Литовці з російськими зв’язками продали «Енергоатому» спецоливи ще на 12 мільйонів
09.11.2020   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 29 жовтня за результатами тендеру замовило у компанії «Svertas Group» (Литва) поставку оливи для Хмельницької АЕС та Южно-Української АЕС на 310 тис євро, або 12,41 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До 20 грудня на ХАЕС та ЮУАЕС на умовах DAP поставлять 24 т вогнестійкої турбінної оливи Reolube 46RS виробництва компанії «Lanxess Solution UK Ltd» (Британія) по 13,10 євро за кілограм. Це на 3% дешевше за її ціну від «Svertas Group» 7 жовтня у 13,53 євро.

Саме оливу Reolube 46RS атомники почали закуповували цього жовтня. Однак у вересні 2019 року «Енергоатом» замовляв у «дочки» виробника «Lanxess Sales Netherlands B.V.» (Нідерланди) подібну оливу Reolube OMTI  по 12,70 євро за кілограм. Причому за переговорною процедурою через відсутність конкуренції. А раніше, в лютому 2019 року олива Reolube OMTI від фірми «Svertas Group» коштувала 12,67 євро за кілограм. Тобто торік із ланцюжка постачання прибрали посередника, проте ціна не змінилась.

Ціна угоди всього на 0,1% нижча від очікуваної вартості закупівлі у 12,42 млн грн.

Тендерна документація вимагала погодження про можливість застосування пропонованої оливи та позитивний відгук від виробника парової турбіни К-1000-60/3000, тобто від ПАТ «Силові машини» (Росія). Анонімна компанія назвала це дискримінацією та попросила дозволу надати ці документи від АТ «Турбоатом», яке назвала «виробником аналогічного обладнання» і «виробником, який вперше застосував вогнестійкі мастила (ТКФ) у своїх турбінах у системі змащування на АЕС». Замовник відповів, що проект парової турбіни К-1000-60/3000 належить ПАО «Силовые машины – Филиал ЛМЗ», а «Турбоатом» не є виробником парової турбіни К-1000-60/3000 і не може нічого щодо неї погоджувати.

Також анонім марно просив підняти очікувану вартість або зменшити обсяг, посилаючись на зміну курсу євро, карантинні обмеження, доставку на дві АЕС і дорожчання сировини.

Єдиним конкурентом із такою ж оливою Reolube 46RS укотре була логістична фірма «TCA International Logistics Network GmbH» (Німеччина), яку очолює Володимир Шпринц. Раніше її представляли по довіреностях Едвард Шпрінц і Вадим Розенштейн.

Директором литовської «Svertas Group» є Олексій Ветлугін, а контактною особою у «Прозорро» – Наталія Синявська. Фірма має статутний капітал 2 896 євро, 69 співробітників і оборот 5,00-10,00 млн євро у 2019 році. У 2018 році вона подала на тендер «Енергоатома» у якості підтвердження повноважень директора протокол загальних зборів акціонерів за 2013 р., відповідно до якого акціонерами були Олексій Ветлугін, Максим Коротаєв, Ігор Пресняков та Денис Лук’янов.

За даними ЦВК Литви, у 2015 році Ігор Пресняков пройшов у муніципальну раду Висагінаса, а його дружина Олена Преснякова працювала у «Nukem Technologies GmbH» (Німеччина). Це одне з дочірніх підприємств «Атомстройекспорту» російського держконцерну «Росатом». У свою чергу «Nukem Technologies GmbH» має підрозділ «Nukem Technologies Engineering Services GmbH».

Нагадаємо, у 2018 році «Nukem Technologies Engineering Services GmbH» і «Svertas Group» одна в одної виграли два підряди «Енергоатома» щодо обладнання для ХАЕС на 257,04 млн грн. Першій фірмі замовили установку фрагментації і сортування відходів її виробництва за 145,10 млн грн. А друга за 111,94 млн грн. повинна була поставити установку вилучення відходів виробництва ТОВ «Атомспецсервіс» (Росія) Олександра Міщенка, Володимира Гермашова і Володимира Гордієнка.