Чи зламають рекомендації АМКУ та справа НАБУ годівничку олігархів та Офісу президента на «Енергоатомі»
11.02.2021   //  

Автор публікації – Юрій Ніколов, редактор “Наших грошей”

8 лютого Антимонопольний комітет прийняв документ, яким навів фокус на можливу корупційну складову у діях «Енергоатому» на продажах електроенергії. А НАБУ 10 лютого провело обшуки у офісі державного концерну по справі щодо продажу енергії компанії з групи Ігоря Коломойського на 15 млрд грн.

Згідно з оприлюдненим народним депутатом Гео Леросом витягом з реєстру досудових розслідувань (на фото), детективи підозрюють, що службовці «Енергоатому» 21 грудня 2020 року так провели біржовий аукціон по продажу електроенергії на перше півріччя 2021 року, що нанесли державному підприємству збитків на 2,40 млрд грн. Тоді оптовим покупцем виступила компанія «Юнайтед енерджі» з орбіти Ігоря Коломойського, яка викупила 13 млн МВт*год «денної» електроенергії на суму 15,11 млрд грн (тут і далі без ПДВ) та 0,3 млн МВт*год «нічної» енергії на 0,22 млрд грн.

Енергію викупили по 1160 грн за МВт*год, хоча ринкова ціна на момент аукціону була вищою приблизно на 200 гривень. А у порівнянні з сьогоднішніми цінами різниця становить приблизно 500 грн. Відповідно абсолютно симетричними є втрати державного продавця – кожна копієчка, яку недоотримав «Енергоатом», стала прибутком «приватівців».

В цьому витягу йдеться лише про цей аукціон, однак відомо і про інші. Вищий антикорсуд торік зобов’язував НАБУ зайнятись аукціонами «Енергоатому», проведеними до жовтня 2020 року, на яких також наторгували на 200 млн грн збитків. У «Енергоатомі» після обшуку повідомили, що детективів цікавила діяльність «”Енергоатом-Трейдинг” і її продажів у серпні». Тоді атомники продали 446 тис МВт*год на вересень фірмам «Юнайтед Енерджі», «Дніпросталь-Енерго», «АС», «УкрГазРесурс».

Окрім цього у листопаді «Енергоатом» провів ще один аукціон, на якому «Юнайтед енерджи» Коломойського і «Д.Трейдінг» купили енергії на 100 млн грн з 40% знижкою по відношенню до цін «Енергоатому» для інших фірм, що не мають стосунку до цих олігархів.

Детективам доведеться попотіти, щоб довести незаконність дій атомних продажників. Адже по закону, продавець енергії може на свій розсуд пакувати лоти для аукціону та вимагати гарантійний внесок у розмірі до 25% від стартової ціни. Тобто формуючи велетенський лот на мільярд гривень «Енергоатом» може вимагати від учасників торгів гарантію 250 млн грн. А це велетенська сума коштів, яку треба виймати з обігових коштів, і її фізично не може потягнути майже жоден учасник ринку окрім особливо крупних. І навіть якщо хтось би і зголосився на подібні умови, то є ще одна опція. Продавець не повинен обирати найвигіднішу за ціною пропозицію, а може обирати будь-яку, навіть дешевшу.

Тож що знайдуть детективи та чи буде кримінальне провадження успішним – відомо стане ще нескоро.  А ось про антимонопольний напрямок розслідувань – набагато раніше.

АМКУ пішов саме по напрямку вищеописаної дискреції атомників. І 8 лютого ухвалив рекомендації Міністерству енергетики щодо зміни правил торгівлі електроенергією. Оприлюднити точний текст рекомендацій мають впродовж десяти днів. А поки що маємо  прес-реліз АМКУ у якому вказано принципи, які відомство заклало в рекомендації:

  1. Продавець (в нашому випадку «Енергоатом») при прийнятті зустрічної пропозиції повинен керуватися принципом економічної доцільності (максимальної цінової вигоди), приймаючи зустрічні пропозиції за цінами від найбільшої до найменшої.
  2. Продавець не має права приймати пропозицію купити енергію за ціною меншою від дійсних пропозицій інших учасників торгів.
  3. Продавець повинен формувати такі пакети лотів, щоб не вбивати можливості, закладені у попередніх двох пунктах.

Тобто ці вимоги АМКУ підкреслюють, що атомники на попередніх аукціонах приймали не найвигідніші по ціні пропозиції, а аргументовані якимись іншими аргументами. Тобто вони свідомо заганяли себе в ситуацію «батьку, харе торгувать бо вже здачу нічим давати».

Експерти «Наших грошей» та «Ліги антитрасту» передивились урядовий Порядок відбору організаторів електронних торгів з постанови 499 (прийнятий у 2019 році урядом Гройсмана та доповнений у 2020 році урядом Шмигаля) та Регламент організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на «Українській енергетичній біржі» на предмет того, як можна виконати рекомендації антимонопольників.

Виявилось, що для виконання рекомендацій до існуючих документів потрібно всього лиш додати необхідні вказівки. Не треба нічого кардинально переписувати.

А це означає, що існуюча нормативна база і торік, і зараз ДОЗВОЛЯЄ атомникам приймати господарські рішення, спрямовані на збільшення прибутків державної компанії. Держава дозволила менеджерам «Енергоатому» господарювати. Але виявилось, що цим господарникам потрібно ще й у пункті 4 урядового Порядку буквально прописати, що вони повинні проводити аукціони з дотриманням принципів… економічної доцільності (максимальної цінової вигоди), що передбачає акцептування зустрічних пропозицій продавцем від покупців за цінами від найбільшої до найменшої. Бо інакше вони будуть нарішувать з урахуванням якихось інших принципів.

З іншого боку, про аукціонні розпродажі атомників постійно і багато писали ЗМІ, а значить уряд Дениса Шмигаля чудово знав про проблему. І міністерство енергетики під керівництвом Ольги Буславець та Юрія Бойко знало. Але жоден з цих урядовців, що має у знаменнику Ахметова, не запобіг схематозній діромасі, якою найбільше скористались люди Коломойського. І це додатково підтверджує чутки про консенсус олігархів довкола Зеленського саме на енергетичному підґрунті. Мовляв, Єрмак і Шефір торік погодили таких топ-менеджерів в «Енергоатомі», що обом олігархам стало дуже приємно. Один почав скупатися дешевою енергію для своїх заводів з можливістю перепродажу надлишків по ринковій ціні. Другий завдяки блокуванню урядовцями повноцінної роботи «Енергоатому» отримав можливість завантажити свої теплові електростанції для генерації прибутків.

Тим не менш, почекаємо як рекомендації АМКУ насправді конвертуються у жорсткі урядові обмеження, та як вони вплинуть на атомних трейдерів. І чи не виникнуть у чиїхось головах нові схеми по приватизації прибутків та націоналізації збитків.

Блог від: Юрій Ніколов