З держбюджету заплатять 200 тисяч моральної компенсації чиновнику, якого незаконно звинуватили в отриманні 12 тисяч хабара
20.01.2021   //   125 Переглядів

Полтавський апеляційний суд зобов’язав державу виплатити 200 тис грн. грошового відшкодування моральної шкоди екс-начальнику відділу біотичних ресурсів та техногенної безпеки управління регулювання природоохоронної діяльності департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації Сергію Калініченко через незаконне звинувачення у корупції. Про це пише Ян Пругло у «Полтавщині» з посилання на постанову суду від 7 грудня.

У 2017 р. правоохоронці повідомили про те, що задокументували факт отримання держслужбовцем неправомірної вигоди у вигляді пиломатеріалів. В грошовому еквіваленті це становило 12 тис грн. Начальник відділу департаменту екології ОДА Калініченко нібито взяв хабар за підписання акту обстеження полезахисних лісосмуг, що слугував підставою для проведення порубочних робіт. Акт дозволив рубати дерева у лісосмузі поблизу села Федунка Шишацького району.

Того ж року Калініченка звільнився з посади в департаменті. За кілька днів після звільнення посадовець ініціював укладання угоди про визнання винуватості. Однак у жовтні 2017 року суд відмовився погоджувати її вже з подачі прокуратури через «встановлення нових обставин справи».

У квітні 2019 р. Київський райсуд Полтави виправдав Калініченка, з’ясувавши, що негласні слідчі дії щодо обвинуваченого проводились всупереч вимогам КПК України. Рішення райсуду залишили у силі в Апеляційному суді Полтавської області 10 вересня 2019 р. та у Верховному суді 12 лютого 2020 р.

В подальшому Калініченко звернувся до суду з позовом до держави Україна в особі Державної казначейської служби України, прокуратури Полтавської області, Управління СБУ в Полтавській області, ГУ Нацполіції України в Полтавській області про відшкодування моральної шкоди, заподіяної незаконними діями органів досудового слідства, дізнання та прокуратури.

Свою позовну заяву він аргументував тим, що перебуваючи 25 місяців під досудовим та судовим слідством, «знаходився під значним негативним психічним впливом цих обставин, що призвело до погіршення його соціальних зв`язків з оточуючими і членами родини та до позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок, бажань та планів на майбутнє, як державного службовця, яке він вибудував чесною і законною працею».

Калініченко просив стягнути з правоохоронців 618 тис грн. моральної компенсації.

28 серпня 2020 року суддя Октябрський райсуду Ірина Блажко частково задовільнила позов до поліції та прокуратури, врахувавши, що від позову до СБУ Калініченко відмовився сам, та зобов’язала виплатити йому 239,5 тис грн. (по 118 тис грн. з кожного правоохоронного органу + судові витрати).

У поліції та прокуратурі з таким рішенням суду не погодилися та подали апеляційні скарги, які були розглянуті 7 грудня у Полтавському апеляційному суді на засіданні.

Правоохоронці в апеляції попросили суд зменшити суму моральної компенсації Калініченку з 239,5 тис грн. до 118 тис грн. Аргументували вони тим, що попри рішення суду, виплата компенсації мала б йти не подвійною (від кожного правоохоронного органу окремо), а єдиною — з держбюджету.

В результаті апеляційний суд погодився, що суд першої інстанції вірно встановив, що внаслідок неправомірних рішень та дій прокуратури та поліції позивачеві завдано моральну шкоду. Однак колегія суддів апеляційного суду під головуванням Світлани Бутенко зменшила загальний розмір відшкодування до 200 тис грн., ураховуючи характер та тривалість моральних страждань позивача та вимоги розумності і справедливості.

З реєстру електронних декларацій відомо, що Калініченко наразі працює у Держекоінспекції Центрального округу на посаді головного спеціалісту сектору державного екологічного нагляду надр Управління державного екологічного нагляду.

Від «Наших грошей»

Згідно з даними Судової влади України, рішення Полтавського апеляційного суду набрало законної сили.