Земельна корупція: Передача прав на земельну ділянку в обхід процедури аукціонів
05.03.2021   //   192 Переглядів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило найбільш розповсюджені корупційні ризики у сфері земельних відносин.  За оцінками експертів відділу стратегічного аналізу корупційних ризиків ця сфера є однією з найбільш корумпованих та спричиняє суттєві негативні наслідки.

Опис ризику:

Відповідно до вимог чинного земельного законодавства права на земельні ділянки комунальної та державної власності мають передаватись на конкурентних засадах за процедурою земельних торгів. Однак ст. 134 Земельного кодексу України містить перелік винятків, за яких ділянки можуть передаватись в оренду без конкурсу.

Так, згідно з ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на земельних торгах права на земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на цих ділянках об`єктів нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Саме цей виняток використовується недоброчесними посадовими особами, які у змові з приватними забудовниками, уникаючи земельних аукціонів, передають за безцінь права на державний актив. Для цього посадові особи розташовують невелику нежитлову тимчасову споруду на економічно привабливих для забудовників землях. У подальшому споруді надають статусу капітального будівництва та продають обраній компанії. Право власності на об’єкт дозволяє в обхід аукціону отримати право на земельну ділянку необмеженої площі без земельних торгів за ціну, яка набагато нижча за ринкову.

КЕЙС[i]

За версією слідства, між фізичними особами було укладено договір купівлі-продажу майна. Відповідно до вказаного договору відбувся продаж споруди для зберігання різноманітної техніки та матеріалів з навісом загальною площею 51,0 кв. метр.

Рішенням Харківської міської ради надано дозвіл приватному підприємству на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі площею 0,9340 гектара комунальної власності для експлуатації й обслуговування нежитлових будівель. Надалі було затверджено проєкт землеустрою та надано  приватній компанії в оренду на 5 років земельну ділянку комунальної власності за рахунок земель житлової та громадської забудови для експлуатації й обслуговування нежитлових будівель. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки на момент укладення договору становила 25 348 200 гривень. Земельні торги не проводились, а земельна ділянка перейшла у користування товариству у позаконкурентний спосіб.

Будь-які документи, що підтверджують факти будівництва, введення в експлуатацію чи набуття права власності на споруди загальною площею 51,0 кв. метр, відсутні. Таким чином, реєстрацію права власності на вказані нежитлові будівлі проведено з метою отримання відповідної земельної ділянки на позаконкурсних засадах, оскільки об`єкти нерухомого майна фактично в натурі ніколи не існували. Розслідування триває.

Рівень корупційного ризику – Високий

Джерела ризику:

  • недосконалість нормативного регулювання: Земельний кодекс України;
  • індивідуальна недоброчесність відповідальних посадових осіб органів місцевого самоврядування, Держгеокадастру та державних та/або комунальних закладів, установ та підприємств, у постійному користуванні яких перебувають ділянки державної та комунальної власності.

Наслідки:

Стратегічні Корупційні
1.       Недоотримання коштів місцевими бюджетами.

2.       Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування.

3.       Зниження ефективності державного управління земельними ресурсами.

4.       Зниження інвестиційної привабливості регіонів.

1. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ)

2. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ)

3. Зловживання впливом (ст. 369-2 ККУ)

Рекомендації НАЗК: 

Встановити обмеження площі земельних ділянок державної чи комунальної власності, які можуть бути передані в оренду поза аукціонами.  Перевести земельні торги в електронну торгову систему, повністю змінивши порядок проведення аукціонів, які мають проводитись в режимі реального часу з цілодобовим доступом до всієї інформації, яка була розміщена на електронному майданчику.

Антикорупційний чек-лист:

  • розробити та внести зміни до Земельного кодексу України, визначивши граничну площу земельної ділянки для обслуговування будівлі, яка може бути передана в оренду поза аукціоном;
  • внести зміни до Земельного кодексу України, якими запровадити зміни до процедури проведення земельних торгів. Всі етапи земельних аукціонів перевести в електронну торгову систему;
  • електронні торги мають проводитись в режимі реального часу, з безкоштовним доступом до ознайомлення необмеженого кола осіб з їх перебігом та результатами, копіювання та друкування інформації із системи, а також зберігання всієї інформації, яка була розміщена на електронному майданчику.

Напрацьовані здобутки:

  • розроблено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» (реєстр. № 2195).

[i] Посилання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/88902606