Чому затягується передача УМХ Коломойському
10.02.2021   //  

АРМА досі не передала арештовані активи та корпоративні права «Українського медіа холдингу» Сергія Курченка в управління ТОВ «1+1 Інтернет» Коломойського. «Ліга антитрасту» відстежила причини затягування.

У липні 2020 року Антимонопольний комітет попередив Агентство з розшуку та менеджменту активів і учасників конкурсу про необхідність отримання дозволу відомства для взяття в управління арештованих в рамках кримінального провадження активів/корпоративних прав «Українського медіа холдингу» біглого С. Курченка, оскільки така транзакція може підпадати під визначення концентрації.

10 вересня 2020 року АРМА визначило переможцем повторного конкурсу «1+1 Інтернет», яке входить до медіа холдингу 1+1 олігарха І. Коломойського.

Разом з тим, до підписання договору на управління активами/корпоративними правами УМХ з «1+1 Інтернет» передує процедура одержання дозволу АМКУ на відповідну концентрацію та проведення незалежної оцінки цих активів.

За законом заява до АМКУ про надання дозволу на таку транзакцію може бути подана як до початку конкурсної процедури, так і після, але не пізніше 30 днів з дати оголошення переможця.

АРМА та «1+1 Інтернет» 9 жовтня 2020 року звернулися до АМКУ із відповідними заявами, проте, Комітет їх не прийняв до розгляду через відсутність у них всієї необхідної інформації. Щодо того, що саме не додали заявники АМКУ – інформації у відкритому доступі немає.

Ще на початку конкурсу ми передбачали подібний розвиток подій. Адже і сама АРМА, і переможець конкурсу об’єктивно можуть мати проблеми з отриманням інформації по арештованому активу. Біглий власник навряд чи зацікавлений нею ділитися, тим більш усвідомлюючи, що не понесе за це жодної відповідальності.

Для таких випадків законодавство надає право АМКУ розпочати процедуру «недружнього поглинання», в рамках якої відомство саме може збирати потрібні документи чи дані. Проте, висока ймовірність, що АМКУ зіткнувся б з такими самими проблемами, що завадили б йому в підсумку надати дозвіл.

В будь якому випадку на цей час, повторні заяви в АМКУ ні АРМА, ні «1+1» не подали.

Паралельно 18 січня 2021 року АРМА уклало договір на проведення оцінки активів/корпоративних прав УМХ з ТОВ «Ессет експертайз». Строк проведення оцінки – 80 календарних днів з моменту отримання заявки від замовника. Отже товариство може проводити оцінку щонайменше до квітня. Даних про те чи завершена на сьогодні оцінка немає.

Можливо, відсутність оцінки була, в тому числі, однією з підстав, що спонукала АМКУ повернуту заяву. Оскільки дійсно дії АРМА щодо проведення оцінки активу через 4 місяці після проведення конкурсу та визначення переможця виглядають  алогічно.

Крім цього, навіть у разі та після збору всіх необхідних документів, отримання дозволу в АМКУ не буде простим та оперативним процесом. Адже і переможець конкурсу, і УМХ діють на одних і тих самих ринках, та їх частки не можна вважати незначними. А значить Комітету в майбутньому скоріш за все доведеться таки відкривати справу та досліджувати ринок, щоб з’ясувати, чи не призведе таке управління до монополізації ринку.

Отже цей приклад наочно продемонстрував ряд досі невирішених законодавчих та процесуальних прогалин в роботі АРМА та АМКУ та є край небезпечним прецедентом. Адже, основна мета передачі в управління арештованих активів – збереження їх ефективності, збереження та збільшення їх вартості. А коли процес передачі в управління триває роками, то звичайно ні про яку ефективність та збереження не може бути й мови.

«Ліга антитрасту»