12 топових кримінальних проваджень, у яких фігурує АРМА
13.07.2020   //  

“Наші гроші” склали перелік 12 кримінальних проваджень щодо найгучніших справ, у яких фігурує Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

Заволодіння майном “Ростка” на 3,6 млрд грн

Номер і дата, коли провадження розпочато – 52019000000000018, 1 січня 2019 р

Кваліфікація – н/д (немає даних)

Хто веде/вів – НАБУ

30 листопада 2018 р. АРМА отримало корпоративні права компаній зі структури «Росток-Холдингу», і вже у січні 2019 р. знайшло для них управителя до 2020 р. “Росток-Холдинг» – агропромислова група з земельним банком понад 50 тис. га землі. Її активи потрапили в АРМА через конфлікт між бізнесменами Яковом Грібовим і Віктором Купавцевим. Улітку 2018 р. внаслідок цього конфлікту Нацпол у Харківській області розпочав провадження по статті «Шахрайство» за заявою Грібова. Як стверджує Грібов, Купавцев присвоїв $21,2 млн, спрямувавши ці гроші на користь компаній групи «Росток-Холдинг». Компанія-управитель, якому АРМА віддало активи “Ростка”, «Ай енд ю групп юкрейн», належить Сергію Тарасову. В рекламних матеріалах про Тарасова його партнером згадується не хто інший, як Яків Грібов. Син Сергія Тарасова Олег Тарасов став народним депутатом від «Слуги народу» і головою підкомітету в Комітеті ВР з питань аграрної та земельної політики. Зараз договори АРМА з «Ай енд ю групп юкрейн» вже не діють.

Те, що актив передали пов’язаній з опонентом власника активу особі, і зацікавило НАБУ. Як кажуть в бюро, вони досліджують «обставини вчинення незакінченого замаху на протиправне заволодіння майном групи підприємств ТОВ «Росток-Холдинг» на суму понад 3,6 млрд грн”. У квітні працівники бюро провели в АРМА обшук. За даними “Наших грошей”, під час цього обшуку частина документів АРМА, що стосуються “Ростка” – зникли.

 

Збитки державі на 322 млн грн під час продажу на СЕТАМ цукру “Аграрного фонду”

Номер і дата, коли провадження розпочато – 52019000000000744, 21 серпня 2019 р

Кваліфікація – ч 5 191 ККУ (“Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”)

Хто веде/вів – НАБУ

Провадження згадується у судовому реєстрі. НАБУ зацікавилося продажем за заниженими цінами цукру-піску АРМА на СЕТАМ. Йдеться про можливе привласнення і заволодіння цукром ДСБУ «Аграрний фонд” із 2017 по 2019 рр, за попередньою змовою службовими особами та посадовими особами ДСБУ «Аграрний фонд», ПАТ «Аграрний фонд» та іншими особами, в особливо великому розмірі на суму приблизно 322 млн. грн. За даними “Наших грошей”, за версією слідства, АРМА на СЕТАМ продала цукор державній структурі –  дочірньому підприємству “Агрофонд-зерно”, а потім цукром заволоділи близько двох десятків приватних компаній. Останні згадки щодо провадження у судовому реєстрі – за квітень 2020 р. Як раніше повідомляли “Наші гроші”, АРМА на СЕТАМ протягом травня-вересня 2019 р. на 7 торгах продало 26970 тонн цукру за 63,3 млн грн.

Земля Ашану

Номер і дата, коли провадження розпочато – 62019100000001202, 23 серпня 2019 р

Кваліфікація – ч 5 191 ККУ (“Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”)

