Суд не дозволив прокуратурі забрати у фірми ділянку бурштину, яку вона отримала по схемі без аукціону
15.02.2021   //   165 Переглядів

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду залишив без задоволення скаргу прокуратури про скасування спецдозволу ТОВ «Компанія «Надра Галичини» на видобуток бурштину на Житомирщині.

Про це написала Наталія Іжицька для «Житомир. Інфо» з посиланням на постанову суду від 4 лютого.

Державна служба геології та надр ще в жовтні 2016 року видала «Компанія «Надра Галичини» спецдозвіл № 4795 на видобуток бурштину на території Житомирської області, Овруцького району на північній околиці с. Сирниця загальною площею 906 га (ділянка Тетерівська).

У квітні 2017 року заступник прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської облради подав позов до Держгеонадр України про скасування спецдозволу, виданого «Компанія «Надра Галичини». Прокуратура вважала, що дозвіл фірмі видали з порушеннями «інтересів держави», оскільки він був виданий й без проведення аукціону, без надання дозволу Житомирською обласною радою та без попереднього погодження з відповідними місцевими радами.

В грудні 2017 року Житомирський окружний адмінсуд задовольнив позов, але наступного року Вінницький апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Держгеонадр України та ТОВ «Компанії «Надра Галичини» задовольнив, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду скасував. У травні 2020 року Верховний суд справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції через неповне з’ясування обставин. Зокрема, потрібно було встановити, чи орендований фірмою у МПП «Мета» цілісний майновий комплекс побудовано (реконструйовано) з метою видобування та переробки корисних копалин Тетерівської ділянки. Саме через оренду цього комплексу фірма отримала без аукціону спецдозвіл по схемі «апробації». Також потрібно було встановити, чи строк дії виданого спеціального дозволу не перевищує строку оренди майнового комплексу.

За наслідками нового розгляду перша інстанція та апеляція винесли рішення на користь Держгеонадр України та «Компанії «Надра Галичини». На думку суду, у прокурора відсутня адміністративна процесуальна дієздатність на звернення до суду із позовом про визнання протиправним та скасування спеціального дозволу на користування надрами, що виключає можливість розгляду і вирішення даної справи по суті.

Верховний суд також зазначив, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Тому суд залишив позов без розгляду з підстав відсутності у прокурора адміністративної процесуальної дієздатності.

ТОВ «Компанія «Надра Галичини» заснована у 2014 році в Овручі, Житомирської області. Бенефіціаром  власниками фірми вказана громадянка Кіпру Іоанну Анна та громадянин Німеччини Баланда Володимир. Директором фірми є депутат Олевської міськради Віктор Коц. Він також керує ТОВ «Райт Солюшн», що має три спецдозволи на видобуток бурштину.