Забудовники через суд відновили оренду ділянки на Крістеровій гірці, яку Київрада розірвала торік
10.12.2020   //  

Господарський суд м. Києва визнав протиправним та скасував рішення Київської міської ради № 446/8019 від 12.12.2019 про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 1,09 га на вулиці Вишгородській, 47-Ж у Подільському районі із ТОВ «Будінвестком КМ». Про це свідчить рішення від 23 листопада.

У 2007 році Київрада передала ділянку площею 1,09 га на вул. Вишгородська, 47-Ж в оренду на 5 років ТОВ «Київське будівельне підприємство № 3» для будівництва та обслуговування житлового будинку з об’єктами соціально-громадського призначення та підземним паркінгом.

У 2012 і у 2017 рр договір оренди поновлювався на той же строк. При цьому було змінено орендаря – на ТОВ «Будінвест КМ». Останнє співпрацювало з «КБП № 3» на цьому об’єкті з 2007 року, коли вони уклали інвестиційний договір про здійснення пайового будівництва.

На виконання умов договору оренди «Будінвест КМ» вчинив дії, призначені для забудови ділянки. А саме – у вересні 2017-го уклав договір будівництва із ТОВ «Екостандарт-Інвест».

У грудні 2017 року забудовники отримали містобудівні умови та обмеження для проектування житлових будинків на вказаній ділянці. У подальшому вони отримали від Мінкульту погодження історико-містобудівного обґрунтування, проектної документації, а надалі – дозвіл на проведення земляних робіт в історичному ареалі. У липні 2019 року фірми отримали дозвіл ДАБІ на виконання будівельних робіт.

Разом з тим 12 грудня 2019 року Київрада прийняла рішення про розірвання договору оренди із ТОВ «Будінвест КМ», передавши ділянку у постійне користування Комунальному підприємству по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва. Цим же рішенням було вирішено розробити проект землеустрою ділянки на вул. Вишгородська, 47-Ж щодо зміни її цільового призначення «для збереження та використання пам’яток природи для благоустрою пам’ятки природи «Крістерова Гірка». У додатку до рішення Київради подана план-схема ділянки, якій надається статус парку.

Підставами прийняття цього рішення Київрада назвала порушення договору оренди з боку «Будінвест КМ», а саме: використання ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам (у 2017 р видалення 280 дерев замість 120, із них – 2 одиниці дубів черешчатих, які мають особливу екологічну цінність та підлягали збереженню; зняття та перенесення ґрунтового покриву без спеціального дозволу), а також систематична (протягом 4 років) несплата орендної плати.

Джерело фото: kv.hromady.com.ua

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що рішення Київради від 12 грудня 2019 року прийняте безпідставно та з порушенням чинного законодавства, а тому є протиправним.

Так, суд визнав необґрунтованими підстави прийняття вказаного рішення. Зокрема, щодо тверджень Київради про видалення більшої кількості дерев (280 дерев), ніж було визначено висновком ДП «Центр еколого-експертної аналітики» від 17.11.2017 та висновком Управління екології та природних ресурсів від 13.12.2017 (120 дерев), суд зазначив таке.

Висновок ДП, на підставі якого у подальшому був зроблений висновок Управління, ґрунтувався на акті обстеження від 26.02.2015, термін дії якого закінчився (2 роки). Тому за зверненням «Будінвест КМ» у грудні 2017 року комісією за участю представників відділу обстеження зелених насаджень Управління міської станції захисту зелених насаджень КО «Київзеленбуд», Управління екології та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції було проведене нове (актуальне) обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, за результатами якого станом вже на 06.12.2017 до видалення було запроектовано 292 дерева та 6 кущів, про що був складений відповідний акт.

Стосовно вирубки 28 дерев різних порід та діаметрів без дозвільних документів, що встановлено актом обстеження від 14.02.2018, то, як зазначив суд, ці дерева видалені на прилеглій ділянці, а не на спірній. За них фірма сплатила штраф – 26 тис грн.

Стосовно вирубки 2 черешчатих дубів суд вказав, що їх наявність у кількості 4 одиниць було встановлено ще у 2005 році. У подальшому в акті обстеження від 26.02.2015 згадується лише про 2 дуби. Відтак, суд вказав, що не отримав доказів, що 2 дуби зрізав саме «Будінвест КМ».

