Суд визнав порушення по ділянці Міноборони у центрі Києва, де хочуть звести 26-поверхівку, однак відмовив прокурору через строки
11.12.2020   //   200 Переглядів

Суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів військового прокурора, однак відмовив у визнанні недійсними угоди про поновлення договору оренди ділянки на вул. Січових Стрільців, 59 та договору про будівництво житлового комплексу на ній з підстав пропуску строку позовної давності. Про це свідчить рішення Господарського суду м. Києва від 16 листопада.

Суд встановив, що ще у радянський період військові отримали у користування ділянку на вул. Січових Стрільців, 59 у Києві. У 1992 році – на баланс в/ч 32536 було прийнято ділянку площею 0,96 га.

Ділянка по вул. Січових Стрільців, 59 у Києві

 

Разом з тим у 2004 році Київрада передала цю ділянку в оренду Центральному спеціалізованому будівельному управлінню (у подальшому замінено на Центральне територіальне управління капітального будівництва) на 5 років для будівництва житлового комплексу для військовослужбовців, водночас визнавши такими, що втратили чинність, рішення 1948 та 1977 рр. про передачу цієї землі військовим.

На підстав цього рішення 06.09.2005 сторони уклали договір оренди, який припинив свою дію 07.09.2010. Разом з тим через понад 5 років – у квітні 2016 року Київрада поновила ЦТУКБ оренду ділянки.

Суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів Військового прокурора Київського гарнізону, що діє в інтересах Міноборони України, що при укладенні угоди про поновлення оренди Київрада порушила норми чинного на час її укладення земельного законодавства щодо пролонгації договору оренди земельної ділянки, оскільки матеріали справи не містять доказів, що Київрада після закінчення строку дії договору оренди приймала рішення про його пролонгацію. При цьому суд відзначив, що в судовому порядку неодноразово встановлено факт перевищення Київрадою своїх повноважень при прийнятті рішення у 2004 році.

Крім того, суд погодився з доводами військового прокурора, що договір про будівництво житлового комплексу, який 1 жовтня 2015 року ЦТУКБ уклало з ТОВ «Будінпроект», укладено з порушенням норм законодавства. Суд відзначив, що ділянка на вул. Січових Стрільців, 59, до складу якої входять передані військовій частині у радянські часи землі, належить до земель держвласності, розпорядження якими здійснює Кабмін. При цьому, такі ділянки передаються Міністерству оборони в управління на праві оперативного управління. Будівництво житла здійснюється на них на конкурсних засадах, при цьому замовником будівництва житла має бути Міноборони. Однак, як вказав суд, у 2015 році договір про будівництво із «Будінпроектом» уклало ЦТУКБ з перевищенням наданих йому повноважень, оскільки стороною такого договору (замовником) має бути Міноборони.

Крім того, суд звернув увагу, що договір про будівництво житлового комплексу від 01.10.2015 було укладено в той час, коли договір оренди земельної від 06.09.2005 припинив свою дію.

Незважаючи на висновок суду щодо обґрунтованості позовних вимог військового прокурора суд відмовив йому у задоволенні позову у зв’язку із пропуском строку позовної давності. Суд встановив, що прокурор звернувся до суду 03.01.2020, у той час як трирічний строк закінчився 04.10.2019.

Нагадаємо, на вул. Січових стрільців, 59 донедавна розташовувався обласний воєнкомат. У 2017 році його знесли і почали будівництво ЖК «Покрова».

На ділянці Міноборони на вул Січових Стрільців, 59 забудовник у вересні 2017 році зніс будівлю обласного військкомату

 

Забудовники встигли звести перші кілька поверхів ЖК, після чого ДАБІ анулювало дозвіл. Підставою стала низка порушень, серед яких – недійсні містобудівні умови та обмеження (МУО), які втратили чинність у 2013 році. Також свій припис про зупинення робіт видав Мінкульт, з яким забудовник не погоджував жодних документів щодо будівництва в історичному ареалі Києва, де діє обмеження по висотності (не вище 27 м).

Стан ділянки станом на квітень 2018 року

 

Після програшу в усіх судах включно з Верховним ЦТУКБ у лютому цього року отримало нові МУО, які вже обмежили висотність ЖК до законних 26,5 м. Однак, ЦТУКБ звернулося до Окружного адмінсуду з вимогою збільшити граничну висоту об’єкта до 72,6 м, як передбачав старий проект. І ОАСК 16 вересня 2019 року цю вимогу задовольнив. Наразі справа перебуває в апеляції, наступне засідання призначено на 16 грудня.

ЖК «Покрова» будувалося під егідою держкорпорації «Укрбуд», яку контролював екс-нардеп Максим Микитась. У вересні 2017 року керівником держкорпорації став помічник Микитася Олександр Лятамбор. Наразі НАБУ перевіряє обставини ймовірного надання неправомірної вигоди Микитасем на користь тодішнього прем’єра Володимира Гройсмана у розмірі 75 млн грн за призначення Лятамбора.

Власником ТОВ «Будінпроект» є ТОВ «Будівельний розвиток міста», власниками якого значаться заступник голови правління «Укрбуду» Сергій Якусевич і Сергій Мальцев.

Ірина Шарпінська, «Наші гроші»