Похоронні монополісти працюють на «зливах» від поліції та медиків
11.03.2021   //   312 Переглядів

Приватні похоронні служби підтримують корупційні зв’язки з поліцією і медиками задля того, аби створювати монополії і «збивати» з родичів померлих якомога більші гроші за ритуальні послуги. Про це йдеться у матеріалі Данила Мокрика для Bihus.Info.

«Коли помер батько, ми викликали «швидку», і я одразу пояснив, що нам потрібна бригада для констатації смерті. Одразу ж викликав і поліцію. Як тільки я поклав слухавку – пролунав дзвінок: «Я представляю ритуальну контору, давайте ми вам допоможемо, зараз може під’їхати людина, розібратися з поліцією і «швидкою», з усіма довідками, і відвезти тіло батька в морг…», – розповідає журналістам Bihus.Info Андрій Мечев, батько якого помер у 2019 році після тривалої хвороби. Впродовж наступних 15 хвилин, каже, йому подзвонили ще двічі.

Таких історій – багато. Медики або поліція часто миттєво «зливають» інформацію про померлих приватним похоронним фірмам – звісно ж, за «відкат». Трапляється, що «приватники» приїжджають на місце навіть раніше, ніж «швидка» або правоохоронці.

Інший варіант: вже приїхавши до померлого, лікарі або поліцейські починають нав’язувати родичам якусь конкретну службу. Така історія трапилася із родиною журналістки Bihus.Info Марії Землянської.

«В нашому випадку це був лікар. Він дав контакти людини і сказав, що це – працівник київського моргу. 15 хвилин – і в нас вдома вже був агент! Вже потім з’ясувалося, що цей його приїзд коштував 550 гривень», – розповідає Марія.

Виявилося, що лікар дав номер не комунальної служби, а представника приватної фірми. Загальну ціну за увесь пакет ритуальних послуг підприємець виставив на рівні 30 тис. гривень. Наприклад, за гербову довідку про смерть «приватник» намалював 800 грн. Марія ж довідалася, що таку довідку видають у РАЦСі абсолютно безкоштовно впродовж 10-15 хвилин. А за поховання на кладовищі «приватник» запросив 6 тис. грн, хоча в комунальному підприємстві це коштувало лише 2,5 тис. грн.

«Коли ми почали запитувати, чому така різниця взагалі, чому такі розбіжності у цінах, цей агент почав казати, що якщо нас щось не влаштовує і ми незадоволені його послугами, він взагалі привезе бабусю нам додому», – розповідає Марія.

Врешті родичі Марії відмовилися від послуг підприємця, звернулися до комунального підприємства – і зекономили майже 15 тисяч гривень.

Власник одного із київських похоронних домів, Вадим Малиновський, розповідає, що послуги конкретного «приватника» лікарі можуть нав’язувати родичам померлих не лише після приїзду додому, але й тоді, коли людина помирає в лікарні.

«Кажуть: «Якщо ви не замовите в нас похоронні послуги, то медичну довідку про смерть ви можете отримати завтра». Люди розуміють, що в них зривається похорон, що завтра вони вже повинні ховати, а виходить, що лише довідку отримають. З якої причини? А з такої, що «захворів наш патологоанатом, який видає довідку»«, – пояснює Малиновський.

На корупційні зв’язки між приватними ритуальними службами, з одного боку, та поліцією і медиками, з іншого, звертали увагу навіть в Антимонопольному комітеті.

«Конкуренція на ритуальному ринку між ритуальними компаніями відбувається не завдяки їх вартості або якості, а фактично тим, хто має більше корупційних зв’язків у правоохоронних органах і серед медичних працівників», – каже Агія Загребельська, державна уповноважена Антимонопольного комітету у 2015-2019 роках.

При цьому по всій Україні діє законодавство, яке гарантує родичам померлих певний пакет безкоштовних послуг. Скажімо, у тому випадку, якщо людина помирає вдома і правоохоронці скеровують тіло на судово-медичну експертизу, то вони повинні забезпечити перевезення тіла до моргу, а після експертизи санітари повинні безкоштовно помити тіло, одягнути його, вкласти в куплену родичами труну – і видати його. Серед платних послуг в комунальних моргах дозволені лише послуги перукаря, косметолога і бальзамування тіла, а також зберігання тіла понад норму – тобто більше 72 годин.

Втім, українське «похоронне» законодавство є застарілим і розпорошеним і вимагає серйозного оновлення. Зокрема, в Антимонопольному комітеті України ще у 2018 році напрацювали ряд змін до законодавства, які врегулювали би роботу приватних похоронних фірм і підвищили би відповідальність правоохоронців та медиків за «зливи» інформації підприємцям. Однак відтоді законодавство так і залишилося незмінним.

PS: У Міністерстві охорони здоров’я та Національній поліції проігнорували запити Bihus.Info про коментарі з приводу корупційних зв’язків співробітників з приватними похоронними фірмами.