Хто веде/вів – ДБР

Як повідомляли “Наші гроші”, йдеться про продаж АРМА на СЕТАМ трьох ділянок в Одеській області, на яких французька група «Auchan Retail International» планувала побудувати ритейл-парк «Les Vignes». Ділянки «Auchan Retail International» придбали 2013-го р, ставши власниками компаній ТОВ «АБС ТЕХНОЛОДЖИ» та ТОВ «С.П.Т.», у статутних капіталах яких земля й була. Утім, 2016 р в слідчому відділі управління прокуратури Одеської області розпочали кримінальне провадження щодо незаконного виведення цих ділянок 2011 р. у приватну власність із власності державного підприємства «Дослідне господарство «Таїровське» Нацакадемії аграрних наук. У березні 2019 р землю в межах цього провадження арештували, у квітні – передали в управління АРМА, а у липні 2019-го вже продали на СЕТАМі за заниженою ціною та з порушенням регламенту. За версією слідства, ціна продажу на СЕТАМ була меншою у понад 50 разів від вартості землі, визначеної документально. Допитані свідки показали, що торги були формальними і в них брали участь лише два суб`єкта, підконтрольних одним і тим же особам. Як прокоментували “Нашим грошам” у СЕТАМ, “торги не були формальними, бо будь-хто міг подати заявку, сплатити гарантійний внесок та взяти участь”.

 

“Пісок Чеботаря”

Номер і дата, коли провадження розпочато – 52019000000000766, 27 серпня 2019 р

Кваліфікація – ч. 2 ст 364 ККУ (“Зловживання владою або службовим становищем”)

Хто веде/вів – НАБУ

Провадження щодо продажу 26 червня 2019 р АРМА на СЕТАМ 2,5 млн тонн річкового піску за заниженою у 8 разів вартістю, на підконтрольну компанію, з метою подальшого продажу стороннім особам за ринковими цінами, без ухвали про дозвіл на реалізацію цього піску.

Як повідомляла програма “ЦРУ”, в Україні діє схема, згідно з якою службові особи Державного бюро розслідувань спочатку арештовують майно, потім, не чекаючи дозволу суду на реалізацію речових доказів у кримінальній справі, передають актив АРМА, далі проводиться занижена оцінка майна, знецінений товар виставляють на торги СЕТАМ і збувають його за заниженою ціною.

Схема щодо піску виглядала так. Актив арештували в межах провадження ДБР за заявою директора ТОВ «Інформагентство Стоп корупції ТВ», дотичний до якого проект журналістських розслідувань «Стоп корупції» глобальна мережа журналістів-розслідувачів GIJN виключила за непрофесіоналізм. Заявник повідомив, що на території Вишеньківської сільради в Київській області незаконно видобувають пісок і продають за пособництва правоохоронців. Покази заявник давав у лютому 2018, а провадження за його заявою розпочали у січні 2019 р. У квітні 2019 р пісок визнали речовим доказом і арештували, у травні – передали в управління АРМА, потім провели занижену оцінку і в червні – вже продали. Як повідомляв «Судовий репортер», саме цей пісок обговорювали на плівках з кабінету замміністра МВС Сергія Чеботаря у 2014 р. Пісок підприємству МВС передала на реалізацію як безхазяйний податкова, оскільки він, хоч і розташований на землі «Корпорації Віп Хауз», але намитий без дозволу. Врешті ДП «Спецсервіс» продало пісок фіктивній компанії за мінімальною ціною, і на «плівках Чеботаря» керівник «Спецсервісу» Василь Петрівський начебто звітує Чеботарю про його продаж через фірму-прокладку. Як раніше повідомляли “Наші гроші”, купило пісок ТОВ “Центр білінгових систем”, пров’язане зі структурами сина Михайла Бродського Юрія та Нестора Шуфрича. У квітні 2020 р. ТОВ  подало до АРМА позов щодо визнання договору купівлі-продажу піску недійсним, утім, Госпсуд Києва в задоволенні позову відмовив.

За даними АРМА, у червні 2020 р. Агентство перерахувало майже 31 млн грн (з яких понад 27 млн – кошти з продажу піску і 3,5 млн грн  – нараховані на них відсотки) на рахунок Вишеньківської сільради. За ці кошти місцева влада, як кажуть в Агентстві, планує збудувати дитсадок.

Справа “Агроінвестгруп”

Номер і дата, коли провадження розпочато – 52019000000000499, 12 червня 2019 р

Кваліфікація – ч 2 ст 364 ККУ (“Зловживання владою або службовим становищем”)

Хто веде/вів – НАБУ

Провадження розпочато за фактом зловживання службовим становищем працівниками АРМА та ДП «Сетам». Слідство говорить про попередню змову з працівниками правоохоронних органів, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб шляхом реалізації зернових, круп`яних та олійних культур, які зберігалися на складах підприємств із групи компаній “Агроінвестгруп” та карбаміду, який зберігався на складах ДП «Херсонський морський торговельний порт» та ПАТ «Одеський припортовий завод» за заниженими цінами.

