Позиція Євросоюзу щодо проєктів по “локалізації” закупівель (неофіційний переклад Представництва ЄС в Україні)
04.07.2020   //  
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ

ПРЕДСТАВНИЦТВО В УКРАЇНІ

Посол, Голова Представництва

Київ, 3 липня 2020 р.

 

Тема: Позиція Європейського Союзу щодо проєкту Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації пілотного проєкту зі  здійснення закупівель техніки галузі машинобудування з  підтвердженим ступенем локалізації виробництва» від 11 червня 2020 р. і Проєкту Закону про внесення змін до Закону України “Про  публічні закупівлі” щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості

Й.В. Дмитру Разумкову,

Голові Верховної Ради України

Й.В. Денису Шмигалю

Прем’єр-міністру України

Шановний пане Голово!

Шановний пане Прем’єр-міністре!

Звертаюся до Вас з питання проєкту Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації пілотного проєкту зі здійснення закупівель техніки галузі машинобудування з  підтвердженим ступенем локалізації виробництва», опублікованого 11 червня 2020 року для  громадських консультацій.

Ознайомившись з текстом проєкту, хотів би висловити нашу серйозну занепокоєність з приводу його сумісності зі зобов’язаннями України щодо державних закупівель у межах Угоди про асоціацію Україна-ЄС і Угоди СОТ про  державні закупівлі. Обидва правові інструменти спираються на принципи рівного ставлення, недискримінації та прозорості у царині державних закупівель згідно зі ст. IV Угоди СОТ і ст. 151 (1) Угоди про асоціацію.

Проєкт постанови має намір запровадити в якості пілотного проєкту вимогу 15% -30% питомої ваги критерію локалізації машинобудівної техніки в Україні . На наш погляд, це буде суттєвим порушенням вказаних основ рівного ставлення і  недискримінації.

Європейський Союз також зі значним занепокоєнням відзначає реєстрацію у Верховній Раді України 24 червня Проєкту Закону № 3937 про внесення змін до Закону України “Про  публічні закупівлі” щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості. Цей законопроєкт запроваджує вимоги локалізації виробництва для значного переліку промислових товарів і транспортних засобів строком на 10 років, що за нашою оцінкою також порушуватиме ст. IV Угоди СОТ і ст. 151 (1) Угоди про асоціацію. Це не лише підриває основоположні принципи рівного ставлення і недискримінації, але й, беручи до уваги ступінь локалізації, що вимагається законопроектом (до 60%), de facto позбавляє закордонну продукцію можливості участі в закупівлях у цих галузях.

Крім того, наскільки ми розуміємо, законопроєкт вимагає, щоб Кабінет Міністрів забезпечив запровадження такого ж рівня ступеню локалізації у майбутніх закупівлях, пов’язаних з  проєктами, що фінансуються міжнародними фінансовими установами, такими як Європейський інвестиційний банк. У цьому відношенні ми хотіли б підкреслити, що ці вимоги можуть мати серйозний негативний вплив на майбутню діяльність таких інституцій в Україні та відповідну підтримку ЄС.

Упродовж останніх років Україна активно та зі значними результатами реформувала свою систему державних закупівель. Нещодавнє прийняття нового закону у цій галузі ще більше узгодило її  законодавство з правовими вимогами ЄС. Дієвий внесок України в роботу Комітету СОТ з питань державних закупівель було визнано всіма Сторонами Угоди СОТ з державних закупівель і зробило Україну прикладом у регіоні.

Запровадження дискримінаційних заходів, як це передбачено проєктом Постанови за Проєктом Закону  №3937, поставить під сумнів ці досягнення як у світлі відносин з ЄС, так і у контексті Угоди СОТ про державні закупівлі.

У стосунку до Угоди СОТ про державні закупівлі це порушить її принципи, а,  відповідно, також створить ризик для доступу України до ринку державних закупівель. До того ж, буде завдано серйозної шкоди репутації країни, вибудованій з іншими Сторонами Угоди СОТ.

У відношенні ж Угоди про асоціацію Європейська Комісія нині оцінює виконання перших трьох етапів Глави «Державні закупівлі» на основі інформації, нещодавно наданої Українською стороною. Проєкт постанови і Законопроєкт  №3937 неминуче стане викликом для цього процесу, як і для пов’язаного з цим доступом до ринку для України також  і  у  межах Угоди про асоціацію.

Європейський Союз готовий до подальшого обговорення цих питань і підтримки української влади своїм досвідом щодо використання державних закупівель як  стратегічного засобу для вирішення законних економічних інтересів з  дотриманням основних принципів і міжнародних зобов’язань України .

З повагою,

Матті Маасікас

Копії: Ї.В. Ользі Стефанишиній, віце-прем’єр-міністру України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Й.В. Ігорю Петрашку, Міністру економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України

п. Дмитру Наталусі, Голові Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку

пані Іванні Климпуш-Цинцадзе, Голові Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом

п. Андрію Єрмаку, Керівнику Офісу Президента України

п. Ігорю Жовкві, заступнику Керівника Офісу Президента України