Досьє. Голова Укравтодору Кубраков Олександр Миколайович
16.07.2020   //  

Олександр Кубраков став очільником Укравтодору у листопаді 2019 р., замінивши на посту поляка Славоміра Новака. Тодішній прем’єр-міністр Олексій Гончарук (з яким Кубраков працював у Офісі ефективного регулювання) заявив, що Кубраков «показав себе як професіонал під час будівництва траси Запоріжжя-Маріуполь, а тому вдало справиться з роллю очільника дорожнього відомства. Одними з першочергових планів на посту голови відомства Кубраков тоді назвав повне оновлення керівного складу регіональних служб автодоріг та добудову запорізького мосту. Такі його плани дійсно почали впроваджуватися: неугодних керівників САДів, які без ентузіазму поставилися до тендерних заточок з головного офісу, почали звільняти, а тендер на добудову мосту – прописувати з явними дискримінаційними умовами.

Рекомендуємо провести тендери ось так, а не інакше

Найбільший конфлікт Кубракова на посту голови Укравтодора пов’язаний з плановим поступовим впровадженням у всіх службах Методичних тендерних рекомендацій. Вимоги, прописані в рекомендаціях, давали можливість потрапити на тендери лише обмеженому числу компаній, що сам Кубраков називав «боротьбою з компаніями-одноденками» та тендерним троллінгом. В результаті таких впроваджень частка компаній-фаворитів у «тендерному пирозі» Укравтодору досягла 75%.

IT-сфера, Попов, Кличко і Гончарук

До призначення Кубраков робив кар’єру у сфері інформаційних технологій: після роботи начальника відділу маркетингу у «Київстарі» він став радником спочатку голови КМДА Олександра Попова, а потім — радником з IT Віталія Кличка. До речі, саме на цьому етапі Кубраков і познайомився з Андрієм Вавришем — під час його роботи застпником голови Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Пізніше став керівником сектору IT&Telecom «Офісу ефективного регулювання» (BRDO), головою якого на той момент був Олексій Гончарук. У 2019 році став номером 30 у депутатському списку партії «Слуга народу», причому партійним членом так і не став. Однак нардепом Кубраков пробув недовго: за кілька місяців його призначили очільником Укравтодору.

Ще два вихідці з BRDO були замішані у скандалі з Укравтодором. У квітні позаштатний радник Кубракова і експерт BRDO Вадим Олійник разом з іншим експертом громадської організації Владиславом Притомановим створили ТОВ «Автодор Консалтінг» для консультацій учасників дорожнього ринку, як правильно подаватися на тендери. За словами учасників ринку, додатково до фіксованої суми, експерти планували брати 3% від суми тендеру. У травні Офіс ефективного регулювання заявив, що припиняє співпрацю з керівником сектору «Інфраструктура»  Владиславом Притомановим та Вадимом Олійником «через виявлений конфлікт інтересів».

Зв’язок з Юрієм Голиком

У жовтні 2019 року Олексій Гончарук призначив екс-радника голови Дніпропетровської ОДА Юрія Голика своїм радником, також він став радником голови Укравтодору. У Кабміні Голик курував напрямок будівництва та ремонту доріг, а також інфраструктурні проекти. Кубраков і Голик почали активніше працювати у національній програмі «Велике будівництво», яка передбачає будівництво та реконструкцію доріг, шкіл, дитячих садків, лікарень та стадіонів. За словами Олександра Кубракова, з Голиком він познайомився у 2019 році – підписався на його сторінку в Твіттері. Тоді Голик, пов’язаний з Борисом Ложкіним і Валентином Резніченком, саме шукав входи у Зе-команду. І знайшов нібито завдяки протекції, наданій Гончаруку близьким до Авакова Антоном Геращенком під час формування невдалого виборчого проекту «Люди важливі».

Комунальний «спрут» і Руслан Крамаренко

У 2016 році колишній заступник голови КМДА Леоніда Черновецького Руслан Крамаренко разом з Кубраковим та ще трьома партнерами створили ТОВ «Місто для людей» — компанія, яка робить бізнес на обслуговуванні введених в експлуатацію багатоповерхових будинків. Наступні кілька років однойменні компанії з’являються по всій Україні: Маріуполі, Миколаєві, Дніпрорудному, Енергодарі. Однак то тут то там щодо підприємств виникають судові позови: наприклад, у Києві люди скаржаться, що обслуговуючу компанію призначили безальтернативно, а в Енергодарі це зробила міськрада без конкурсу. ТОВ «Місто для людей Миколаїв» зацікавилося Миколаївське відділення Антимонопольного комітету, яке в результаті оштрафувало фірму на 68 тис грн за неповну відповідь щодо калькуляції цін на свої послуги. Згідно з інформацією з декларації за 2019 рік, Олександр Кубраков задекларував 191 тис грн доходу як замдиректора «Міста для людей» і передав свою частку у групі компаній в управління. Всього за 2019 рік Кубраков задекларував 670 тис грн дивідендів з цієї групи компаній («Місто для людей контактний центр Київ», «Місто для людей розрахунковий центр», «Місто для людей контактний центр»).

Статки

Згідно з декларацією, Кубраков володіє квартирою площею 55 квадратів, придбаною у 2013 році, а також автівками Hyundai Accent 2008 року випуску, Mazda 6 2013 року випуску та автівкою BMW X4 2017 року випуску. Крім зарплати та дивідендів, очільник Укравтодору задекларував дохід від зайняття підприємницькою діяльністю 428 тис грн, а також 720 тис гривень, 70 тис євро та 270 тис доларів готівки. 684 тис гривень Кубраков позичив.