Укравтодор відстояв в АМКУ свою «заточку» по фінспроможності без урахування ПДВ
03.12.2020   //   351 Переглядів

24 листопада адмінколегія АМКУ відмовила в задоволенні скарги ТОВ «Енергетично- дорожнє будівництво» (ЕДБ) на умови тендеру з поточного середнього ремонту автодороги загального користування державного значення Т-20-02 Тернопіль-Скалат-Жванець км 0+000 – км 36+000. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Контракт з підрядником, за проектом договору, буде діяти до кінця 2021 року. Очікувана вартість тендеру складає 714,82 млн гривень.

Служба автомобільних доріг у Тернопільський області оголосила про цей тендер 8 вересня, з моменту публікації тендерну документацію змінювали вісім разів, поступово подовжуючи кінцевий строк подачі заявки на участь – з 8 жовтня на 4 грудня.

Змінами від 25 вересня САД у Тернопільській області додала критерій «фінансової спроможності», що підтверджується фінансовою звітністю – обсяг річного доходу за 2019 рік повинен в  учасника становити не менше 50% очікуваної вартості закупівлі. В новій редакції від 11 листопада замовник збільшив вимоги до фінрезультатів претендента, які тепер мають складати не менше 100 % очікуваної вартості контракту і  підтверджуватися саме «за рядком 2000 Звіту про фінансові результати за 2019 рік». Тобто за «чистим доходом від реалізації продукції».

11 листопада ТОВ «ЕДБ» направило скаргу до адмінколегії АМКУ  на цю вимогу. Як зазначається в скарзі, чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відповідно до Звіту у рядку 2000 зазначається без врахування ПДВ, у «ЕДБ» за 2019 рік склала 680 796 000 грн., що не відповідає оскаржуваній вимозі документації.

Хоча очікувана вартість закупівлі визначається з врахуванням суми ПДВ, як зазначає скаржник, який за 2019 рік отримав чистий дохід від реалізації продукції з урахуванням ПДВ на суму 816 955 000 грн., що перевищує очікувану вартість предмета закупівлі. Крім того, як зазначається в скарзі, розрахунок обсягу річного доходу (виручки), за рядком 2000 Звіту не враховує інших річних доходів: – за рядком 2120 «Інші операційні доходи», що у скаржника становить 1 131 600,00 грн. з ПДВ; – за рядком 2220 «Інші фінансові доходи», становить 232 000,00 грн. – за рядком 2240 «Інші доходи», становить 202 000,00 грн. «ЕДБ» зазначає дискримінаційний характер вимоги, отримавши за 2019 рік річного доходу (виручки) в розмірі більшому ніж очікувана вартість предмета закупівлі з врахуванням ПДВ та інших доходів, у зв’язку із вимогою підтвердити фінансову спроможність показниками у рядку 2000 Звіту про фінансові результати, «стає не відповідним кваліфікаційному критерію».

Окрім того в проекті договору про закупівлю передбачена можливість попередньої оплати до 30% вартості підряду, тому, на думку скаржника, оскаржувана вимога не лише носить «явно виражений дискримінаційний характер», а й «не має під собою фінансового обґрунтування» (договором передбачено авансування робіт). Крім того таку фінансову спроможність  зможуть виконати далеко не всі дорожні компанії України.

Як зазначається у рішенні адмінколегії АМКУ від 24 листопада, «відповідно до частини третьої статті 16 Закону у разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі». Тому умова документації надати звітність з наявністю 100 % очікуваної вартості, не порушує вимогу закону і відсутні підстави для задоволення скарги.

За словами фахівця «Ліги антитрасту» з публічних закупівель Анни Сулими, із вступом в дію нової редакції Закону «Про публічні закупівлі» законодавець ввів додатковий кваліфікаційний критерій для учасників – «наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю». Зазвичай при встановленні цього критерію, замовники вимагають підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у відсотковому співвідношенні до очікуваної вартості предмета закупівлі.

«До того часу, як цей критерій був закріплений у статті 16 Закону, замовник при встановленні його у документації, повинен був (у разі надходження скарги до Колегії) пояснити та підтвердити, чому він обрав саме той відсоток від очікуваної вартості і зазвичай, ніхто із замовників довести необхідність саме такого відсотку не міг, і Колегія зобов’язувала замовників вносити зміни до документації», – говорить Анна Суліма, – «Тепер, коли цей критерій врегульований статтею 16 Закону, Колегія не бере на себе повноважень оцінювати дискримінаційність встановленого замовником відсотку і у всіх випадках оскарження цього критерію, якщо він виписаний так, що не суперечить статті 16 Закону, Колегія відмовляє у задоволенні скарги та залишає умову документації без змін».

Поки незрозуміло хто візьме участь в цьому тендері та чи відбудеться він взагалі – поки не зареєструвався жоден учасник. За умовами тендеру, кінцевий строк подачі заявки – 4 грудня.

Власниками фірми «Енергетично-дорожнє будівництво» з Канева є кияни Володимир Хмарук, Андрій Косіцин, Юрій Клімов, Олександр Кіблик та Антоніна Жолобчук. Найбільше контрактів у системі Укравтодору компанія взяла у Службах автомобільних доріг у Вінницькій та Хмельницькій областях, протягом 2016-2020 років компанія отримала підрядів на 4,58 млрд гривень. Майже половину – на 2,30 млрд гривень –в поточному році.