АМКУ вкотре змінив практику щодо «досвідної заточки» Укравтодору по скаргам «Граніту-001»
17.08.2020   //  

З 7 по 11 серпня тендерна колегія Антимонопольного комітету України відхилила чотири скарги ТОВ «Граніт-001» на умови тендерної документації, прописані Службами автомобільних доріг у Полтавській, Одеській, Сумській та  Хмельницькій областях, у чотирьох торгах загальною очікуваною вартістю 473,54 мільйони гривень.

Мова йде про закупівлю Сумської САД послуг на поточний середній ремонт траси Т-19-06 Контрольно-пропускний пункт «Рижівка» – Лантратівка, очікуваною вартістю 105,15 мільйонів; Одеської САД на поточний середній ремонт дороги  Р-33 Вінниця – Велика Михайлівка, очікуваною вартістю 191,97 мільйонів, Полтавської САД на капітальний ремонт магістралі Р-11 Полтава-Красноград за 118,50 мільйонів  та Хмельницької САД на поточний середній ремонт дороги Н-03 Житомир – Чернівці вартістю 57,92 мільйони гривень.

У всіх цих чотирьох закупівлях фірма «Граніт-001» намагалась виключити з тендерної документації «досвідну заточку», якою Укравтодор звужує коло потенційних учасників закупівель, чим дозволяє забирати всі великі підряди лише конкретному вузькому колу підприємств.

У скаргах компанія зазначила, що замовник вимагає учасників надати документальне підтвердження аналогічного досвіду виконання робіт за предметом договору. При чому, аналогічні договори вимагається надати по ремонтам на дорогах виключно державного значення  І, ІІ чи ІІІ категорії, протягом останніх трьох років, в обсязі не менше ніж 100 % від об’ємів основних робіт в натуральних величинах. До всього, ще й  у контрактах, які виконані не менше ніж на 85%.

У документах наданих в АМКУ фірма підтвердила виконання аналогічних робіт, але не у таких обсягах, які вимагав замовник. Та попри це, тендерна колегія відхилила усі чотири скарги підприємства, і не зобов’язувала обласні Служби змінювати тендерну документацію.

Це вже вчетверте за останні місяці Антимонопольний комітет змінює свою практику щодо «досвідної дискримінації Укравтодору». З початку 2020 року, коли обласні Служби автодоріг, за вказівкою Укравтодору, почали вписувати дискримінаційну вимогу щодо досвіду у документацію, АМКУ зобов’язувала замовників виключити вимогу у такій редакції. Але у травні, колегія повністю змінила практику на протилежну, і перестала ухвалювати аналогічні скарги. Тож компанії звертались до АМКУ за дотриманням своїх прав – безрезультатно. Але після звільнення голови АМКУ Юрія Терентьєва, тендерна колегія різко змінила практику, і знову почала викидати досвідні заточку Укравтодору.

Згідно аналізу, проведеного експертами платформи «Ліга антитрасту», однакові вимоги «Граніту-001» у результаті рішень одних і тих самих держупоноважених задовольняються або навпаки.. Така безпідставна зміна практики, відбувається у АМКУ щомісяця.