Після призначення Татарова в ОПУ поліція почала “шити справи” противникам незаконного будівництва
21.10.2020   //   1488 Переглядів

Поліція з прокуратурою фальсифікують кримінальну справу на активістів, що виступають проти незаконного будівництва ЖК «Поділ Град Vintage» Сергія Кучера та Дениса Комарницького на Вознесенському узвозі в Києві. Переслідування активістів почалися після призначення Олега Татарова заступником керівника Офісу Президента та куратором діяльності правоохоронних органів.

Наприкінці вересня, заступник Голови Національної поліції України – начальник ГУ НП у м. Києві Андрій Крищенко повідомив гучну новину: «Поліцейські викрили злочинне угруповання, яке намагалося заволодіти житловим комплексом». Крищенко впевнено заявив, що спільникам загрожує до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна за протидію законній господарській діяльності (ч. 3 ст. 206 Кримінального кодексу). Аналогічну новину синхронно повідомила і Київська міська прокуратура, але уточнивши, що мова йде про блокування будівництва ще у минулому році.

Враховуючи, що керівники поліції рівня Крищенка особисто повідомляють лише про найбільш резонансні справи, новину широко розносять ЗМІ і швидко стає відомо, що мова йде про конфлікт навколо ЖК «Поділ Град Vintage» на Вознесенському узвозі, 28-30, що належить екс-керівнику ДАБІ Києва в часи Януковича Сергію Кучеру та «смотрящему за Києвом» від ОП Денису Комарницькому. «Злочинним угрупуванням» виявилися місцеві активісти з Воздвиженки, що починаючи з 2015 року послідовно виступали проти будівництва багатоповерхового ЖК в урочищі Гончари-Кожум’яки, яке порушували чисельні норми законодавства. На роль організатора цього «злочинного угрупування», слідство призначило інвестора розташованої поряд наукової школи «Базис».

Реальний розмах дій поліції досі невідомий, але є інформація про затримання вісьмох підозрюваних. Прокурор вимагав для них запобіжних захід у вигляді тримання під вартою, але суд обмежився нічним домашнім арештом на два місяці. Ретельні обшуки з вилученнями документів і інформації з усіх знайдених носіїв проводилися і у активістів, що мають статус свідків.

І тут постає перше питання: чи може вочевидь незаконне будівництво ЖК «Поділ Град Vintage» бути законною господарською діяльністю? Бо для того, щоб відбулася, як заявляють правоохоронці, «протидія законній господарській діяльності», має бути для початку законна господарська діяльність. Але ж незаконність даного будівництва була офіційно підтверджена під час перевірки Державною архітектурно-будівельною інспекцією ще у травні 2018 року:  ця  територія в генеральному плані Києва відноситься до зони громадських будівель та споруд, і будівництво житлового будинку на ній неможливе. Про порушення законодавства при наданні земельної ділянки під цю забудову свого часу повідомляли «Наші Гроші».

А протидіяти незаконному будівництву, це аж ніяк не злочин, а гарантоване статтею 55 Конституції України право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Право на самозахист цивільних прав також гарантовано статтею 19 Цивільного кодексу України.

Питання друге: а чи було відомо слідству про незаконність будівництва та відсутність складу кримінального правопорушення у діях активістів?

Найдивніше, що слідству про це було відомо достеменно і не просто слідству, а конкретному слідчому і прокурору.

Відповідно до ухвали Голосіївського суду від 04.08.2020 по справі № 752/15015/20, слідчий СУ ГУ НП у м. Києві Удовиченко В.Ю. під наглядом прокурора прокуратури м. Києва Вільчинського О.В. ведуть досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000001225 від 05.08.2019 р. за фактом неналежного виконання своїх службових обов`язків посадовими особами ДАБІ при наданні дозволу на будівництво саме ЖК «Поділ Град Vintage» на Вознесенському узвозі, 28-30.

Звичайно, сказати, що названі слідчий та прокурор цю справу саме ведуть, можна тільки умовно. Якщо говорити прямо, слідчий з прокурором цю справу зливають – в серпні вони продовжували строк досудового розслідування ще на 6 місяців, бо за попередній рік нічого не зробили.

А через місяць, той самий слідчий СУ ГУ НП у м. Києві Удовиченко В.Ю. під наглядом того самого прокурора прокуратури м. Києва Вільчинського О.В. в рамках кримінального провадження № 12019100000000601 від 05.06.2019 р. за «протидію законній господарській діяльності» організовують обшуки та затримання людей, що фізично блокували завідомо незаконне будівництво на Вознесенському узвозі, 28-30, у минулому році, а наразі взагалі борються проти цього будівництва виключно в судах, соціальних мережах та ЗМІ.

Відразу постає третє питання: чим спричинено таке зухвале ставлення з боку правоохоронців?

