Військовим розблокували можливість реконструювати склади зброї, на які «микитасям» злили сотні мільйонів
02.03.2021   //   0 Переглядів

Господарський суд Києва 11 лютого залишив без розгляду позов ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс» до Міністерства оборони, у рамках якого фірма блокувала військовим укладення будь-яких нових контрактів по реконструкції складів боєприпасів. Про це свідчать дані Єдиного держреєстру судових рішень.

У вересні 2018 року Міноборони уклало контракт № 362/5/18/8  з «Північно-Українським Будівельним Альянсом» («ПУБА») на реконструкцію складів зброї вартістю 1,19 млрд грн. Через секретність закупівля проводилась поза системою «Прозорро», відтак її подробиці невідомі. З відкритих джерел відомо лише, що Міноборони планувало реконструювати арсенали у Вінницькій, Кіровоградській та Хмельницькій області. Та уклало різні контракти на їх реконструкції – два з них «ПУБА». Відомо, що військові перерахували підрядникам авансів сукупно на 984 млн грн.

«ПУБА» не виконувала всі роботи в строки. Відтак Міноборони подало позови про повернення 284,11 млн грн авансу, та стягнення пені і штрафів. ДБР у 2019 році відкрило кримінальне провадження. У березні 2020 року військові розірвали контракт з фірмою.

Міноборони весь цей час не могло проводити робіт по реконструкції складів, бо «ПУБА» у серпні 2020 року отримали судове рішення про заборону військовим укладати нові контракти на ці роботи. У лютому 2021 року суд закрив справу за позовом «ПУБА» до Міністерства. Зараз військові можуть укладати нові контракти.

З 2017 року власником ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс» є Андрій Якусевич. Компанію раніше контролював екс-нардеп Максим Микитась. За його словами, після обрання народним депутатом він відійшов від оперативного управління своїми компаніями і з 2017 року передав ці функції своїм топ-менеджерам, «на них було оформлене майно, вони приймали рішення». Серед цих топ-менеджерів були Андрій Якусевич, Олег Майборода, нинішній заступник Офісу Президента Олег Татаров. За словами Микитася, у 2020 році ці особи фактично відібрали весь його бізнес.

Довідково

Міноборони у 2019 році подало до суду кілька позовів про стягнення з «Північно-Українського Будівельного Альянсу» пені і штрафів у зв’язку із порушенням ним строку виконання робіт та невиконанням ряду робіт за державним контрактом №362/5/18/8.

Справи про стягнення 813 тис грн і 4,42 млн грн Міноборони програло. А позов про стягнення 292,68 млн грн (284,11 млн грн – аванс, 8,57 млн грн – пеня) ще перебуває на розгляді в суді. Наразі провадження у цій справі призупинено на час проведення судової комплексної  будівельно-технічної та економічної експертиз.

Навесні 2019 року слідчі Державного бюро розслідувань почали розслідування кримінального провадження по ст. 410 КК. З матеріалів цього провадження вбачається, що у листопаді 2017 року Міноборони видало наказ, відповідно до якого було заплановано розробку проектної документації на реконструкцію технічних територій арсеналів на території трьох військових частин у Хмельницькій, Кіровоградській та Вінницькій областях.

У подальшому Міністерство оборони уклало ряд контрактів та, як встановлено за даними відкритих джерел, перерахувало за ними в якості попередньої оплати виконаних робіт 984 млн грн.

Працівники Департаменту захисту економіки Нацполіції України встановили, що роботи за цими контрактами проводились не в повному об’ємі, а грошові кошти, виплачені в якості попередньої оплати, за допомогою підконтрольних підприємств були виведені в готівку. У рамках цього провадження слідчі отримували доступ до оригіналів документів по контракту № 362/5/18/8.

Доступ до цього контракту отримували також слідчі ДБР з управління, розташованого у Хмельницькому, в рамках іншого кримінального провадження по ст. 425 КК (Недбале ставлення до військової служби). Слідчі розслідують можливе недбале ставлення до військової служби ряду службових осіб під час виконання програми щодо реконструкцій технічних територій у військових частинах в с. Цвітоха Хмельницької області, м. Калинівка Вінницької області і с. Богданівка Кіровоградської області. Недбале ставлення спричинило істотну шкоду, зокрема, 27.09.2017 пожежа на території військової частини у  Калинівці призвела до знищення більшої частини боєприпасів, які там зберігались.

Міноборони через суд стягує з ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс» ще 318,59 млн грн по іншому державному контракту – № 362/5/18/1 від 17.05.2018 на виконання робіт за державним оборонним замовленням з «Реконструкції технічної території арсеналу» (шифр РТ-Ц-58). У цій справі також призначено судову експертизу.