Як раніше повідомляли “Наші гроші”, в межах провадження щодо групи компаній “Агроінвестгруп” правоохоронці також арештували зерно фермерів, які завозили його на зберігання на елеватори “Агроінвестгруп”. Зерно арештували, передали в АРМА, Агентство його продало за заниженою вартістю. Частина фермерів у судах довела, що продаж був незаконний. Тепер Агентство має повернути людям гроші з цього продажу. Щодо добрива карбаміду, то його, за версією власників, продали на СЕТАМ за заниженою у 49 разів ціною. Власниками були “Всеукраїнська Енерго Компанія” та дотичні до неї структури. 2017-го діяльністю ВЕК зацікавилися правоохоронці і розпочали кримінальне провадження щодо заволодіння майном «Укртрансгазу» на понад 500 млн грн. службовими особами ВЕК, ТОВ «Газоторгова Компанія», ПАТ «Одеський припортовий завод», ПАТ «Одесагаз». Майно компаній арештували, у лютому 2019 року передали в управління АРМА і почали продавати. Покупцем виступила компанія «Соіл компані лтд», створена за 10 днів до торгів. Як повідомила програма «ЦРУ», на час підписання договору купівлі-продажу компанія була записана на Андрія Кудлая, що за кілька місяців до торгів шукав у Києві роботу менеджера з продажів.

 

Справа 550-метрової квартири на Кловському узвозі в Києві

Номер і дата, коли провадження розпочато – 42019000000002138,  03 жовтня 2019 р

Кваліфікація – ч 2 ст 364 (“Зловживання владою або службовим становищем”)

Хто веде/вів – ДБР

Провадження розпочато за фактом вчинення упродовж 2019 р службовими особами АРМА протиправних дій, спрямованих на незаконне відчуження нерухомого майна компанії «Маджгаард Лімітед». Як раніше повідомляли “Наші гроші”, йдеться про квартиру площею 554,9 кв.м на 43 поверсі «Карнегі центру» – найвищого хмарочосу України у Києві на Кловському узвозі, 7 та два машиномісця у цьому ж будинку. З 2016 р нерухомість належала кіпрській компанії «Majgaard Limited». Єдиним власником «Majgaard Limited» був Торбен Майгаард – засновник компанії «Сiklum», яка входить у топ-5 IT-бізнесів України. Після смерті Майгаарда нерухомість кілька разів змінила власника, Нацполіція розпочала провадження, за яким передала актив в АРМА, а Агентство намагалося за заниженою ціною продати квартиру та машиномісця на СЕТАМ. Після скандалу, піднятого адвокатами потерпілих, АРМА зняло лот з реалізації. Як стверджують у СЕТАМ, під час торгів “ціна сягнула майже 20 мільйонів гривень”. АРМА запевняє, що воно “самостійно ініціювало зняття даного лоту з торгів”, потім арешт із нерухомості скасували і на торги вона більше не виставлялася.

 

Автомобілі “Групи Скіф” зі “справи Клименка”

Номер і дата, коли провадження розпочато – 52018000000000415, 26 квітня 2018 р

Кваліфікація – ч 3 та 5 ст. 191 (“Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”) та ч.2 ст. 364 КК України (“Зловживання владою або службовим становищем”)

Хто веде/вів – НАБУ

Провадження щодо передачі в АРМА 20 автомобілів ТОВ «Охоронне підприємство «Група Скіф» і продажу частини з них на СЕТАМ. Автівки арештовували за клопотанням прокурора по провадженню, в межах якого повідомлено про підозру колишньому міністру доходів і зборів Олександру Клименку. Як повідомляли “Наші гроші”, суди неодноразово визнавали ці продажі протиправними та недійсними. 2019 р. НАБУ провадження закривало, але адвокати “Скіфу” через суд скасували це закриття.

