Підлеглий Табачника зі спаринг-партнером розіграли 17 мільйонів на навчальне обладнання попри виявлені аудиторами порушення
05.02.2021   //   382 Переглядів

Управління освіти і науки Тернопільської ОДА підписало договір із ТОВ «Енсоф» на закупівлю обладнання для шкільних навчальних кабінетів загальною сумою 16,44 млн грн. Про це пишуть «Наші гроші. Львів» з посиланням на «Прозорро».

За контрактом замовили 23 комплекти обладнання для кабінетів фізики, хімії, географії та біології, які доставлять в ліцеї та професійно-технічні училища області. Найдешевшими були комплекти для навчання географії — по 167 тис грн. Найдорожчими –  фізичні навчальні кабінети фізики по 1 млн грн. Крім того окремо була придбана Stem-лабораторія для кабінету фізики за 1,5 млн грн.

Участь у торгах взяли дві компанії: «Енсоф» і ТОВ «БМС Техно». Остаточна пропозиція останнього була на 78 тис грн. дорожчою. Проте до початку торгів зацікавлених в участі було більше, і всі вони скаржились на дискримінаційні вимоги.

Наприклад, ТОВ «Еменс» і ТОВ «Курс інтервал» оскаржували умови тендеру у Антимонопольному комітеті. Зокрема, компанії вважали, що вимога про підтвердження аналогічного досвіду контрактом, вартість якого мала б становити 75% від суми закупівлі (тобто понад 13 млн грн.), дискримінаційна. АМКУ погодився, що це обмежує коло учасників і змусив тендерний комітет внести зміни.

Крім того, представники «Еменс» стверджували у скарзі, що технічні характеристики складені так, щоб перемогти у закупівлі можуть лише ті, хто продає продукцію марки InterSchool. Саме таке обладнання продають переможець торгів «Енсоф», та конкурент «БМС Техно».  На сайті «освітнього проекту InterSchool» компанією продавцем зазначено саме «Енсоф».

При цьому скаржник стверджував, що такі самі навчальні комплекти у інших виробників коштували суттєво дешевше і загальна вартість закупівлі може зменшитися до 12 або й до 9 млн грн.

Антимонопольний комітет задовольнив і цю скаргу, але ні «Еменс», ні «Курс інтервал» зрештою участі у закупівлі все одно не взяли.

«Енсоф» засновано у 2010 р. і належить Святославу Серебрянському та Михайлові Каліткіну. З початку 2020 р. фірма одержала 9 контрактів на 65,3 млн грн.

У 2012 р. Серебрянський був першим заступником директора «Інституту інноваційних технологій і змісту освіти» при Міністерстві освіти, коли його очолював Дмитро Табачник. В той самий період в міністерстві на посаді керівника департаменту взаємодії з центральними органами виконавчої влади, ЗМІ та ГО працював Євген Баженков, який сьогодні  є директором цього ж інституту, але з дещо зміненою назвою «Інститут модернізації змісту освіти» (ІЗМО). Саме Баженков разом із теперішнім міністром освіти і науки Сергієм Шкарлетом ініціює наказ, за яким характеристики обладнання для навчальних кабінетів не можуть відрізнятись від переліку, затвердженого МОН. Хоча відповідний наказ, прийнятий в 2016, затверджує лише типовий перелік.

Як стверджує аналітик ГО «ВО «Антикорупційний блокпост» Олег Рибальченко у матеріалі для «Цензор.нет», дві компанії «Енсоф» та «БМС Техно» ділять між собою закупівлі обладнання по Україні, а замовники, прописуючи дискримінаційні умови, роблять неможливою участь у торгах інших учасників. Станом на кінець 2020 р. фірми зустрічалися на тендерах не менше 58 разів.

Держаудитслужба, натомість, виявила порушення під час проведення закупівлі. Зокрема, згідно з тендерною документацією, для лабораторії замовляли 3D принтер та цифровий фрезерувальний верстат. А конкурент переможця «БМС Техно» у своїй пропозиції представила багатофункціональний модульний принтер, у якому наявний фрезерувальний верстат. За умовами закупівлі, це два окремі прилади, відтак, фірму не мали допустити до торгів, а закупівлю скасувати через недостатню кількість учасників. Саме цього і вимагали аудитори – скасувати торги.

Управління освіти ОДА проігнорувало вимогу Держаудитслужби і не лише не скасувало її, але й вже заплатило всі 16,44 млн грн. за угодою. Щоправда, управління збирається оскаржити цей висновок аудиторів в суді. У реєстрі судових рішень є позовна заява, яку наразі залишили без руху через те, що освітяни не сплатили судовий збір. Строк для усунення недоліків позовної заяви – до 5 лютого.

Від «Наших грошей»

Раніше ТОВ «Енсоф» називалося ТОВ «НВП «Енглер». Поліція вважає, що посадові особи «Енглер» разом з посадовцями КУ «Одеський обласний центр фінансово-статистичного моніторингу, матеріально-технічного забезпечення закладів і установ освіти» під час закупівлі комплектів обладнання для кабінету хімії та біології для шкіл ОТГ с. Старокозаче, ОТГ с.Шабо, ОТГ с. Молога, ОТГ с. Маразліївка на 10,82 млн грн. умисно зависили вартість товарів та розікрали бюджетні кошти.

Крім того, правоохоронці розслідують співпрацю «Енглера» з «Центром фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів» Полтавської облради. На думку слідчих, посадовці центру та департаменту освіти Полтавської ОДА спільно з представниками «Енглер» придумали схему розкрадання коштів, згідно з якою при закупівлі обчислювальних машин для закладів освіти треба прописувати технічні вимоги, що збігаються з технічними характеристиками торгової марки Einstein (виробник Fourier systems ltd; Ізраїль). А саме «Енглер» є ексклюзивним імпортером цієї торгової марки в Україну. Таким чином, «Енглер» мав перевагу над конкурентами. В результаті, як вважають правоохоронці, «Енглер» продавав товари полтавським закладам освіти у 2,5 рази дорожче ринкової. Прибуток потім розподілявся між учасниками схеми.