Земельна корупція: Незаконне виведення особливо цінних земель через механізм отримання ділянки для обслуговування будинку
08.03.2021   //   172 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для обслуговування житлового будинку. Також положення чинного земельного законодавства передбачають перехід права власності на земельну ділянку або її частину до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що розміщений на цій ділянці. Механізм часто використовується для реалізації корупційних схем для виведення особливо цінних земель, а також земель у зоні особливого режиму регулювання забудови історичних центрів міст.

У непоодиноких випадках це здійснюється шляхом підроблення документів, які начебто підтверджують, що окрема юридична або фізична особа протягом тривалого часу користується будівлями, побудованими ще за радянських часів. Найчастіше це старі бази відпочинку, санаторії, спортивні бази або оздоровчі комплекси. Згодом ця особа набуває право власності на відповідний будинок, споруду на підставі набувальної давності. Проте цінністю є не стара радянська нерухомість, а земельна ділянка, яка підпадає під категорію особливо цінних земель, і залежно від місця розташування може коштувати сотні тисяч доларів США. З метою особистого збагачення посадові особи органів влади сприяють виведенню таких земельних ділянок у приватну власність.

КЕЙС[i]

За версією слідства, група фізичних осіб вчинила дії, спрямовані на незаконне заволодіння земельною ділянкою площею 0,0670 га, яка перебувала у комунальній власності територіальної громади міста Дніпра.

Зокрема, незаконно, без достатніх правових підстав та всупереч установленому законом порядку, перереєстровано зі зміною статусу об`єкта нерухомості з будинку громадської забудови на індивідуальний житловий будинок з метою створення видимості юридичних підстав для приватизації земельної ділянки під цим будинком. Так, об`єкт нерухомості було виведено з комунальної власності територіальної громади м. Дніпро та зареєстровано право приватної власності за фізичною особою на одноквартирний житловий будинок

Надалі підозрювані здійснили незаконну приватизацію земельної ділянки під вказаним будинком для подальшого створення нового об’єкту нерухомості. Водночас було знищено житловий будинок, який перебував у комунальній власності та належав до об`єктів, які мають історико-культурну цінність. Так, за матеріалами генерального плану розвитку міста будівля була розміщена в межах історичного ареалу, в зоні регулювання забудови історичного центру міста. У змові з посадовими особами місцевих органів самоврядування підозрювані отримали завідомо підроблені документи, які давали змогу приватизувати земельну ділянку. Розгляд справи триває.

Рівень корупційного ризику – Високий

Джерела ризику:

  • індивідуальна недоброчесність посадових осіб органів місцевого самоврядування;
  • відсутність повного реєстру земель державної та комунальної власності, які підпадають під категорію особливо цінних земель.

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.       Привласнення, розтрати або заволодіння цінними землями, звернення майна на користь інших осіб.

2.       Порушення особливого режиму регулювання забудови історичних центрів міст.

3.       Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування.

4.       Зниження ефективності державного управління у сфері земельних ресурсів.

5.       Порушення конкурентних механізмів ринку.

 

1.  Службове підроблення (cт. 366 ККУ).

2. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ).

3. Незаконне збагачення (ст. 368-2 ККУ).

Рекомендації НАЗК:

Імплементувати прийнятий Закону України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», повноцінно запустивши онлайн-систему всієї інформації  про земельний ресурс в Україні. Програмний продукт має аналізувати геопросторові дані та інформацію з різних державних реєстрів. Перевести в електронний формат реєстрацію земельних ділянок.

Антикорупційний чек-лист:

  • оцифрувати і оприлюднити інформацію про всі землі державної та комунальної власності, які належать до категорії особливо цінних земель, об’єднавши всі дані на одному вебресурсі, доступному в онлайн-режимі;
  • повноцінно запустити інтернет-ресурс для моніторингу обігу земель, на якому підлягатимуть відкритому оприлюдненню всі геопросторові дані, що є в розпорядженні органів державної влади та місцевого самоврядування. Платформа має забезпечити належний обмін даними між державними реєстрами: Державний земельний кадастр, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань тощо.

 

[i] Посилання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91890562