Топ-10 перемог року в тендерах: «Медзакупівлі», «Укроборонпром», «Укрпошта» та інші
29.12.2020   //  

Це позитивний рейтинг хороших новин із фронту публічних закупівель, відібраних журналістами «Наших грошей».

Найнижчі місця у ньому зайняли тендери, де смак перемоги все-таки мав присмак зради. А виграли безсумнівні фаворити як по окремих кейсах, так і по загальних здобутках.

10. Укравтодор

Рідкісний випадок: Укравтодор під тиском обставин скасував очевидно протизаконне рішення на тендері, де, здавалося б, зламати злочинний намір неможливо. Йдеться про замовлення на проектування будівництва мостового переходу через річку Південний Буг у Миколаєві. Укравтодор виставив цей підряд на торги очікуваною вартістю 43 млн грн, а коли дві фірми запропонували виконати роботи на 5 млн грн і 10 млн грн дешевше, відхилив їхні пропозиції під надуманими приводами. Усе заради того, щоб підряд за 41 млн грн. отримав «Міжнародний проектний інститут», чиїм власником до призначення радником голови Укравтодору був Євген Петрощук ( давній знайомий Кубракова та бізнес-партнер скандального забудовника Андрія Вавриша).

«Наші гроші» розповсюдили інформацію про цей скандал, і він дійшов навіть до японського посольства в Україні. Оскільки мова йшла про будівництво моста за кредитні кошти Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA). Після цього Олександр Кубраков перевів Петрощука подалі від Києва – призначив першим заступником голови Закарпатської САД і відразу дозволив філії придбати позашляховик Hyundai Santa Fе за 1,39 млн грн.

Тим не менш, після публікацій «Наших грошей» про скандальний тендер та реакції японської сторони Державна аудиторська служба провела моніторинг, встановила порушення та наказала укравтодорівцям відіграти все у законний спосіб. Замовник Служба автодоріг у Миколаївській області на це відповів двояко: однією рукою розірвав угоду з фірмою Петрощука та уклав угоду з фірмою, що зробила найдешевшу пропозицію, а другою рукою написав позов до суду із незгодою щодо рішення САД.

Ось така перемога в Укравтодорі: все одно з негарним присмаком…

9. «Укрзалізниця».

«Укрзалізниця» цього року вперше (!) у своїй історії замовила газове паливо на відкритих торгах. Раніше поставки йшли за прямими контрактами, укладеними ще за інших президентів. Спротив прозорим торгам був шалений. Спочатку менеджери Євгена Кравцова і керівники власної служби безпеки намагались пропхати по переговорній процедурі фірму Андрія Кучкова – це зять януковичевського міністра екології Миколи Злочевського. Але після півроку зволікань та розборів у АМКУ та судах відкриті торги сукупною вартістю 632 млн грн. відбулись. Після завершення торгів із переможцями «Юг-газ» та «Інвестсервісом» уклали додаткові угоди про зменшення закупівельної ціни, і зараз вона фактично є однією з найнижчих у системі «Прозорро». Пікова зимова ціна для «Укрзалізниці» становить 6 156 грн за тисячу кубометрів, що співставно із ціною «Укроборонпрому».

8. Президентський літак.

Неабиякий резонанс у медіа викликала новина «Наших грошей» про закупівлю Держспецзв’язку в арабської компанії послуг із модернізації зв’язку в президентському літаку Аirbus 319-115 (UR-ABA) за 32,40 млн грн. Нова станція Honeywell JetWave (США) мала забезпечувати супутниковий інтернет із максимальною швидкістю 50 Мбіт/с.Але після розголосу цю закупівлю відмінили «через відсутність подальшої потреби».

Скандальність закупівлі полягала у тому, що під час передвиборчої кампанії Володимир Зеленський обіцяв продати всі президентські літаки. Але жоден із них так і не виставили на продаж, а навіть вирішили покращити швидкість інтернету на борту. Ба більше, авіаційне підприємство «Україна» Державного управління справами торік заявило, що власного авіапарку йому не вистачає. Тому авіаперевезення високопосадовців також замовляють у «Розі вітрів» Ігоря Коломойського, окрім якого більше ніхто чомусь не хоче возити президента...

