Через крутійство з російськими запчастинами три блоки ЗАЕС можуть не вийти з ремонту
22.10.2020   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 16 жовтня повідомило про намір укласти угоду з компанією «ISG Supply OÜ» (Естонія) про закупівлю запчастин до дизель-генераторів на 3,47 млн євро або 115,18 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Атомники хочуть замовити 15 953 запчастини до двигунів 78Г дизель-генераторів АСД-5600 на енергоблоках Запорізької АЕС. Компанія повинна буде поставити запчастини у строк до 20 грудня 2020 року. Виробником цих запчастин є АО «Машиностроительная корпорация «Дизель-Энерго» (Росія). А самі дизелі, які від часів СРСР використовують у якості резервної електростанції на випадок раптового знеструмлення на більшості АЕС України, виробляв збанкрутілий в 2000 році петербурзький завод «Русский дизель».

Закупівлю проводять за скороченою переговорною процедурою через «виникнення особливих економічних обставин з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій». В обґрунтуванні сказано, що на ЗАЕС немає запчастин для капремонту дизель-генераторів. Блоки №2,4,5 можуть не вийти вчасно із планово-попереджувального ремонту, якщо не закупити запчастини без відкритих торгів. За словами замовника, така ситуація на станції склалась після відміни кількох тендерів за рішеннями АМКУ.

Нагадаємо, у вересні «Енергоатом» допустив до торгів щодо 14 005 запчастин для ЗАЕС на 137,95 млн грн. лише двох дилерів «МК «Дизель-Энерго» – фірми «ISG Supply OÜ» та «Энерго-Сектор» (Росія), які подібно оформили документи. Натомість трьох дилерів ТОВ «Кінгісеппський машинобудівний завод» (Росія) відхилили з посиланням на лист голови Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорія Плачкова про неможливість використання продукції «КМЗ» при ремонті дизель-генераторів АЕС.

Однак «Inkla Trading&Engineering GmbH» (Австрія) довела і АМКУ, що її відхилення на підставі листа голови ДІЯРУ неправомірне, а обидві допущені компанії не подали цінову тендерну пропозицію. Так скаржник лишився єдиним учасником, тому торги відмінили.

Раніше у 2020 році ЗАЕС п’ять разів марно намагалась купити такі запчастини. У тому числі у «ISG Supply OÜ» через переговорну процедуру, яку відмінили за рішенням АМКУ по скарзі тієї ж «Inkla». Зрештою нещодавно станція без торгів замовила в «ISG Supply OÜ» таких запчастин на суму 3,83 млн грн., роздробивши закупівлю на допороги.

На нинішні переговори комерційні пропозиції надіслали «Энерго-Сектор» із ціною 3,84 млн євро, «ISG Supply OÜ» із ціною 3,47 млн євро та «Inkla» із ціною 3,00 млн євро. Але замовник не прийняв пропозицію «Inkla» на підставі того ж листа Плачкова та обрав серед двох дилерів «МК «Дизель-Энерго» постачальником дешевшого – «ISG Supply OÜ».

Також нагадаємо, що 13 жовтня у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 4216, яким нардеп із фракції «Слуга народу» Сергій Нагорняк запропонував вивести із-під дії Закону «Про публічні закупівлі» закупівлі систем (елементів) безпеки атомних енергоблоків. Таке широке трактування дозволяє виводити будь-які товари, що мають стосунок до функціонування енергоблоків. Наприклад, запчастини до дизель-генераторів, випуск яких в Україні «Енергоатом» не може налагодити через протидію росіян і СБУ.