Проект будівництва метро в Дніпрі відкоригує банкрутуюче держпідприємство на субпідряді у «Метробуду»
10.02.2021   //   0 Переглядів

КП «Дніпровський метрополітен» 8 грудня повідомив про намір укласти договір з ПрАТ «Метробуд» на коригування проекту «Будівництво першої черги метрополітену в м. Дніпропетровську» за 16,31 млн грн. Про це написала Ольга Юдіна у «БюроUA» з посиланням на «Прозорро».

«Метробуд» було створено в 2004 р. на базі теперішнього ПрАТ «Київметробуд», і виконувало роль підрядника в будівництві київського метро. У 2018 р. у «Київметробуд» змінилося керівництво. Багаторічного керівника Олександра Метелицю, як писали «Наші гроші», зі скандалом змінив маловідомий Василь Кобіль. В подальшому «Київметробуд» отримав 6-мільярдний підряд від «Київського метрополітену» і пішов з субпідрядників турецького «Лімак», що будує метро в Дніпрі.

У грудні 2020 екс-керівник «Київметробуду» Метелиця очолив «Метробуд». Перший, і наразі єдиний серйозний підряд через «Прозорро» «Метробуд» отримав в червні 2020 від КП «Київський метрополітен». За 79,5 млн грн. компанія має відремонтувати перегінні тунелі між двома станціями Оболонсько-Теремківської лінії «Київського метрополітену». Раніше, в 2012-2014 рр., «Метробуд» займався пасажирськими перевезеннями на замовлення Окружного адмінсуду Києва.

Видання звернуло увагу, що «Метробуд» подав на тендер Дніпровського метрополітену довідку про притягнення «генерального партнера». Згідно з документом, частину робіт виконають 9 співробітників спеціалізованого ДП Проектний інститут «Укрметротунельпроект». На частку держпідприємства, яке має відповідний досвід і фахівців, припаде «менше 20% від вартості договору». «А який фактичний обсяг проектних робіт зробить ДП, залишається лише гадати. Ситуація, в якій реальним проектантам дістається «менше 20%» оплати проектної роботи, а виробничій фірмі – 80%, виглядає дещо сумнівною», – пише видання

Сумніви підтверджує і те, що в поданій «Метробудом» довідці про досвід виконання аналогічних договорів з проектних робіт, містяться відомості про досвід не переможця торгів, а ДП «Укрметротунельпроект». Тобто «Метробуд» фактично підтвердив, що проектними роботами не займався. А замовник в тендерній документації не передбачав можливість «підміни» досвіду учасника торгів досвідом співвиконавця проекту. Однак скарги учасників на факт визначення «Метробуду» переможцем комунальники відхиляли з поміткою «ваші вимоги щодо інших учасників не відповідають вимогам ЗУ «Про держзакупівлі» та не підлягають задоволенню».

«Метробуд» також подав документи, згідно з якими з його боку виконувати підряд будуть 9 інженерів-проектувальників. «Але ж має ж бути якесь пояснення того, чому на частку 9 проектантів від підрядника доведеться 13 млн грн. вартості робіт, а на частку дев’яти проектантів від «генерального партнера» – всього 3 млн грн.?», – зазначає видання.

Журналістка з’ясувала, що чотири залучені «Метробудом» фахівця працювали в «Укрметротунельпроект». Зокрема, головний інженер дніпровського проекту Сергій Крашньов до 2018 р. був директором і головним інженером «Укрметротунельпроект».

Крім того, в поданих «Метробудом» копіях договорів, укладених в 2016 між «Укрметротунельпроект» і КП «Київський метрополітен», заретушовані суми. Видання вважає, що зроблено так для того, щоб не привертати увагу до реальної вартості проектно-кошторисних робіт, виконаних ДП на замовлення метробудівців. Згідно з «Прозорро», сума першого договору склала усього 54 тис грн. Інші угоди, укладені в 2016 р. між «Укрметротунельпроект» і КП «Київський метрополітен», були теж невеликі. У 2017 р. «Укрметротунельпректу» через «Прозорро» дістався один бюджетний підряд – від КП «Київблагоустрій» за 162 тис грн. У 2018 і 2019 рр. ДП тендери не вигравало.

У лютому 2020 р. Госпсуд Києва відкрив провадження у справі про банкрутство ДП ПІ «Укрметротунельпроект». ПрАТ «Метробуд» – один з кредиторів «Укрметротунельпроект». У червні 2020 р. між Метробудом і проектним інститутом укладено договір поруки, згідно з яким ПрАТ зобов’язалося погасити кредиторські вимоги конкурсних кредиторів. Того ж місяця «Метробуд» був притягнутий учасником провадження у справі про банкрутство «Укрметротунельпроект».

«Метробуд, якого явно цікавить контроль над ресурсами і можливостями єдиного спеціалізованого в Україні проектного інституту, зацікавлений у відновленні платоспроможності останнього. І це пояснює факт залучення «Метробудом» ДП «Укрметротунельпроект» до виконання 16-мільйонного підряду: і роботи будуть виконані фахівцями, і гроші на банкрутуюче підприємство офіційно зайдуть. Але це ніяк не пояснює позицію тендерного комітету. Цікаво, якби в тендері безпосередньо брав участь і переміг «Укрметротунельпроект», то за скільки б він виконав коригування проекту: за 3 млн грн., як це станеться за фактом,  чи за 16 млн грн., які місто заплатить «Метробуду»?», – зазначило видання.

Від «Наших грошей»

На торгах вищу суму від переможця ПрАТ «Метробуд» запропонувало ТОВ «ВКФ «Стандарт-авто» – 16,34 млн грн. Нижчою від «Метробуду» була пропозиція ТОВ «Спеценергомонтаж Київ» – 15,17 млн грн. Але її відхилили, оскільки на тендерну пропозицію «Спеценергомонтаж Київ» не накладено електронний підпис уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, а накладено електрону печатку.

По 25% акцій ПрАТ «Метробуд» належать Олегу Токареву та Ігорю Завіновському, 15% – T& A Industries LtdДОМІНІКА, по 8% – Олександру Ляпунову та Анні Дзюба, 7% – Ірині Бєлицькій.