Обвинувальний акт щодо нотаріуса Бригіди направили до суду
18.02.2021   //   2745 Переглядів

Обвинувальний акт щодо діючого нотаріуса з Києва Володимира Бригіди направили до суду. Про це повідомила на своїй сторінці в соцмережі Facebook юридична компанія «Міллер».

Адвокати цієї компанії захищають потерпілих від дій Бригіди за іншим фактом, тож відправили запит до Нацполу. А там їм відповіли, що Володимира Бригіду 27 березня 2020 року повідомили про підозру в межах іншого провадження 12020100070000945 від 16 березня 2020 року за ч. 5 ст 27 ККУ (в цій частині статті про види співучасників йдеться про пособників), ч. 4 ст 190 ККУ («Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою») та ч. 3 ст 365-2 ККУ («Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги»). Ці деталі розповіла «Нашим грошам» адвокат юркомпанії «Міллер» Ангеліна Климчук.

За даними судового реєстру, провадження 12020100070000945 веде слідчий відділ Подільського управління поліції ГУНП в м. Києві під процесуальним наглядом  Київської місцевої прокуратури № 7.

В ухвалах у відкритому доступі поки йдеться про одну квартиру, якою заволоділи фігуранти провадження. За версією досудового слідства, певна група осіб знала, що є квартира, власниця якої померла 2002 року, і що квартира належить державі в особі Державного управління справами. Проте ця група осіб десь знайшла документи на право власності на цю нерухомість – свідоцтво про право власності на житло від 4 червня 1993 та свідоцтво про право на спадщину за законом від 16 грудня 1994, а також паспорт та ідентифікаційний код. Оскільки судовий реєстр персональні дані знеособлює, не зрозуміло, були ці документи оформлені на ім’я покійної чи на когось іншого. Далі один із учасників групи, «діючи на виконання спільного злочинного умислу», отримавши вище перераховані документи,  залучив до своїх протиправних дій нотаріуса Володимира Бригіду. Нотаріус, каже слідство, знав, що планують незаконне заволодіння майном. Але погодився посвідчити договір купівлі-продажу квартири і внести інформацію про право власності до Державного реєстру речових прав, попри те, що власниця квартири померла.

Фіктивний договір купівлі-продажу уклали 24 травня 2019 року. Людина, яка виступила покупцем, каже слідство, знала, що це афера. Так зловмисники заволоділи майном держави вартістю 2,5 млн грн. Після цього один із учасників групи, будучи обізнаним про те, що квартира на підставі договору оренди, укладеного з ДП «Укржитлосервіс» Державного управління справами, тобто, на законних підставах, займає громадська організація «Спілка жінок України», вирішив використати цю ситуацію у власних корисливих інтересах. Він звернувся до адвоката Павла Пльотки, якому не було відомо, каже слідство, про злочинні наміри групи, з проханням представити інтереси фіктивного власника вказаної квартири та здійснювати спілкування з представниками ГО «Спілка жінок України». Адвокат погодився. Після чого передав «Спілці жінок» вимогу фіктивного власника квартири звільнити приміщення або купити його. У жовтні 2019 року і сам фіктивний власник озвучив суму, за яку готовий продати квартиру – $130 тис., що на той час становило 3,1 млн грн. Утім, згодом групу, крім адвоката, пов’язали, тож цей злочин довести до кінця вони не встигли.

Судячи з даних судового реєстру, Бригіда, після того, як йому повідомили про підозру, тривалий час переховувався. 27 березня його оголосили в розшук. Потім нотаріус знайшовся, і до 26 січня 2021 року стосовно нього застосували запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Утім, в період дії запобіжного заходу, 23 січня 2021 року, Бригіда зробив нову реєстрацію, яку в юридичній компанії «Міллер» називають рейдерською. Бригіда перереєстрував приміщення на вул. Кирилівська, 69 з компанії ТОВ «Фрунзе-69» інвесторів зі Словаччини Річарда і Юрая Душок за ТОВ «ФК Інвестохіллс Веста», як кажуть у «Міллері», без належних на те документів, натомість,  «Веста» це заперечує.

«Перереєстрація Бригіди є незаконною, бо закон «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачає вичерпний перелік підстав для державної реєстрації права на нерухоме майно. До них, зокрема, належать, договір купівлі-продажу або рішення суду стосовно набуття, зміни або припинення речових прав на майно. Разом з тим, у випадку з будівлею на вул. Кирилівській, 69, підставою для повторної перереєстрації права власності на майно стала ухвала Господарського суду м. Києва, якою зупинено дію реєстраційних записів, вчинених на підставі наказу Міністерства юстиції з метою повернення нерухомого майна її власнику. Примітно, що у вересні 2020 року, ця ж суддя не задовольнила аналогічні заходи забезпечення позову, оскільки, на її думку, забезпечення позову шляхом зупинення дії реєстраційного запису не входить до переліку, наведеного у ч. 1 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України. Чи варто говорити, що в чинному законодавстві відсутній механізм зупинення дії реєстраційних записів в державному реєстрі прав?» – пояснює Ангеліна Климчук.

ТОВ «ФК Інвестохіллс Веста» зараз перереєстрована на кіпріота Антоніоу Константіноса. Утім, тривалий час співвласником компанії був Андрій Волков, який в офіційних документах також фігурував як представник компанії «Укррослізинг» бізнесмена Павла Фукса. Деякий час у 2019 році в «Весті» працював нинішній заступник голови АРМА Володимир Павленко.

Реєстрації Бригіди в період, коли йому вже повідомили про підозру, стали можливі за таких обставин.Судячи з даних сайту Мін’юсту, доступ до Державного реєстру речових прав Бригіда ще мав. А щодо доступу Бригіди до ЄДР, то Міністерство юстиції 29 січня 2020 року анулювало йому доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тож Бригіда вже в цьому реєстрі працювати не міг. Утім, нотаріус пішов до Окружного адміністративного суду Києва і попросив скасувати наказ міністерства №321/5, яким його відрубали від реєстру. Суд позов Бригіди задовольнив, тож Міністерству довелося поновити нотаріусу доступ до ЄДР.

Втім, зауважимо, що в Міністерства юстиції є ще така опція, як анулювання свідоцтва нотаріусам. Про неї нещодавно розповідала «Нашим грошам» заступник міністра юстиції Ольга Оніщук. З її слів, 17-18 лютого 2021 року планувалося чергове засідання Вищої Кваліфікаційної Комісії Нотаріату, на якому розглядатимуть декілька десятків подань щодо анулювань нотаріальних свідоцтв. Утім, за даними «Наших грошей», Володимира Бригіди в цьому переліку немає.

Аліна Стрижак, «Наші гроші»