Укравтодор відстояв «заточки» у тендері на 2 млрд, проігнорувавши власні методичні рекомендації
26.10.2020   //   338 Переглядів

1 грудня відбудеться аукціон з тендеру на будівництво автодороги загального користування державного значення М-28 Одеса – Южний з під’їздами (під’їзд до Одеського морського порту)  очікуваною вартістю 2,28 млрд гривень. Про це повідомляється в системі «Прозорро». Будівництво на замовлення Служби автомобільних доріг в Одеській області мають завершити до кінця 2022 року.

Дата проведення торгів з’явилась після розгляду 19 жовтня адмінколегією АМКУ (Музиченко, Процишен, Нечитайло) скарги ТОВ «Еліт-Строй» на  вимоги тендерної документації, в якій компанія зауважила відсутність в системі дати та часу розкриття пропозицій, що суперечить законодавству.

В АМКУ «Еліт-Строй» оскаржувало цілий ряд вимог до учасників торгів, зокрема вимогу, що аналогічним договором може вважатись саме підряд з будівництва, реконструкції або капремонту автодороги державного значення. На думку «Еліт-Строй», зазначена умова є дискримінаційною, оскільки виконання поточного середнього ремонту на дорогах інших видів (який скаржник хотів  залучити в якості аналогічного договору) передбачає ті самі технології та використання аналогічної будтехніки. Окрім того «Еліт- Строй» вимагало скасувати умову, що надані учасником аналогічні договори мають бути виконані не менш, ніж на 85% від загальної ціни.

Запитання у потенційного учасника викликали і обсяги з основних робіт, що за умовами замовника мають  підтвердити досвід кандидата. Замовник вимагає значно більший обсяг основних робіт в аналогічному договорі від передбаченого в технічному завданні тендеру. Зокрема, спочатку замовник встановив обсяг влаштування покриття із цементобетонних сумішей в 40 000 м2, влаштування шару основи дорожнього одягу або регенерація конструктивних шарів або ремонт основи методом холодного ресайклінгу в 40 000м2, влаштування дорожньої розмітки в 15 км. Водночас, із технічного завдання вбачається, що обсяг робіт з влаштування дорожнього покриття (тобто фактична довжина автомобільної дороги) складатиме не більше 17 000м2, а влаштування дорожньої розмітки – 4,7 км.

В останній редакції тендерної документації від 13 жовтня, замовник додатково збільшив обсяги основних робіт у аналогічних договорах:  до 102 400 м2 з влаштування покриття з цементобетонних сумішей та 117 622 м2 з влаштування  шару основи дорожнього одягу або регенерації конструктивних  шарів або ремонту основи методом холодного ресайклінгу.

В результаті адмінколегія АМКУ вирішила, що для задоволення скарги «Еліт-Строй» відсутні підстави, хоча деякі оскаржувані вимоги до тендеру прямо суперечать затвердженим Мінекономіки  методичним рекомендаціям, участь у розробці яких брав сам «Укравтодор». Ці рекомендації зокрема передбачають, що при закупівлі робіт з будівництва автодоріг, аналогічним за предметом закупівлі, крім договору на нове будівництво, капремонт, реконструкцію, вважатиметься також договір на поточний середній ремонт, який передбачає виконання видів робіт, що подібні основним видам робіт за предметом закупівлі. Також згідно методичних рекомендацій, обсяг аналогічного договору (одного або їх сукупності) має покривати 100% об’ємів основних видів робіт, визначених замовником. До уваги також беруться аналогічні договори, які виконані принаймні на 50%.

Раніше голова «Укравтодору» сам наголошував на важливості прийняття методичних рекомендацій для «забезпечення рівних умов участі у закупівлях».

«Типова тендерна документація мінімізує корупційні ризики та допомагає протистояти так званому «тендерному тролінгу». В цьому році очікуємо збільшення кількості добросовісних учасників у тендерах. Бізнес має конкурувати ціною та якістю, а не прихильністю державних структур» – прогнозував голова «Укравтодору» Олександр Кубраков.