Тюремники злили «прокладці» ще 131 мільйон на рибу по завищеній ціні
28.01.2021   //   848 Переглядів

ДУ «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» 25 січня провела відбір для закупівлі за рамковою угодою на постачання риби. Переможцем стало ТОВ «Емі Он» із ціною 131,15 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Цьогоріч фірма поставить 1 490 т замороженої обезголовленої риби по 88 грн./кг, що приблизно дорівнює цінам від цього постачальника для тюремників у 2020 році в 8789 грн./кг. Це має бути хек, сайда, минтай, сардинела, аргентина або морський окунь.

За даними асоціації «Українських імпортерів риби та морепродуктів», наприкінці 2020 року ціни не виросли, або навіть і знизились порівнянні з 2019 роком, коли  на гуртовому ринку в Україні сардинела коштувала 45-50 грн./кг (тобто майже вдвічі дешевше), а хек, сайда, минтай та аргентина – 55-60 грн./кг (тобто в півтора раза дешевше). Натомість морський окунь коштував 120 грн./кг, що на третину дорожче за договірну ціну від «Емі Он». У 2020 році хек подешевшав на 10%.

На нещодавніх тендерах інших замовників щодо менших обсягів риби теж можна знайти нижчі ціни. Наприклад, освітянам Бердичева Житомирської області хек, минтай, сайда чи путасу обійшлись у півтора раза дешевше – 57 грн./кг. Освітяни Довгинцівського району Кривого Рогу замовили хека чи минтая по 67 грн./кг, а освітяни Чернігова – по 72 грн./кг.

В угоді та документації тендеру тюремників не сказано, скільки якої риби поставлятимуть по факту. Якщо лише найдешевшу сардинелу, переплата може сягнути майже двох разів.

Так само нічого невідомо про походження риби. Як повідомляють представники ринку, компанія «Емі Он» не є імпортером риби в Україну або принаймні не була донедавна.

У 2019 році тюремники уклали трирічну мільярдну рамкову угоду на постачання риби із п’ятьма фірмами: «Емі Он», ТОВ «Фінінтертехнологія», ТОВ «БМ-Консалтинг», ТОВ «Дніпро Рівер Груп» і ТОВ «Укральянспродукт». Усі три відбори для закупівлі за нею із середньою економією 12% виграла «Емі Он», узявши замовлень на 270,52 млн грн.

Столичну «Емі Он» заснували у 2015 р. Олексій Сонько і Максим Степаненко із юрфірми «Легал Солюшнз», а директором був Валерій Мороз. Потім «Емі Он» переписали на Анну Литвинову із с. Писарівка на Хмельниччині, а керівником став киянин Юрій Мазніченко.

Литвинова очолює ТОВ «Сан-Енерджі Україна» киян Ірини Кірєєвої та Андрія Кміти.

За Януковича Кміта керував Департаментом контррозвідувального захисту інтересів держави в сфері економічної безпеки СБУ та Управлінням СБУ в Івано-Франківській області. Його цивільна дружина Марина Ставська володіє ТОВ «Поділля Промпостач», ТОВ «Дніпрозбут» і ТОВ КВП «Броксервіс», які також вигравали харчові тендери.

Як пише «Слідство», у квітні 2020 року СБУ обшукало будинок Ставської у селищі Козин по сусідству з маєтком експрезидента Петра Порошенка. Це відбулось у рамках справи про постачання неякісних харчів у в’язниці по завищених цінах. СБУ вважає, що приватні фірми поставляли списані з Держрезерву харчі, які не відповідають державним нормам. Зокрема курятину і рибу, які перед цим обробляли хімічними речовинами для товарного вигляду та збільшення ваги. Ці продукти, наголошували в СБУ, небезпечно вживати.

Раніше «Слідство» повідомляло, що вищезгадана фірма «Фінінтертехнологія» та ще один постачальник – ТОВ «Кариота» – також можуть бути пов’язані з Кмітою та Ставською.