Джерело фото: Цензор.Нет

 

Щодо тверджень про перенесення ґрунту без спецдозволу, суд зазначив, що ґрунти на ділянці не відносяться до особливо цінних груп – це встановлено держпідприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на замовлення «Будінвест КМ». Відтак, обов’язку отримати спецдозвіл на зняття і перенесення ґрунту у фірми не виникло.

Щодо твердження про несплату орендної плати, суд встановив таке. Київрада послалась на лист ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у місті Києві від 25.04.2018, у якому повідомлено, що у 2013-2016 рр не сплачувалась орендна плата. Суд вказав, що у цей період оренду мало сплачувати «Київське будівельне підприємство № 3», а у «Будінвест КМ» обов’язок зі сплати орендних платежів виник з 29.05.2017, коли були внесені зміни до договоре оренди про зміну орендаря.

Відзначимо, що з 10 березня цього року діяло забезпечення позову «Будінвест КМ», а саме – заборона Київраді і її органам вчиняти будь-які дії з вилучення ділянки у фірми, а також оформлення права користування нею за комунальним підприємством і зміну її цільового призначення.

Нагадаємо, ділянка 1,09 га на вул. Вишгородська, 47-Ж розташовується в історичній місцевості «Крістерова гірка» – це пам’ятка природи та однойменний парк, що має площу 4,3 гектара. Його заклав у 1850 році садівник Вільгельм Крістер.

Кияни активно протестують проти забудови. Вони неодноразово перекривали вулиці, щоби привернути увагу міської влади. Протести супроводжувалися сутичками.

У червні цього року розробники нового Генплану Києва повідомили, що у ньому забудова парку Крістерова гірка не передбачається і ця територія зберігається як зелені насадження загального користування. Втім, підставою для цього було саме рішення Київради від 12.12.2019.

Власниками ТОВ «Будінвест КМ» є ТОВ «Енергія МК» і ТОВ «ДКС», керівником – Лариса Неграш.

Власником ТОВ «Енергія МК», основним видом діяльності якого є розподілення електроенергії, є ТОВ «ДКС» (90%) і Леся Білоус (10%).

Власником ТОВ «ДКС» є компанія «Лімекс Істеблішмент» (Ліхтенштейн, 90%) і Наталія Чаплинська (10%). Кінцевим власником Limex Establishment значиться Сільвіо Фогт з м. Вадуц, Ліхтенштейн.

Компанії «ДКС» і «Лімекс Істеблішмент» є співзасновниками ТОВ «Медичний центр «Древо життя». ТОВ «ДКС» також є власником ТОВ «Іновекс-Плюс».

ТОВ «Екостандарт-Інвест» було створене у травні 2017 року. Його власниками є Ольга Майська (50%), Максим Кузьменко (25%) і ТОВ «КП-Інвест» (25%) Артема Лазні.

Максим Кузьменко також є власником ТОВ «Варда Спецбуд Монтаж», яку пов’язують із екс-депутатом Київради Денисом Комарницьким. Як раніше заявив нардеп Гео Лерос, після приходув Офіс президента Андрія Єрмака, Комарницький став «смотрящим» у столиці, який курує будівельну галузь, землю, архітектуру, медицину, енергетичні підприємства.

Кузьменко також був засновником ТОВ «Міськєвробуд», керівником якого з 2019 року є Валерій Лєвцов – брат Сергія Левцова, свояка сина екс-мера Степана Черновецького. Брати Левцови є керівником і представником фірми «Едельбург Девелопмент», яку донедавна очолював екс-керівник столичного Держардбудконтролю (2010-2014 рр) Сергій Кучер.

У свою чергу «КП-Інвест» Артема Лазні є співвласником ТОВ «Концепт Плаза» разом із компанією «Спецбудінвест-17» і венчурним фондом «Еверест», які контролюють Perfect Group нардепа від ОПЗЖ Дмитра Ісаєнка та Saga Development Андрія Вавриша.

Лазня до листопада 2019 року був співзасновником ТОВ «КУА «Капіталіст» разом з Ігорем Стійчуком, чий брат Олег Стійчук є керівником ТОВ «КУА «Гарантія», власником якого є Інна Майструк, дружина Вадима Столара.

Лазня є власником 0,6% в «Індастріалбанку».

Майська, Кузьменко і «КП-Інвест» є також власниками ТОВ «Віолія», яка будує 115-метрову багатоповерхівку на вул. Антоновича, 136-138.