Атомники «заточили» торги на 75 мільйонів під «санкційну» продукцію з Росії
25.02.2021   //   266 Переглядів

(Додано: Тендер відмінили 17 березня через скорочення видатків.)

ДП «НАЕК «Енергоатом» виписало умови тендеру щодо комплекту деталей головного ущільнення для Запорізької АЕС очікуваною вартістю 74,55 млн грн. під російську «санкційну» продукцію. Про це пише Ілона Заєць у публікації для видання «Mind».

У січні атомники оголосили торги щодо закупівлі комплекту деталей для реактора ЗАЕС, що призначені для ущільнення головного роз’єму корпусу реактора з кришкою верхнього блоку, а також для кріплення кришки до корпусу. Це обладнання найвищого першого класу безпеки. До складу вузла ущільнення головного роз’єму входять шпильки, гайки, шайби, прокладки. Традиційних постачальників таких деталей із досвідом поставок на українські (і не тільки) АЕС лише два: російське ПАТ «Іжорські заводи», яке перебуває під санкціями РНБО, та чеська компанія «Skoda JS», яку також контролюють росіяни.

За словами Ілони Заєць, такі деталі також майже готове виготовляти українське ПрАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» («НКМЗ»). Йому залишилося виготовити дослідні зразки деталей і на приймальній інспекції за участю Держатомрегулювання та «Енергоатома» провести контроль калібрами метричної нарізки. Для цього ЗАЕС має надати комплект контрольних калібрів. Потім протягом місяця узгоджуються техумови.

Однак у нинішньому тендері «НКМЗ», як пише Ілона Заєць, не зможе взяти участь. По-перше, тендерна документація вимагає наявність техумов, які вже узгоджено на момент подання пропозиції. По-друге, технічні вимоги передбачають досвід виробництва як корпусів реакторів ВВЕР-1000, так і деталей ущільнення головного роз’єму реакторів ВВЕР-1000. А досвід саме щодо корпусів мають лише «Іжорські заводи» і «Skoda JS».

Анонімна фірма в запитаннях до процедури звернулась до замовника з приводу цих двох пунктів. Той відповів, що в специфікації до процедури закупівель такі умови про досвід виробництва взагалі не застосовуються, а ось узгоджені техумови потрібні. Водночас, як стверджує Ілона Заєць, практично всі інші торги атомників на закупівлю обладнання для систем, важливих у безпеці, допускають подання проектів техумов та їхнє подальше узгодження з «Енергоатомом» та Держатомрегулюванням до моменту постачання.

Також анонім вимагає включити в тендерну документацію вимогу надання гарантійного листа, що виробник не підпадає під санкціями РНБО. Натомість якийсь дилер «Іжорських заводів» хоче, щоб замовник прямо зазначив, що тендер не підпадає під санкції РНБО.

При цьому восени, за даними Заєць, т.в.о. президента «Енергоатома» Петро Котін писав білоруському «Атоммашпроекту», що не можна постачати на АЕС України продукцію «Іжорських заводів». Таку зміну позиції вона пояснює впливом нардепа Андрія Деркача, який знаходиться під персональними санкціями у США, на керівництво «Енергоатома».