 

Провадження, після якого з’явився телеграм-канал “АРМА. Искусство воровать”

Номер і дата, коли провадження розпочато- 62020000000000103, 23 січня 2020 р

Кваліфікація – ч 2 ст 344 ККУ (“Втручання у діяльність державного діяча”)

Хто веде/вів – ДБР

27 вересня 2019 р в кабінеті на той час прем’єра Олексія Гончарука пройшла нарада за участю міністрів Олексія Оржеля, Альони Бабак, Тимофія Милованова, заступника міністра фінансів Василя Шкуракова, голови правління “Нафтогазу” Андрія Коболєва, керівника департаменту в “Нафтогазі” Андрія Фаворова, працівників АРМА Віталія Сигидина і Віталія Різника та ще кількох людей. В контексті АРМА обговорювали питання теплоцентралей на Львівщині у Новому Роздолі та Новояворівську.

5 грудня 2019 р. тоді начальник юридичного управління АРМА Андрій Потьомкін написав до ГПУ заяву про вчинення злочинів Віталієм Сигидином. “Як мені усно повідомив Сигидин, – пише в заяві Потьомкін, – ним було здійснено прихований звукозапис на диктофон у своєму мобільному телефоні… цієї службової наради… Сигидин почав усім охочим, в тому числі і мені, роздавати цей звукозапис”. 27 грудня 2019 р. Кабмін призначив Сигидина т.в.о голови АРМА. 21 січня 2020 р. запис наради в кабінеті Гончарука оприлюднив інформаційний портал “Стопкор”. 24 лютого 2020 р в АРМА з обшуком прийшли ДБР і СБУ, вилучили телефони Сигидина та заступника голови АРМА Володимира Павленка, під приводом, що ці мобільні мають доказове значення в кримінальному провадженні. При тому, що Павленко в Агентство прийшов уже після наради Гончарука. Після того, як розпочали провадження, минув майже рік. Наразі є лише два видимі результати: після обшуку, у квітні 2020 р, в телеграмі з’явився канал “АРМА. Искусство воровать”, який досі публікує інформацію – переписки, відео, фото – з телефонів керівництва АРМА. А слідчий, який клопотав у суді про обшук в Агентстві, Василь Фурик, через день після появи телеграм-каналу подав декларацію перед звільненням. Детально про злив переписок керівництва АРМА можна прочитати у матеріалі “Павленкогейт”. Як повідомили “Нашим грошам в АРМА, “Павленко і Сигидин мають на руках ухвали суду про повернення техніки, однак ДБР її не повертає”.

Провадження по новому керівництву АРМА

Номери, дати, коли провадження розпочаті, кваліфікація:

1) 12020000000000482 від 19 травня 2020 р., ч 5 ст 191  (“Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”)

2) 12020000000000483 від 19 травня 2020 р, ч 2 ст. 364 ККУ  (“Зловживання владою або службовим становищем”

3) 12020000000000484 від 19 травня 2020 р, ч 3 ст. 382 ККУ (“Невиконання судового рішення”)

4) 12020000000000485 від 19 травня 2020 р, ч 1  ст. 388 КК (Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації”)

Хто веде/вів – ГСУ Нацполіції

В один день, 19 травня 2020 р, ГСУ Нацполу зареєструвало 4 провадження, в яких фігурує нинішнє керівництво АРМА. Про це повідомив телеграм-канал “АРМА. Искусство воровать ”, опублікувавши відповідні витяги з реєстру досудових розслідувань. Підставою для реєстрації всіх цих проваджень стали матеріали правоохоронних та контролюючих державних органів. За даними телеграм-каналу, у провадженні 12020000000000482 йдеться про зловживання службових осіб АРМА у справах ТЕЦ Дубневичів та акцій “Газтранзиту”. Провадження 12020000000000483 стосується “відчуження нерухомого майна, що спричинило тяжкі наслідки”. В межах 12020000000000484 слідчі з’ясовують обставини перешкоджання службових осіб АРМА виконанню ухвали суду, що набрала законної сили, а у провадженні 12020000000000485 йдеться про те, що “службові особи АРМА вчинили незаконні дії з арештованим майном, яке їм було ввірено”. За даними АРМА, “всі згадані справи об’єднані НАБУ в єдине провадження і передані до прокуратури”, Агентство стверджує – “для вивчення можливості їх закриття”.

Аліна Стрижак, Наші Гроші