В СБУ заявили на оборудку Тігіпко та Мордашова з «Дніпрометизом»по обходу антиросійських санкцій
08.02.2021   //   433 Переглядів

Тігіпко та Мордашов за допомогою АМКУ та законодавчих прогалин обійшли антиросійські санкції. «Ліга антитрасту» звернулась в СБУ та РНБО з цього приводу та просить депутатів закрити законодавчі прогалини, завдяки яким це стало можливим.

Антимонопольний комітет 8 жовтня 2020 року з другої спроби дозволив кіпрській компанії «Agimant Limited», підконтрольній групі «ТАС» С. Тігіпко, набути контроль над компанією «Dealzone Holding Ltd.» (Британські Віргінські Острови). В результаті цієї трансакції С. Тігіпко набув опосередкований контроль над ПрАТ «Дніпрометиз» та ТОВ «Краснозаводський майданчик Дніпрометиз», що раніше належали підсанкційному росіянину О. Мордашову (група «Сєвєрсталь»).

Раніше перешкодою для «ТАС» були введені Україною проти Мордашова персональні економічні санкції, які, в тому числі, забороняють йому продавати свої активи.

Так, у 2017 році «ТАС» зверталась до АМКУ за дозволом підконтрольній їй кіпрській компанії «Devisal Limited» на придбання у компанії «Dealzone Holding Ltd.» більше 50% акцій «Дніпрометизу». АМКУ, побачивши цікаві метаморфози навколо акцій «Dealzone Holding Ltd.», тоді дозвіл не дав та відкрив справу.

Під час розгляду справи АМКУ встановив, що спочатку акції без його дозволу придбала естонська компанія «Blossom Investments OÜ», яка також входить до групи «ТАС». І акції були придбані у офшора «Cambay Services Limited» (Британські Віргінські Острови) з групи «Сєверсталь» для перепродажу іншій компанії групи «ТАС».

Такі перекидання для «ТАС» закінчилися 55 млн.грн. штрафу на «Blossom Investments OÜ» за здійснення концентрації без дозволу. Групі Тигипко у подальшому вдалось скасувати штраф через суд, але АМКУ все рівно дозвіл на концентрацію не надав та закрив справу через підсанкційного продавця з Росії.

Однак після зміни влади у 2020 році АМКУ таки дозволив групі Тигипко концентрацію «Дніпрометизу». Цього разу її провели по іншій схемі.

Спочатку власником «Dealzone Holding Ltd.» стала маловідома група «Sartorius». Управління групою через кіпрську компанію «Sartorius Limited» (зареєстрована у червні 2019 року) здійснює невідома українська фізична особа. На території України ця група здійснює діяльність лише з добування та реалізації будівельних матеріалів (щебню, піску тощо). А потім вже «ТАС» отримало контроль над фірмою «Dealzone Holding Ltd.» через «Agimant Limited». Відтак АМКУ  видавав дозвіл вже не на транзакцію з групою підсанкційного росіянина Мордашова, а з маловідомим «Sartorius».

“Яким чином контроль над «Dealzone Holding Ltd.», та, відповідно, над «Дніпрометизом» перейшов від підсанкційної «Сєверсталі» до «Sartorius»? Невідомо. Проте однозначно такий перехід є порушенням санкційного законодавства.

Подібні схеми набуття контролю над підсанкційними активами в Україні та/або можливе тимчасове одержання їх в управління до закінчення санкцій та їх легімітізація в АМКУ, можуть загрожувати національній безпеці. Адже в умовах збройної агресії проти України створюється небезпечний прецедент уникнення санкцій”, – відмітили у “Лізі антитрасту”.

Тому, «Ліга Антитрасту» звернулася до Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки щодо перевірки ознак порушення санкційного законодавства та з пропозицією до парламенту щодо усунення законодавчих прогалин.