Венедіктова продовжила слідство по розкраданням на тендерах «Южного» за часів Порошенка
25.01.2021   //  

Генпрокурор Ірина Венедіктова подовжила досудове розслідування привласнення коштів на тендерах «Морського торгівельного порту «Южний» до 27 квітня. А Вищий антикорупційний суд до 22 лютого подовжив строк тримання під вартою колишнього заступника директора  ДП «Морський торговельний порт «Южний» Романа Інде та колишнього директора одеської фірми «Міленіум Меритайм» Микити Жеребцова, яких підозрюють в організації схеми з розкрадання коштів порту.

Про це повідомляється в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Правоохоронці розслідують зловживання на тендерах порту «Южний» ще з вересня 2017 року.

27 жовтня Інде та Жеребцову пред’явили підозру у вчиненні злочину за ч. 3 статті 27 та ч. 5 статті 191 КК України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» в особливо великих розмірах або організованою групою. Відтоді вони знаходяться під вартою. Запобіжну міру слідство пояснює ризиком переховування підозрюваних, зважаючи на те, що за обвинуваченнями їм загрожує  реальний строк позбавлення волі до дванадцяти років з конфіскацією майна.

В тексті ухвали суду фігурують 30 закупівель на 174,22 млн гривень, проведених ДП «МТП «Южний» у 2017-2018 рр. За висновком судово-економічної експертизи Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ, на цих тендерах порт купив товари за завищеними на 47,49 млн гривень цінами. У справі ця цифра зазначена як  загальна сума збитків порту.

В ухвалі суду зазначені підконтрольні «організованій групі» структури, які брали участь у торгах, зокрема:

Як відомо з показів свідка, яка працювала юристом в підконтрольному «групі» ТОВ «Метком-Груп», та готувала пакети документів на тендер від імені таких компаній, як ТОВ «Метком-Груп», ТОВ «ВКФ Облзбут», ТОВ «Будкомплект 14», ТОВ «СВ Шіппінг ЛТД», ТОВ «Техносолюшн», ТОВ «Інжпортсервіс», ТОВ «Імпорт Партс Трейд», ТОВ «Майнінг Ліфт Машинері», ТОВ «Міленіум Меритайм», ТОВ «Марін Індастріал Сервіс» «та, можливо, інших  компаній». Бували випадки, коли готувала пакети документів від імені різних компаній для участі в одній і тій же закупівлі: «Потім одна з цих компаній одержувала перемогу».

Офіційно Жеребцов до січня 2017 року лишався директором фірми «Міленіум Мерітайм», що спеціалізувалось на забезпеченні морських портів та інших об`єктів морської інфраструктури змінно-запасними частинами та іншою продукцією.

Проте як встановило розслідування, фактичним керівником цієї фірми з 2013 по 2016 рр. був заступник директора ДП «Морський торговельний порт «Южний» Роман Інде, який проводив співбесіди в «Міленіум Мерітайм», затверджував штат фірми, погоджував витрати, приймав рішення щодо участі фірми в держзакупівлях.

Незважаючи на те, що Жеребцов не був посадовою особою порту, він «обґрунтовано підозрюється» в керівництві та організації заволодіння його коштами.  За версією слідства, в схемі привласнення коштів Микита Жеребцов був координатором між підконтрольними підприємствами-постачальниками товарів та керівництвом порту.

За версією слідства, 11 січня 2017 Жеребцов запропонував Інде залучити до «тендерного бізнесу» Олега Трайдакало , якого знав особисто, і призначити його на посаду начальника відділу матеріально-технічного забезпечення порту «Южний», а згодом – на посаду виконуючого обов`язки заступника директора з матеріально-технічного забезпечення.

Згодом Інде затвердив Трайдакало на посаді. Він став також заступником голови тендерного комітету ДП «МТП «Южний». В його обов’язки входило перевіряти тендерні документації на відсутність дискримінаційних умов.

Через Трайдакало «група» отримувала інформацію про потреби порту у закупівлі товарів та коштів, які для цього могли бути виділені.

Трайдакало давав вказівку співробітникам, відповідальним за розробку тендерної документації, надсилати її ще до офіційного оприлюднення зокрема Микиті Жеребцову, який після отримання проектів здійснював моніторинг цін на товари, що планують закуповувати,  завищував ціни в проектах документації «більше, ніж у два рази».