7. Дитсадок МВС та львівські освітяни

Середні ціни на яловичину в регіонах України (грн./кг)

Навесні «Наші гроші» виявили, що Київський дошкільний навчальний заклад № 2/124 Міністерства внутрішніх справ України замовив «Фірмі «Дарина» заморожену жиловану яловичину вищого ґатунку по 212 грн. за кілограм. На той час це була одна з найвищих цін на яловичину, яку вдавалося знайти в системі «Прозорро» на закупівлях по всій Україні. Інші дитсадки замовляли яловичину значно дешевше, фактично по цінами з ринків. Тож дитсадок поліцейських на цьому тлі виглядав дико. Але він потрапив до нашого «хорошого» рейтингу тому, що після публікації новини знизив закупівельну ціну на 20% – до 176 грн. за кілограм.

А ще краще вчинив Відділ освіти Городоцької районної державної адміністрації Львівської області. Він спочатку замовив яловичину по 220 грн. за кілограм. А після публікації у «Наших грошах» про свій рекорд знизив ціну на 42% – до 155 грн. за кілограм.

6. «Нафтогаз України»

Дочірнє підприємство «Нафтогазу» «Нафтогазбезпека» організувало закупівлю послуг збереження інформації у «хмарі» таким чином, що справжні власники дата-центрів не змогли виграти із цінами, набагато меншими від тієї, яку «нафтогазівцям» запропонував посередник «Хостінг-Х» за 72,30 млн грн. Ця фірма не мала дата-центру, тому пропонувала послуги «Паркового» Максима Єфімова, в якому полюбили збиратися «Слуги народу». Виявилось, що «прокладка» надала один документ з очевидними ознаками підробки: він був підписаний людиною, котра вже не працювала у тій компанії, яка видала той документ.

Після оприлюднення цієї інформації «Нафтогаз» повідомив, що «Нафтогазбезпека» розриває договір, змінює тендерну документацію, щоб врахувати зауваження учасників і усунути спірну вимогу, та оголошує нову закупівлю. Дуже достойний вчинок.

5. Міністерство оборони

1081 01.08.1944 Солдатская столовая в районе Тирасполя. Ольга Ландер / РИА Новости

На початку року Міністерство під керівництвом Андрія Загороднюка вперше замовило власному концерну «Військторгсервіс» постачання продуктів харчування для військових Миколаївської та Херсонської областей за каталогом на 209,41 млн грн. Комплект продуктів коштував 67,20 грн., що на чверть дешевше за торішні ціни для армії від компаній «Військсервіс-Волонтер» і «Преміум Фінанс Груп» у 84,42-85,08 грн. Нагадаємо, ці дві приватні фірми представляли так звані групи «генерал-єнакіївських» та «білоцерківських», що були найбільшими отримувачами підрядів на харчування солдат за часів Януковича і Порошенка. Карту областей України з розподілом по нинішніх семи постачальниках продуктів за каталогом для Міноборони наведено тут.

Із нового року подивимось, чи матиме нинішній міністр Андрій Таран бажання не тринькати державні гроші по приватних кишенях.

4. «Оператор газотранспортної системи України».

Восени «Оператору» вдалося зекономити половину від плану. Мова про тендер на закупівлю трубопровідної арматури, а саме регуляторів тиску газу очікуваною вартістю 215,99 млн грн. У ньому взяли участь три дилери європейських виробників: американська фірма «Vorex» із продукцією «PietroFiorentini» з Італії та українські «Спецдіагностика» із продукцією «SC TotalgazIndustrie» з Румунії і «Укр-Снаб» із продукцією «Heat-Gazgep» з Угорщини. Під час аукціону «Vorex» і «Спецдіагностика» впали в ціні удвічі, а «Укр-Снаб» знизив свою на 5%. Переможцем стала фірма «Vorex» із ціною 90,00 млн грн., що вдвічі нижче від очікуваної вартості закупівлі. Тобто уявіть собі з якими маржами проходили закупівлі різного обладнання для Укртрансгазу у попердені роки…

3. «Укрпошта»

Навесні «Укрпошта» оголосила великий тендер на закупівлю майже 4 тисяч комп’ютерів очікуваною вартістю $2,20 млн. На них прийшло сім компаній, які належно підготували пропозиції та всі були допущені до аукціону. На торгах більшість учасників одразу суттєво знизили ціни, переможцем стала компанія «Техніка для бізнесу» із ціною $1,61 млн., що на чверть нижче від очікуваної вартості закупівлі.

