Напередодні арбітражних розборок з Україною Хмельницький залучив іноземних інвесторів до свого «зеленого» бізнесу
25.01.2021   //   44 Переглядів

Компанія «Nebras Power Investment Management B.V.» (Нідерланди), що входить до катарської групи Nebras Power, планує придбати контрольні пакети у шести компаніях-операторах сонячних і вітрових електростанцій України.

Відповідну заявку компанії з Нідерландів було включено до порядку денного засідання Антимонопольного комітету України на 21 січня.

Компанія «Nebras Power Investment Management B.V.» звернулася за дозволом на придбання 50% у ТОВ «Волинь Вест Вінд-1» таТОВ «Волинь Вест Вінд-2», а також понад 50% у ТОВ «Фрі-Енерджи Генічеськ», ТОВ «Скіфія-Солар-1» , ТОВ «Скіфія-Солар-2» і ТОВ «Порт-Солар».

На сайті АМКУ поки не оприлюднено результати засідання комітету 21 січня. Але повідомлено, що в грудні АМКУ дозволив «Nebras Power Investment Management B.V.» придбати понад 50% акцій ТОВ «Терслав» і ТОВ «Сан Пауер Первомайськ».

Ці  вісім станцій виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії входять до структури компанії UPD Renewables, що через холдинг UFuture контролюється Василем Хмельницьким. За даними Liga.Net, за підсумками 2019 року Хмельницький входив до десятки найбільших виробників ВДЕ, що працюють за «зеленим тарифом», річний дохід його структур склав біля 454 млн грн.

Nebras Power на своєму сайті вказала, що була створена в 2014 році та  є проектом двох держорганізацій  –  «Qatar Electricity and Water Company» і «Qatar Investment Authority». Компанія має активи в Північній Африці, на Близькому Сході, Індонезії, Австралії та Бразилії. В Європі у катарців один проект в Нідерландах. Восени 2019 року представники Nebras Power вели переговори з держорганами України про можливі інвестиції в ВДЕ.

В Україні одні з найвищих у світі тарифів для виробників сонячної та вітрової енергетики,а безконтрольне будівництво вітрових та сонячних електростанцій в останні п’ять років призвело до дисбалансу на енергоринку та великих боргів ДП «Гарантований покупець», через яке проходить купівля е/е за «зеленим» тарифом. В літку 2020 року уряд домовився з виробниками про незначне зниження цих тарифів, але борги продовжили зростати,і зараз Мінфін та Міненерго опрацьовують питання погашення їх через держоблігації. За даними ЗМІ, нині сума боргу оцінюється в 22,4 млрд грн. Виробники все частіше погрожують міжнародним арбітражем через невиконання урядом Меморандуму, де й було зафіксовано зменшення тарифу та погашення боргів. Перші арбітражні позови проти України очікуються в поточному році.

Крім того, Конституційний суд має найближчим часом розглянути звернення 47 нардепів щодо законність стимулюючої ставки для зеленої енергетики.