Штучна вимога Укравтодору у тендерах «Великого будівництва» призведе до занепаду галузі на Чернігівщині – звернення облради до Генпрокурора
19.02.2021   //  

Чернігівська обласна рада звернулась до Офісу Генерального прокурора, АМКУ та НАБУ щодо обмеження конкуренції на тендерах Служби автомобільних доріг у Чернігівській області. Відповідне звернення  від 26 січня опубліковане на сайті Чернігівської ОДА.

Депутати заявили, що Чернігівська САД навмисно завищує очікувану вартість тендерів до 1,1 млрд гривень і при цьому вимагає від учасників торгів аби вони мали доходи за минулий рік не менше, ніж очікувана вартість закупівлі.

«Внаслідок такої діяльності Служби автомобільних доріг у Чернігівській області в період реалізації програми Президента України «Велике будівництво» значна кількість працівників дорожньої галузі Чернігівщини залишиться без роботи, а місцеві бюджети без значних фінансових надходжень. Це все може призвести до скорочення робочих місць, несплати податків та подальшому занепаду дорожньобудівельної галузі в Чернігівській області», – йдеться у зверненні облради (весь текст).

За даними «Прозорро», Служба автомобільних доріг у Чернігівській області у грудні 2020 року оголосила чотири тендери на експлуатаційне утримання доріг вартістю від 1,1 млрд грн. кожен на загальну суму 4,66 млрд грн. У кожному з них є вимога до учасників – підтвердити наявність доходів за 2019 рік (що передував року оголошення закупівлі) у такому ж розмірі.

Такий великий розмір очікуваної вартості Укравтодорівці зробили завдяки тому, що кожен з цих тендерів стосується експлуатаційного утримання доріг на два роки. Якби САД замовляла ці послуги на один рік вперед, то очікувана вартість торгів була б удвічі меншою. І відповідно учасникам торгів потрібно було б мати менший дохід.

Депутати Чернігівської облради вказали, що така вимога дискримінує місцеві компанії, які у попередні роки мали набагато менше фінансування по замовленнях Укравтодору.

«Виникає ситуація, коли підприємства Чернігівщини навмисно усуваються від участі в тендерних закупівлях через невідповідність одному з критеріїв, встановленому у тендерній документації, фінансовій спросможності. Очевидно, що приймати участь у закупівлях і отримати бюджетні замовлення зможе тільки обмежене коло будівельних підприємств, зареєстрованих в інших регіонах України. Ми вбачаємо в таких діях приховану монополізацію та захоплення ринку дорожніх послуг», – вказано у зверненні.

Ініціаторами звернення облради стали чернігівські компанії ТОВ «Транс Лайн Груп», ТОВ «НПО Сварог», ПрАТ «ШРБУ №82» та ТОВ «ШБУ 14».

На чотирьох  чернігівських тендерах на фінансовий критерій до АМКУ поскаржилися й інші компанії – «ШБУ-77», «ДС Пром Груп», проте АМКУ відмовив у задоволенні їхніх вимог.

Експлуатаційне утримання доріг відрізняється від звичайних ремонтів доріг, оскільки передбачає більше різних послуг – наприклад, прибирання від снігу. При цьому фактове виконання експлуатаційних підрядів зазвичай менше від ціни контракту. Підрядники виконують стільки робіт, скільки може профінансувати Укравтодор. Відтак контракт на експлуатаційне утримання дороги вартістю 1 млрд грн по факту може бути виконаний лише на 10%. І спеціалізована місцева компанія не матиме фактичного доходу, як того вимагає Укравтодор на відміну від великих фірм, які беруть підряди по всій Україні.

Так званий фінансовий критерій – вимога щодо наявності доходів у розмірі 100% від очікуваної вартості тендеру – був внесений у закон «Публічні закупівлі» у 2019 році народними депутатами «Слуги народу».