спецрембуду» надана вказівка укласти новий договір із фірмою «Енергосінтез 2006».

За словами заявника, сума договору «Спецрембуду» з «Енергосінтез 2006» нижча – 170,05 млн грн., але «Енергосінтез 2006» запропонував генпідряднику «урізану» специфікацію обладнання компанії «АDBSafegate» (Бельгія), частина якого знята з виробництва. Якби «Авіа Консалт» купив зменшену кількість обладнання в «ОСЕМ», вартість становила би близько 120,00 млн грн., що на 50,00 млн грн. менше за пропозицію «Енергосінтез 2006».

Нині засновниками одеського «Спецрембуду» на чолі з Василем Огородніком є Валерій Лесь з Києва і прописане в селі Гора під Києвом ТОВ «Ріал Естейт Захід» киянки Олени Лесь.

На час тендеру в 2013 році «Спецрембуд» був зареєстрований у Сімферополі на Ларису Ларіну з Керчі та одеське ТОВ «Варда Плюс» Вадима Маламанчука з Миколаївщини.

Анна Сорока, «Наші гроші»