Підприємцям пропонують долучитись до заяви в АМКУ проти хижацьких комісій «Visa», «Mastercard» та банків
16.11.2020   //   525 Переглядів

Платформа «Ліга антитрасту» звернулась до українських підприємців з пропозицією щодо боротьби проти завищених у сім разів комісій за обслуговування безготівкових платежів:

Український бізнес платить «Visa», «Mastercard» та банкам комісію за обслуговування безготівкових платежів в 7 разів більшу за європейські ставки. «Ліга антитрасту» вважає, що така поведінка містить ознаки антимонопольного порушення, та пропонує свою допомогу потерпілим.

В Україні комісія за безготівковий платіж складає від 1,7% до 3%. Чим дрібніше бізнес, тим вищу комісію він платить платіжним системам та банку. В країнах Європейського союзу така комісія складає від 0,2% до 0,3% та закріплена на нормативному рівні. У США комісія фіксована – 20 центів з транзакції.

Крім цього, український підприємець щомісяця платить 300-400 грн. за обслуговування одного POS-терміналу, за допомогою якого приймає безготівкові платежі. В результаті з обігом 5 млн. грн. на рік підприємець має заплатити платіжним системам та банкам комісію близько 150 тис.грн. на рік.

Це великі гроші.

Та спроби українських законодавців обмежити комісію за аналогією з розвиненим світом – здебільшого закінчувались нічим. Потужне лобі здатне протистояти таким невигідним для їх доходів законодавчим ініціативам.

Інші розвинені країни вже стикалися з подібним раніше. Але кожна держава виходила на нормативне регулювання розміру комісії здебільшого після антимонопольних процесів проти «Visa» або «Mastercard».

Для прикладу, в США платіжні системи виплатили рітейлерам $6,2 млрд. в рамках мирного врегулювання колективного позову щодо завищеного розміру комісії. Після цього розмір комісії регулювався державою.

Верховний суд Великобританії також розглядає позов рітейлу до платіжних систем щодо стягнення £600 млн. завищених комісійних платежів.

Після початку антимонопольного розслідування проти платіжних систем Єврокомісією, останні в кілька разів знизили розмір комісійних платежів, та в підсумку підтримали їх нормативне регулювання.

Ми впевнені, що доки Антимонопольний комітет не почне займатись цим питанням, навряд чи можна очікувати на вирішення проблеми. Попри те, що в парламенті зареєстровано законопроєкти №4178 та №4178-1, які за аналогією з Європою пропонують обмежити розмір інтерчейнджу, ми сумніваємось, що Рада зможе подолати фінансове лобі.

Тому пропонуємо свою допомогу українському бізнесу щодо оформлення та подання колективної заяви в АМКУ проти «Visa», «Mastercard» та банків, які в цьому задіяні. Якщо ви готові підписати заяву, залиште свої контактні данні в анкеті за посиланням https://forms.gle/sM5ge3fCuPMJEGYx6 або повідомте нам про це телефоном 067 468 60 40. В подальшому ми направимо вам текст заяви для ознайомлення, та у випадку відсутності зауважень до нього, ви зможете його підписати.

Ми направимо заяву до Комітету та будемо надавати всіляку підтримку під час її розгляду.

Це безоплатна допомога «Ліги антитрасту» українському бізнесу. Однак, якщо ви підтримуєте таку нашу діяльність і хочете, щоб ми зробили це як можливо швидше та результативніше – можете допомогти нам донатами (https://secure.wayforpay.com/payment/league_antitrust). Всі внесені в найближчий тиждень кошти будуть використані на супровід цього кейсу.

Детальніше прочитати про проблему можна за посиланнями:

https://nv.ua/ukr/biz/experts/yak-vidhid-vid-gotivki-vbivaye-biznes-skilki-koshtuye-biznesu-bezgotivkoviy-rozrahunok-novini-ukrajini-50117776.html

https://mind.ua/openmind/20211773-cina-rozbratu-chomu-ritejl-vtrachae-na-kartkovih-rozrahunkah

Посилання на законопроекти:

https://cutt.ly/Mg1O3ip

https://cutt.ly/Bg1O8hC

Якщо вам подобається те, що ми робимо – задонатьте. Тоді ми зможемо робити ще більше!

https://secure.wayforpay.com/payment/league_antitrust