Монополія – мати корупції. «Тедіс» Зеленського
23.09.2020   //   374 Переглядів

Текст: Агія Загребельська, співзасновниця “Ліги антитрасту”, держуповноважена АМКУ у 2015-2019 рр.

Уряд на прохання заступниці міністра економіки Світлани Панаіотіді з порушенням норм Конституції та законодавства захистив і зацементував тютюнову монополію з російським корінням.

Днями на сайті уряду опубліковано Постанову №840 від 9 вересня «Про реалізацію експериментального проекту «Національний оператор на ринку тютюнових виробів». Експеримент полягає в тому, що всі без виключення виробники та імпортери тютюнової продукції повинні будуть реалізовувати цигарки виключно через одну компанію-монополіста – Національного оператора.

Постанова встановлює низку критеріїв до такого Національного оператора, серед яких:

  • не менше 5 останніх років здійснювати діяльність з оптової реалізації сигарет в Україні та співпрацювати весь цей час з виробниками сигарет або імпортерами;
  • протягом останніх трьох років перебувати в українському реєстрі великих платників податків;
  • протягом останніх п’яти років володіти внесеними до податкового реєстру приміщеннями, де зберігаються тютюнові вироби, не менш ніж по одному в кожній області тощо.

При цьому немає вимог про те, що компанія повинна мати прозору структуру власності без офшорів, не повинна мати зв’язків з державою-агресором, посадові особи національного оператора не повинні мати непогашену судимість, або «вирок» від Антимонопольного комітету за зловживання монопольним становищем чи картель з непогашеним штрафом.

Експерти «Ліги антитрасту» прийшли до висновку, що ці критерії виписані виключно під одну компанію – «Тедіс» (колишній «Мегаполіс»). Будь-яка інша компанія їм не відповідає.

Тобто фактично уряд зобов’язав всіх тютюнових виробників та імпортерів продавати свій товар виключно через одну приватну компанію, що отримуватиме близько 10% від вартості кожної пачки сигарет.

«Мегаполіс» (на сьогодні «Тедіс») – російське творіння. Спочатку ця компанія з’явилась в Російській Федерації, і держава змусила три з чотирьох місцевих фабрик транснаціональних корпорацій продавати цигарки виключно через нового монополіста.

За президенства Януковича «Мегаполіс» зайшов в Україну. В численних журналістських розслідуваннях стверджувалось, що справжнім власником «Мегаполісу» тоді був російський мільярдер Ігор Кесаєв – власник заводів, що виробляють та постачають зброю для військової агресії проти України. Серед покровителів та вигодонабувачів частини прибутку української філії «Мегаполісу» називали старшого сина Януковича Олександра.

В Україні ринок зачистили швидко. За 2011 – 2012 роки з ринку були усунені всі не пов’язані з новачком оптові покупці сигарет: проти когось почали кримінальне переслідування, а когось добровільно-примусово купили. В підсумку з кількох десятків оптових дистриб’юторів залишився один – «Мегаполіс».

Антимонопольний комітет тоді не просто мовчки спостерігав за цією ситуацією, а один з одним давав «Мегаполісу» дозволи на чергове поглинання. Дозволяючи таке масштабне укрупнення, АМКУ фактично санкціонував монополію та змови.

І все в «Мегаполісу» було добре, доки Янукович не втік з країни, та в АМКУ не було призначено нове керівництво.

В 2015 році проти «Мегаполісу» було розпочато антимонопольне розслідування за зловживання монопольним становищем. Компанія використовувала свою ринкову владу, щоб купувати у виробників сигарети дешевше та продавати роздрібним продавцям дорожче. Так чином вона збільшувала максимально свою маржинальність, чим зменшувала рентабельність інших учасників у цьому ланцюжку. Крім цього компанія активно захоплювала роздрібний ринок, відкриваючи власні магазини та склади, чим забезпечувала собі ще більший прибуток, та усувала з ринку інших роздрібних продавців.

«Мегаполіс» мав практику «провчати» окремих своїх покупців, поставляючи їм менше товару, ніж вони вимагали. Для прикладу, документально зафіксовані випадки, коли мережі магазинів «Метро кеш енд керрі» постачалось значно менше товару, ніж вони замовляли, що ставило під сумнів їх можливість задовольнити попит своїх споживачів. Якщо б не антимонопольне розслідування, думаю, вже сьогодні компанія була б монополістом не тільки на ринках оптової реалізації сигарет, а й у роздробі.

Паралельно з антимонопольною справою у компанії почали з’являтись проблеми з податковими та правоохоронними органами. Лунали звинувачення в бік компанії щодо ухилення від сплати податків, контрабанди сигарет та фінансування тероризму.

На цьому етапі компанія зробила ребрединг, перетворившись з «Мегаполісу» на «Тедіс», змінила структуру власності, сховавши у офшорах реальних бенефіціарів, та її офіційним обличчям в Україні став одеський олігарх другого ешелону Б. Кауфман, якого не раз звинувачували у фронтуванні інтересів російських власників, які хочуть залишитись на території України невидимими.