У самому факті відкриття кримінального провадження проти активістів немає нічого нового, враховуючи кількість незаконних забудов і протестів проти них. Якщо під час протестів перекривали вулиці – поліція звинувачувала активістів у блокуванні транспортних шляхів. Якщо горіла техніка та тимчасові споруди – поліція займалася справою про хуліганство.

Але ніколи раніше, навіть в часи Януковича, правоохоронці не «шили» так нахабно статті активістам за мирний законний протест проти незаконного будівництва.

В останні місяці стали масово з’являтися замовні матеріали у ЗМІ з посилом, що протестуючи проти різноманітних забудов активісти – це майже суцільно здирники. А в червні безпосередньо Сергій Кучер в одному інтерв’ю з цього приводу заявив наступне: «На рівні держави це питання потрібно вирішити якомога швидше, інакше ситуація тільки погіршиться. Потрібно два-три гучних приклади притягнення до відповідальності, які закінчаться посадкою в тюрму. Упевнений, усе одразу заспокоїться».

Кучер сказав і Аваков з Венедіктовою почали демонструвати перші результати: запустили такий собі пілотний проект на будівництві, що по сукупності і зухвалості порушень може вважатися «взірцевим» прикладом корупційної спайки будівельної мафії із міською владою, контролюючими органами та судами. А голова Національної поліції Києва Крищенко забезпечив необхідний розголос подіям, щоб до всіх активних дійшло, як саме буде працювати нова «інвестиційна няня».

Але фальсифікація справи проти активістів з наступною гучною заявою про викриття «злочинного угрупування» саме зараз – це занадто серйозно, щоб правоохоронні органи самі на таке ризикнули піти.

Тож виникає четверте питання: хто міг благословити настільки нахабні дії за місяць до місцевих виборів?

Незадовго до цієї історії в керівництві ОП відбулася серйозна зміна: 5 серпня Володимир Зеленський призначив заступником керівника ОП Олега Татарова. І в Офісі Татаров відповідає як раз за правоохоронний напрям.

Що про нього відомо?

За часів Януковича: заступник начальник Головного слідчого управління – начальник управління з організації та контролю за розслідуванням злочинів МВС. У 2013—2014 роках Татаров став одним із головних спікерів МВС стосовно Майдану. У телеефірах і політичних ток-шоу він виправдовував політику влади та силовиків, які били й катували протестувальників. За даними ЗМІ, саме Татаров під час Революції Гідності курирував справи проти Автомайдану та активістів.

Рік назад, по добре відомій справі одеського активіста Сергія Стерненка саме Татаров, як адвокат дружини загиблого нападника, звертався до СБУ з вимогою про звинувачення Стерненка в умисному вбивстві і закінченому замаху на життя двох осіб.

А в проміжок часу між переслідуваннями активістів, Олег Татаров встиг попрацювати директором юридичного департаменту у ДПАТ «Будівельна корпорація «Укрбуд», тобто у того самого Максима Микитася та в Укрбуді, що і починали будувати ЖК «Поділ Град Vintage», а до цього мали проблеми на Воздвиженці при будівництві ЖК «Подол Град». А потім Татаров, як адвокат, ще і захищав гендиректора «Укрбуд Девелопмент» Олега Майбороду, якого НАБУ підозрює в махінаціях із житлом для Національної гвардії.

Тобто, відразу після призначення в ОП наглядачем за правоохоронними органами людини епохи Януковича, що підтримує переслідування активістів, починається нахабна фальсифікація кримінальної справи проти активістів і це робиться в інтересах колишнього високопосадовця часів Януковича та «смотрящего» за Києвом від ОП. Збіг обставин?..

До речі, за словами народного депутата Гео Лероса, саме Олег Татаров є куратором переслідування Лероса правоохоронними органами за розповсюдження інформації про оборудки Дениса Комарницького – «смотрящего» за Києвом від ОП та, за сумісництвом, партнера Сергія Кучера по будівництву ЖК «Поділ Град Vintage».

Отже останнє питання варто переформулювати так: хто, окрім Офісу Президента, міг благословити настільки зухвалі дії поліції та прокуратури проти активістів напередодні місцевих виборів?

Чи варто чекати на відповіді?

Чи, може, саме так виглядають обіцяні Володимиром Зеленським «реформи»? Замість боротьби із будівельними відморозками та корумпованими посадовцями, правоохоронні органи тепер використовуються для фальсифікації справ проти активних громадян, щоб залякати тих, хто не згоден мовчки терпіти.

І якщо хтось вважає, що ця фальсифікація кримінальної справи проти активістів з Воздвиженки робиться заради одного будівництва, він глибоко помиляється – все свідчить, що це лише перші кроки по сходах, якими будівельна мафія прямує на новий рівень.

Георгій Могильний для «Наших Грошей»