Земельна корупція: Протиправна забудова на землях, які передані підприємствам, установам та організаціям на праві постійного користування
06.03.2021   //   175 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

Законодавством не передбачені критерії, за якими землі державної та комунальної власності передаються підприємствам, установам та організаціям державної та/або комунальної власності у постійне користування.  Відсутній також належний облік таких земель, що призводить до неефективного використання та втрат земельного активу. Для реалізації корупційної схеми посадова особа установи, яка є постійним користувачем державної та комунальної землі, за неправомірну вигоду укладає з приватними забудовниками договір про спільну діяльність для будівництва на земельній ділянці. У більшості випадків умови договору невигідні для постійного користувача землі, натомість це приносить додаткові прибутки забудовнику. Згідно із законодавством ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку. Тож за результатами реалізації проєкту спільної діяльності, що передбачає будівництво багатоквартирних житлових будинків на землях, наданих у користування державним та комунальним підприємствам, відбувається безкоштовне відчуження права власності на землю державної та/або комунальної власності на користь третіх осіб.

КЕЙС[i]

За версією слідства, у 2015 році службовими особами Бучанської міської ради у Київській області з метою ухилення від проведення земельних торгів та усунення конкуренції при отриманні права на користування земельними ділянками та подальшого зарахування коштів не до міського бюджету, а на рахунки підконтрольного суб’єкта господарювання, організовано протиправну схему передачі права на забудову земельних ділянок зацікавленим особам.

Для реалізації схеми земельні ділянки, що перебували у комунальній власності, на підставі відповідного рішення Бучанської міської ради передавались у користування комунальному підприємству. Надалі комунальне підприємство як землекористувач укладало договори суперфіцію з третьою стороною – зацікавленими особами. Для надання вигляду законності таким правочинам дозвіл на укладання договорів суперфіцію надавався рішенням Бучанської міської ради. З метою приховування протиправної діяльності вказані рішення Бучанської міської ради не опубліковувались. За результатами зазначеної діяльності впродовж 2015 – 2016 років без дотримання процедури проведення земельних аукціонів, передбаченої чинним законодавством, у користування третім особам передано понад  10 гектар землі, ринкова вартість якої складає понад 80 млн грн. Плата за користування вказаним земельними ділянками на підставі договору суперфіцію, яка мала складати 1 131 763 грн. на рік, до міського бюджету не надходила. За версією слідства, земельні ділянки комунальної власності передавались на неконкурентних умовах зацікавленим суб’єктам господарювання та особам, пов’язаним з міським головою міста Буча. Розслідування триває.

Рівень корупційного ризику – Високий

Джерела ризику:

  • недосконалість нормативного регулювання: Земельний кодекс України;
  • індивідуальна недоброчесність посадових осіб підприємств, установ та організацій державної та комунальної власності, на постійному користуванні перебувають земельні ділянки;
  • відсутність реєстру земельних ділянок державної та комунальної власності, які знаходяться на праві постійного користування, а також відкритої інформації про укладені цими суб’єктами договори.

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.       Неефективне використання земельних ресурсів.

2.       Втрата прибутку державних та комунальних підприємств.

3.       Сповільнення економічного зростання країни.

4.       Розвиток правового нігілізму.

 

1. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 ККУ).

2. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ).

3. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ).

4. Підкуп працівника підприємства, установи чи організації (ст. 354 ККУ).

Рекомендації НАЗК:

Провести інвентаризацію  земель, які передані у постійне користування державним та комунальним підприємствам та установам, та на основі цих даних провести аналіз необхідності надання їм земельного активу.  У багатьох випадках передача в постійне користування землі підприємствам є об’єктивно необґрунтованою, оскільки ресурси для ефективного використання земель у таких суб’єктів відсутні. Це зумовлює потребу в передачі землі громаді, яка як власник матиме можливість надати землю в оренду шляхом проведення аукціонів, що забезпечить надходження коштів до місцевих бюджетів. Внести зміни до законодавства, встановивши заборону заключати договори про спільну діяльність підприємствам державної та комунальної власності, у яких перебуває земля у постійному користуванні.

Антикорупційний чек-лист:

  • провести аудит земель, переданих у постійне користування підприємствам, установам та організаціям державної та комунальної власності, оцифрувати дані та внести відомості до порталу Національної інфраструктури геопросторових даних;
  • внести до Земельного кодексу України зміни, якими надати повноваження сільським, селищним та міським радам та їх виконавчим органам вилучати земельні ділянки комунальної власності із постійного користування відповідно до встановленого порядку;
  • внести зміни до Земельного кодексу України, якими запровадити оновлену, цифрову процедуру проведення земельних торгів.

[i] Посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/63728987