«Тедіс» активно лобіював свої інтереси в різних державних інституціях. Говорили, що після відкриття справи Б. Кауфман налагодив досить продуктивні стосунки з тодішнім головою АМКУ Ю. Терентьєвим, та щедро оцінював його роботу. Крім цього, в компанії «Тедіс» в той період був офіційно працевлаштований син тодішнього генерального прокурора Ю. Луценко. Пов’язували роботу «Тедісу» і з керівником адміністрації П. Порошенко Б. Ложкіним.

З іншого боку в опонентах «Тедісу» були окремі народні депутати з руху «Вільні люди», громадські активісти, антикорупціонери, та більшість проукраїнської частини суспільства, що знала про цю корупційну історію.

Результатом мітингів, журналістських розслідувань та справедливого громадського тиску в законних формах стало те, що Антимонопольний комітет нарешті наважився оштрафувати «Тедіс» на 430 млн. грн. Щоправда штраф було накладено в кілька разів менший, ніж мав би бути, але навіть його «Тедіс» не хотів сплачувати та оскаржував в судах.

В 2017 році Міністр внутрішніх справ А. Аваков та генеральний прокурор Ю.Луценко вийшли на спільну прес-конференцію, на якій звинуватили «Тедіс» у фінансуванні тероризму та ухиленні від сплати податків, а керівництво Антимонопольного комітету в незаконному лобіюванні інтересів «Тедісу». В цей же час проводились обшуки в будівлі АМКУ, на складах компанії, у виробників, в офісах тощо. «Тедіс» в цей же момент оперативно сплатив 300 з 430 млн. грн. штрафу і це станом на сьогодні перша та остання сума штрафу, сплаченого «Тедісом» до бюджету.

Відтак скандал з обшуками швидко затухнув та «Тедіс» продовжив свою роботу в Україні. Щоправда його частка впала з більш ніж 95% ринку на момент порушення справи, до менш ніж 75%. Отже з’явились незалежні постачальники, яким виробники напряму реалізовують цигарки. Перш за все це великі торгівельні мережі.

І поки «Тедіс» за допомогою юридичних фокусів по кілька разів оскаржував штраф АМКУ в судах, відомство в 2019 році після зміни президента наклало другий штраф вже у розмірі 6,5 млрд. грн. на «Тедіс» та тютюнових виробників. І здавалось до знищення Карфагену залишилось пару незначних кроків. Але…

Але президент В. Зеленський зустрівся за обідом у Одесі з Б.Кауфманом і все одразу пішло в зворотному напрямку. В протоколах нарад, дорученнях тощо почала з’являтись ідея національного оператора, як єдиного ефективного інструмента боротьби з контрабандою та ухиленням від сплати податків. Антимонопольний комітет дав тютюновим виробникам дивні рекомендації щодо вдосконалення оптової реалізації сигарет.

Журналіст Ю. Бутусов повідомив, що Ю.Терентьєв подав заяву про звільнення з АМКУ, бо президент змушував його скасувати штраф «Тедісу».

Паралельно в ЗМІ з’явився неофіційний текст проекту урядового акту про національного оператора з критеріями, під які потрапляв саме «Тедіс». Один з депутатів президентської партії «Слуга народу» звинуватив міністра економіки І.Петрашко в лобіюванні інтересів «Тедісу», що проявилось серед іншого, в розробці такого проекту акту про національного оператора.

І як підсумок, заступник міністра економіки на засіданні Уряду з голосу та без проходження передбачених регламентом процедур погодження внесла питання щодо прийняття цієї постанови. Члени уряду під керівництвом Д.Шмигаля підтримали та проголосували цей проект, який тільки но з’явився на сайті.

Всім, і Світлані, як колишній державній уповноваженій АМКУ, було добре зрозуміло, що відбувається. Адже історія занадто довга, токсична, гучна, та замазана корупцією та кров’ю, щоб її не було помітно з вікон на Грушевського. Отже і Світлана, і Уряд зробили це умисно, а не з необережності, усвідомлюючи, що вони роблять, та до яких наслідків це призведе.

Проект постанови не було погоджено в Антимонопольному комітеті, що є грубим порушенням норм чинного законодавства. Тим більш на необхідність погодження у своєму листі на міністерство економіки звертав увагу Мінфін.

Крім цього, постанова порушує норми Конституції, якими визначено, що в Україні види та межі монополії встановлюються виключно законом(!) і ніяк не актами Кабміну.

…Ось так виглядає історія «Тедісу» при трьох президентах. І для мене такий її розвиток є безапеляційним свідченням того, що рівень корупції в Україні Зеленського вийшов та вже перевищує показники останніх п’яти років. Отже наступному президенту, судячи по всьому, також доведеться здавати «тест на тедіс».

Блог від: Агія Загребельська, вперше опубліковано у «Бізнес.Цензорі»