Мінюст за $1,3 мільйона найняв юристів для захисту від росіян по «Промінвестбанку»
09.11.2020   //   301 Переглядів

Міністерство юстиції України 3 листопада уклало угоду з міжнародною юридичною фірмою «Shearman & Sterling LLP» (Франція) про юридичні послуги на $1,27 млн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

У грудні 2019 року Мін’юст провів переговорну процедуру з трьома міжнародними юридичними фірмами щодо представництво інтересів України у справі за позовом державної корпорації розвитку «ВЭБ.РФ» (Росія) до держави Україна. Очікувана вартість складала 3,69 млн грн. ($156 тис). Фірма «Covington & Burling LLP» (США) встановила ціну $152 тис, «Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan LLP» (США) – $9 тис, а «Shearman & Sterling LLP» – $350. Договір підписали з останньою найдешевшою.

Нинішню закупівлю юридичних послуг також провели за переговорною процедурою, оскільки вона пов’язана із захистом прав та інтересів України, але вже без участі інших фірм. За новим договором, «Shearman & Sterling LLP» надаватиме послуги у 2020 році.

Погодинна ставка двох партнерів і чотирьох співробітників фірми становить $650. Також залучать експерта з міжнародного публічного права Е. Бенвеністі за $45 тис, експерта з російського права Максима Кулькова за $30 тис та галузевого експерта С. Алексашенка за $25 тис. Крім того, послуги перекладача Андрія Лісовського обійдуться у $12 за сторінку.

Як пише замовник, влітку 2019 році держкорпорація «ВЭБ.РФ» подала в Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма позов проти України. Вона вважає свої інвестиції до українського ПАТ «Промінвестбанк» незаконно експропрійованими. На її думку, це порушило її права як інвестора, що випливають з Угоди між Кабміном України та Урядом РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року.

«ВЭБ.РФ» заявила, що порушення її прав полягає у скасуванні Україною ліцензії банку на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, забороні державним установам співпрацювати з ним та обмеженні його здатності залучати депозити від приватних осіб.

Також позивач стверджує, що банку було заборонено сплачувати дивіденди та повертати кредити «ВЭБ.РФ». Україна в особі регулюючих органів, мовляв, закликала позивача продати банк, але потім заблокувала продаж і повідомила, що банк має відмовитися від своєї банківської ліцензії. Сума позову, за оцінкою позивача, складає понад $200 млн.

Нагадаємо, незадовго до подання росіянами цього позову, навесні 2019 року 99,77% акцій «Промінвестбанку» було арештовано держвиконавцем на вимогу структур, пов’язаних із групою «Приват» Ігоря Коломойського з партнерами. Цей арешт відбувся на виконання рішення Арбітражного суду Гааги від 2018 року про стягнення з Росії $159 млн у якості компенсації за експропрійоване в «приватівців» майно в окупованому Криму.

Навесні 2020 року 99,77% акцій «Промінвестбанку» на аукціоні купило ТОВ «Фінансова компанія «Фортіфай», яке у свою чергу придбали структури Сергія Тігіпка. При цьому, як пише «Цензор», «Фортіфай» оформили на менеджерів з орбіти оточення Коломойского.

Фірма «Shearman & Sterling LLP» також представляє Україну в справі за позовом від ПАТ «Газпром» та у справі щодо ПрАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» за позовом від компаній «Emergofin B.V.» (Нідерланди) і «Velbay Holdings Ltd.» (Кіпр).