Рада прийняла закон, який дає змогу через рік почати дерибан цінних земель
07.07.2020   //   712 Переглядів

Прийнятий Верховною Радою 17 червня закон №2280 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель» ухвалений «для дерибану сільськогосподарських та інших цінних земель». Про це на своїй сторінці Facebook пише колишній народний депутат Юрій Левченко.

Офіційною метою законопроекту є встановлення меж та розроблення містобудівної документації для об’єднаних територіальних громад (ОТГ).

Левченко вказує, що на даний час майже всі землі в населених пунктах розпайовані, а от землі поза населеними пунктами – ні. Бо переважно для них не було розроблено містобудівної документації, відсутні проекти землеустрою. Але всі ці документи, по-перше, розробляти довго, а по-друге, при розробленні цих документів у відповідності до чинних норм будуть встановлені обмеження щодо використання, у т.ч. природоохоронні, охорони культурної спадщини, а також щодо обов’язкового використання за цільовим призначенням.

Тож, щоб не розробляти всі ці документи та забути про всі обмеження, придумали спрощену процедуру, за якою розробляється один документ на всю територію (а не на конкретні земельні ділянки), і вже він дає можливість розпаювати землі. А всі ці обмеження і захист земель – залишаться «за бортом», вважає Левченко.

Так, для відведення земельної ділянки раніше була потрібна документація із землеустрою на кожну ділянку, тепер це скасовується. Натомість можна розробити один комплексний план територіальної громади (КПТГ) та повідводити землі в межах цього плану без аналізу культурної цінності, впливу на екологію, без врахування особливостей ділянки, дотримання розмірів ділянок в межах норми, бо ж норми встановлено відповідно до цільового призначення, яке тепер легко змінюється. У разі затвердження КПТГ тепер не будуть розроблятися цілий ряд документів. КПТГ це є містобудівна та землевпорядна документації одночасно. Однак, на сьогодні досі не зрозуміло, як буде здійснюватися розробка спільного документа, що це взагалі за документ, які до нього вимоги , як робити його експертизу.

Зокрема, внаслідок ухвалення цього закону дозволено вільно змінювати цільове призначення земель:

  • можна буде змінювати не тільки вид цільового призначення, а й узагалі категорію земель;
  • приватні власники можуть здійснити таку зміну САМОСТІЙНО без будь-якого погодження, у т. ч. і щодо особливо цінних земель (зокрема, земель сільськогосподарського призначення);
  • користувач (орендар) теж зможе самостійно змінити цільове призначення земельної ділянки державної чи комунальної власності, якщо на цій ділянці розташоване його майно без будь-яких погоджень, без розроблення документації з землеустрою та без прийняття рішення власником землі (органами місцевого самоврядування чи державними органами).

Тобто, потрібно всього лише зареєструвати на державній чи комунальній землі якийсь сарай (привіт «чорним реєстраторам»!), і тоді можна вільно змінити цільове призначення с/г землі на обслуговування будівлі та продати її з новим цільовим призначенням іноземцям. Так легко обходяться всі заборони, які нібито встановили щодо продажу сільськогосподарських земель, наголошує Левченко.

За його словами, також спростили нищення природо-заповідного фонду та лісів. Тепер не потрібно вносити зміни в генплани чи іншу містобудівну документацію, проходити екологічну експертизу тощо – досить просто рішення Кабміну.

Та страждають не лише сільськогосподарські та природоохоронні землі, відзначає Левченко. Так, межі водоохоронних зон визначаються в документації із землеустрою, але якщо хочеться це обійти – можна просто змінити цільове призначення, при цьому документація із землеустрою відповідно до нових змін не розробляється. І все: межі водоохоронних зон не встановлено, вже можна будувати чи узаконити будинок на березі моря чи річки.

Левченко підсумовує, що тепер всі землі, які досі не розпайовані, легко і швидко буде відводити, змінити цільове призначення, продати іноземцям (попередньо змінивши цільове призначення) або використовувати зі шкодою для довкілля, виснажуючи землі, а також нищити особливо цінні землі промисловими об’єктами тощо. Закон №2280 набуде чинності за рік.