Йшлось про комп’ютери Technic-Pro своєї збірки по 7 476 грн. У відкритих джерелах не було цін саме цієї збірки. Однак «Наші гроші» відшукали на сайті «Hotline» такі самі процесор, джерело безперебійного живлення, монітор, клавіатуру і мишу, як закупила «Укрпошта». Потім додали приблизні ціни материнської плати, оперативної пам’яті, накопичувача і блока живлення. Разом це склало 7 841 грн., що трохи дорожче за гуртову договірну ціну. Також до комп’ютерів замовили стільки ж операційних систем Windows 10 Professional Ukrainian x64-bit OEM по 3 791 грн., хоча на ринку їхні ціни стартують від 3 999 грн.

Отже, «Укрпошта» зекономила чверть від планової суми, що майже вдвічі більше від середнього показника економії у «Прозорро» 2020 року в 13%. У купі з іншими крутими закупівельними історіями від «Укрпошти» це робить держпідприємство бронзовим призером нашого рейтингу.

2.«Укроборонпром»

Нещодавно у «Прозорро» вилізло оголошення, що держпідприємство «Укроборонсервіс» держконцерну «Укроборонпром» уклало угоду з «Автоскладальним заводом №1» компанії «Богдан Моторс» про закупівлю шести бронемобілів за 44,49 млн грн. Громадськість сприйняла це як зраду, адже «Богдан» належить Олегу Гладковському, чий син Ігор Гладковський із друзями фігурував у скандалі з закупівлями «Укроборонпрому».

Однак зрештою виявилось, що «скандальний» договір на закупівлю шести броньованих машин був укладений ще у січні 2019 року, тобто за часів Порошенка. Але раніше його просто не публікували. А зараз у системі «Прозорро» була оприлюднена лише додаткова угода до старого договору з остаточною вартістю бронеавтомобілів на підставі фактичних витрат. І після відходу від влади Порошенка-Гладковського ціну бронеавтомобілів вдалось знизити. За словами директора «Укроборонсервісу» Володимира Вороніна, собівартість одного автомобіля вдалося знизити з 12,8 млн грн. до 7,42 млн грн. Тобто на кожен броньовик спочатку закладали на 5,4 млн грн більше, ніж виявилось по факту. В «Укроборонпромі» наголошують,що зрештою «Укроборонсервіс» фактично врятував зірваний попереднім керівництвом компанії контракт і виконав державне оборонне замовлення перед Міністерством оборони України. Ще й дешевше від плану. Та ще й у такій здавна корумпованій галузі як торгівля зброєю. Це робить команду «Укроборонпрому» срібним призером хіт-параду.

1. «Медичні закупівлі України»

Держпідприємство із системи Міністерства охорони здоров’я цього року побило купу рекордів економії та дешевизни на закупівлях ліків і медичних виробів.Купували дешевше ніж аптеки, ніж лікарні та навіть дешевше від цін міжнародних закупівельників останніх років.

Наприклад, експрес-тести Standart Q COVID-19 AgTest на антиген коронавірусу SARS-CoV-2 виробництва корейської фірми «SD Biosensor» купили по 154 грн. Це в півтора-два раза дешевше від менших закупівель таких тестів іншими замовниками.

Також «Медзакупівлі» замовили у виробника «Науково-виробниче підприємство «Бук» респіратори класу захисту FFP2 або FFP3 по 26 грн., тоді як міністерство закладало учетверо вищу ціну в 100 грн.

І це лише один із купи прикладів того, як Міністерство охорони здоров’я Максима Степанова закладало неймовірні маржі, які не дозволило конвертувати «Медзакупівлі» Арсена Жумаділова.

Що ж до ліків, то «Медзакупівлі» теж суттєво зекономили. Так, онкопрепарат сунітініб замовили вчетверо дешевше від аптек, а препарат від гемофілії Фейба – на третину дешевше від закупівель через ПРООН у 2016-2017 роках.

Не було великої економії в тих випадках, коли не існувало конкуренції. До прикладу, виробник «Біофарма Плазма» розіграв із власним дилером 49,12 млн грн. на імуноглобулін Біовен. Купувати саме цей препарат вирішило міністерство, яке хоче лікувати ним хворих на COVID-19. Це рішення вже розкритикувала Всесвітня організація охорони здоров’я, адже препарат не має доведеної ефективності, але міністр Максим Степанов це заперечує. А поки він стоїть на своєму, «МЗУ» економить гроші для держави))))

 

Анна Сорока, Юрій Ніколов, «Наші гроші»