Підшипникові змовники уникнуть сплати мільйонних штрафів, бо встигли збанкрутувати
22.02.2021   //  

Фірми «Меганом» та «УПЕК трейдинг» з орбіти харківського бізнесмена Анатолія Гіршфельда припинили свою діяльність до того, як АМКУ стягнув з них штрафи за змову на тендерах Укразлізниці. Про це повідомила «Ліга антитрасту».

У 2019 році компанії «Харківський підшипниковий завод», «УПЕК трейдинг» та «Фірма Меганом» отримали від АМКУ 10,4 млн грн штрафу за узгоджені дії на торгах, проведених «Укрзалізничпостачем» у 2015 році. Вони розіграли між собою 4 тендера на закупівлю підшипників для залізниці на загальну суму 157,6 млн грн.

Звинувачення базувалось на таких доказах:

  • пов’язаність керівного складу, засновників компаній один з одним та іншими суб’єктами господарювання;
  • наявність спільних працівників;
  • спільне використання засобів зв’язку (телефон та e-mail);
  • одночасне отримання (оформлення) документів, наданих у складі пропозицій (компанії надали договори добровільного страхування від однієї дати та з послідовними номерами);
  • складання документів пропозицій однією особою;
  • наявність сталих господарських відносин (компанії надавали один одному безвідсоткову фінансову допомогу);
  • мінімальна конкуренція на торгах між компаніями;
  • компаніями запропоновано до постачання продукцію одного виробника – «Харківський підшипниковий завод».

АМКУ у жовтні 2020 року звернувся до суду, аби примусово стягнути 14,7 млн грн штрафу та пені з «УПЕК трейдингу», який програв у Верховному суді рішення про змову. Але компанія навряд чи сплатить кошти до бюджету, адже вже перебуває у стадії припинення (за інформацією з ЄДР, з 09.11.2020 на підставі рішення засновників про припинення її діяльності в результаті ліквідації). Також відсутні дані щодо того чи АМКУ виступив кредитором. Крім того, з «УПЕК трейдинг» намагаються стягнути кошти також «Науково-виробнича фірма «Ротормаш» та «Acord plus» за неналежне виконання договору поставки, «ОТП банк» за невиплачений кредит.

«Фірма Меганом» також за власним бажанням припинила свою діяльність (24.02.2020) ще до того як набрало законної сили рішення про програш компанії у справі про змову в першій інстанції (27.02.2020).

Тому з 10,4 млн штрафу накладеного на порушників до державного бюджету може дійти лише 4,1 млн від «Харківського підшипникового заводу», який програв у суді та даних про його ліквідацію чи банкрутство поки немає.

«Ліга антитрасту» вкотре наголошує, що змінити ситуацію із стягненням штрафу змогла б практика застосування Комітетом інструменту накладення арешту на майно та кошти порушника, а також внесення змін до законодавства в частині підняття штрафів АМКУ в черзі кредиторів на перші позиції».

Довідково:

Завдяки ліквідації «УПЕК трейдинг» також позбудеться 1 млн грн штрафу, накладеного Західним міжобласним територіальним відділенням АМКУ за змову на 13 торгах, які компанія розіграла з «Автотрансагентством». За даними Clarity, компанії разом брали участь у 156 тендерах на суму 556 млн грн.

Посилання на рішення:

https://amcu.gov.ua/npas/rishennya-175-r-vid-21032019

http://www.amc.gov.ua/amku/doccatalog/document?id=88999…

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94517503

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93856195

https://reyestr.court.gov.ua/Review/87419094