Голова АМКУ не хоче перевіряти законність держдопомоги «зеленій» генерації, бо то не про конкуренцію (відео)
02.03.2021   //   1 Переглядів

Антимонопольний комітет не сприймає державну допомогу виробникам електроенергії за «зеленим» тарифом як сферу, що може порушувати антиконкурентне законодавство та відноситься до його компетенції регулювання.

Про це голова АМКУ Ольга Піщанська сказала в інтерв’ю «Першому діловому телеканалу».

«Ми маємо оцінювати дії згідно впливу на конкуренцію. На сьогоднішній день частка «зеленої» енергетики – це 8%. І згідно прогнозів НКРЕКП в 2021 році очікується 19%. Ще очікується, ще немає. І це ще не є тією часткою, щодо якої можна сказати що значна ринкова влада, чи монопольне становище. Тому, ми маємо розділяти питання які відносяться до сфери антиконкурентного законодавства, і які відносяться до інших сфер», – сказала вона.

Піщанська уточнила, що на сьогодні не має даних ані про перевищення «зеленими» виробниками порогу в 35%, ні про їх змову на ринку енергетики.

Нагадаємо, в кінці лютого споживачі разом з «Лігою антитрасту» направили до АМКУ колективний звернення щодо незаконної держдопомоги «зеленій» генерації.  У зверненні було вказано, що з 2003 року в Україні почали впроваджувати систему економічних стимулів для розвитку виробництва електричної енергії з альтернативних джерел (енергія сонця, вітру тощо). Зокрема, сьогодні держава зобов’язана викупати весь обсяг виробленої «чистої» енергії за «зеленим» тарифом, який подекуди у 5 разів вищий за ринкову ціну, не зважаючи на те, чи буде вона споживатися.

Створена в Україні система стимулів призвела до неконтрольованого зростання частки занадто дорогої для України енергії, виробленої з ВДЕ. В результаті, за минулий рік утворився борг перед «зеленими» виробниками, які погрожують в міжнародному арбітражі відсудити свої борги.

Натомість, в Україні з 2017 року діє Закон «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», метою якого є забезпечення захисту та розвитку конкуренції: підвищення прозорості процесу надання державної допомоги суб’єктам господарювання, а також виконання міжнародних зобов’язань України щодо регулювання державної допомоги.

Відповідно до положень Закону АМКУ є Уповноваженим органом з питань державної допомоги в Україні.

За результатом розгляду, АМКУ може як створити юридичне підґрунтя для легального перегляду моделі взаємовідносин держави з «зеленими» виробниками, так і зобов’язати їх повернути надану підтримку до державного бюджету.