У деяких випадках, коли підконтрольні підприємства не могли поставити ці товари, члени «організованої групи» змінювали позиції/номенклатуру. Після цього «відредагований» проект з завищеною очікуваною вартістю  надсилали Трайдакало або відповідальному інженеру для оприлюднення у системі «Прозорро». Якщо на тендер надходили пропозиції від «чужих» постачальників, тендерний комітет з Трайдакало їх відхиляв або приймав рішення про відміну торгів.

Під час обшуку у Жеребцова детективи НАБУ знайшли його листування з Трайдакало, власне резюме останнього перед працевлаштуванням в ДП «МТП «Южний»; відомості про скарги учасників тендерів – конкурентів підконтрольних «організованій групі» товариств, подані в АМКУ; реєстр виконаних та запланованих поставок та виплат на користь підконтрольних товариств за договорами про закупівлю; листування Жеребцова та Трайдакало, де вони надсилають один одному технічні вимоги та зміни технічних вимог закупівель ще до офіційного оголошення.

У комп’ютері Жеребцова знайшли також файл з листування між ним та Романом Інде з ієрархічною структурою «організованої групи», на горі якої вказаний засновником Роман Інде, а в якості гендиректора Микита Жеребцов.

«Директором контрольно-ревізійного управління» зазначена двоюрідна сестра дружини Романа Інде Тетяна Березанська. А «фіндиректором» зазначена Ольга Шарапова, яка до травня 2016 року як ФОП надавала послуги з бухобліку та аудиту, а також консультації з питань податків.

У судовому засіданні зазначено, що особи, які не були обізнані про деталі вчинення можливого злочину, за вказівкою Романа Інде знищували докази його причетності до злочину. Після обшуків у травні 2018 року, підконтрольні «групі» товариства були передані іншим особам, змінені директори, бухгалтери та засновники.

Згідно декларації Романа Інде за 2019 рік, у його та дружини у власності перебуває шість земельних ділянок, гараж, 1/3 частини квартири, готівкові кошти – 1,05 млн грн, у дружини корпоративні права 33,33 % ТОВ «Агролідер лтд», яке займається вирощуванням зернових. Офіційний дохід подружжя за 2017-2020 років склав 7,26 млн грн.

Також Інде задекларував у 2016 та 2019 роках готівку на $1,15 млн, потім у суді пояснював, що надавав в декларації неправдиві відомості та таких грошей у нього немає.

Як зазначалось стороною обвинувачення, у Інде протягом трьох років досудового розслідування неодноразово проводились обшуки за місцем проживання. Грошей, в обсягах зазначених в деклараціях, правоохоронці не знайшли. Як альтернативу знаходженню під вартою йому запропонували внести заставу у розмірі 7,35 млн гривень.

Микита Жеребцов лишається засновником ТОВ «СМ Ліфтінг Партс» (за 8 місяців 2020 року доходи фірми склали 4,27 млн грн), та ТОВ «СМ Агропартс» (за 8 місяців 2020 року доходи склали 405 тис грн), ТОВ «СМ Мартін Партс» (за 8 місяців 2020 року доходи склали 890 тис грн).  Офіційні доходи самого Жеребцова за 2018-2020 роки склали 3,59 млн грн. Крім того мати Жеребцова є бенефіціаром великобританської компанії «System Trading Llp», банківські рахунки якої відкриті у латвійському банку. Кредитний оборот по рахунку компанії в рік становить $2 млн. У користуванні Жеребцова за довіреністю знаходиться авто Lexus RX 200 T, 2015 року випуску, який належить на праві власності його батьку. Приблизна вартість авто становить щонайменше $40 000.

Розмір застави Жеребцову склав 3,15 млн гривень.

«Фіндиректор» Ольга Шарапова є власником ТОВ «СМ Партс», що розташоване за спільною з підприємствами Жеребцова адресою. Її офіційні доходи з 2017 по 2020 рік склали 411 321 грн, за ухвалою суду Шарапова перебувала під домашнім арештом.

Тетяна Березанська,  двоюрідна сестра дружини Романа Інде до 24 лютого мала носити електронний засіб контролю та не відлучатися з Одеси.

Екс-замголови тендерного комітету порту Олег Трайдакало під домашнім арештом до 21 лютого.