Яловичина без економії – рейтинг закупівель
01.07.2020   //  

Середні ціни закупівлі яловичини через «Прозорро» на рівні середніх роздрібних цін. А різниця в вартості м’яса однакової якості часто досягає 30%, а буває і 100%.

За даними Державного комітету статистики, середня споживча ціна на яловичину в Україні за підсумком січня 2020 року становила 135 гривень за кілограм і на кінець березня виросла до 138 гривень. Це та середня ціна, за яку яловичину купували в першому кварталі українці в магазинах та на базарах.

Аналіз «Наших грошей» майже тисячі закупівель ( ознайомитись із усіма результатами можна тут) , що були оприлюднені в першому кварталі в «Прозорро», показав, що середня ціна яловичини в держзакупівлях відрізняється від роздрібної на незначні 9% і становить 126 грн./кг. Це та вартість, яка є середнього ціною яловичини в угодах, по яким м’ясо в січні-березні закуповували школи, дитячі садки, лікарні або пансіонати.

Були проаналізовані всі угоди загальною вартістю від 115 тис грн.

В цей період, за даними галузевого видання Meat. Inform, відпускні ціни м’ясокомбінатів були в районі 70-73 грн./кг. Тому  в цьому дослідженні взяті угоди, де вартість яловичини починається від 65 грн./кг. Принаймні, по такій ціні заморожену яловичину на кістці на чверть мільйона купило КУ «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради, провівши тендер з п’яти учасників та економією в 31%.

Тим паче, договорів на меншу вартість за кілограм яловичини в «Прозорро» одиниці.

Переважно закуповували м’ясо вищого ґатунку та першої категорії, свіже та морожене. В дослідження не увійшли закупівлі фаршу, печінки та язика.

Повертаючись до Держкомстату, то за його даними найдорожче яловичина за підсумками березня коштувала в Київській області – 160 грн./кг, вище 150 грн./к ціни були в Закарпатській та Чернівецькій областях. Дані «Прозорро» показують інший рейтинг.

 Середні ціни на яловичину в регіонах України (грн./кг)

 

Найдорожча середня вартість закупівлі в Вінницькій області – 143 грн./кг. При цьому, у закупівельників області показники по мінімальній та максимальній ціні загалом середні по країні – дорожче 170 грн. за яловичину вищого ґатунку не платили, дешевше 100 грн. за кілограм не купували. Тобто область показала, що в середньому її ціна вища за загальну температуру по країні, але без відвертих перегинів. На відміну, наприклад, від «бронзової» Одеської області, чиї закупівлі в переліку найдорожчих.

Так, в січні комунальний дошкільний навчальний заклад комбінованого типу ясла – садок №32 «Барвінок» в Ізмаїлі купив майже півтони яловичини по 189 грн./кг. Договір уклали з ПП «Таврія Плюс» Сергія Карпухіна, тендер не проводили, вклалися в до порогові 199 тис грн. Ця закупівля в десятці найдорожчих. А так виглядає її ТОП-5.

ТОП-5 закупівель найдорожчої яловичини

 

Покупець Продавець Кількість учасників Характеристика Ціна за кг
Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» ПП «Захід М’ясо Інвест» 2 Вирізка яловича охолоджена 224
Притулок для дітей служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації ТОВ «Гал Проф Центр» 1 м’ясо яловичини 221
Дошкільний навчальний заклад № 2/124 МВС України (Київ) ТОВ «Фірма «Дарина» 1 яловичина жилована вищий гатунок заморожена 212
Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного ФОП Красовська Наталія Анатоліївна 1 Яловичина стейк (биток) 199
КЗ ЛОР Львівська спец ЗОШ №100 І-ІІІст. ТОВ «Гал Проф Центр» 3 М’ясо яловичини, перший гатунок 194

 

В ТОПі найдорожчих опинився столичний дитсадок МВС, але всі інші чотири закупівельники з Львівської області. При цьому, сама область опинилася поза п’ятіркою регіонів з найвищою середньою ціною на яловичину.

До цього рейтингу повинен був потрапити і ще один представник Львівщини – Відділ освіти Городоцької районної державної адміністрації, яке в лютому оприлюднило в «Прозорро» угоду про купівлю яловичини по 220 грн./кг. Але на початку квітня завантажив до системи нову додаткову угоду, де ціна знизилася до 155 грн./кг. Це трапилося як раз через декілька годин після публікації «Наших грошей» про надкоштовну яловичину освітян.

В результаті, найдорожчу яловичину в першому кварталі закупив Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» – 224 гривні за кілограм вирізки. Всього по цьому лоту було закуплено 300 кг.

На торгах конкурентом по лоту переможця ТОВ «Захід м’ясо інвест» був ФОП Поронюк Богдан Юрійович, але конкуренції не відбулося – учасники взагалі не змінювали свої ціни. Відмітимо, що тендер був з двох лотів, ці ж учасники за схожим сценарієм розіграли набагато крупніший лот про закупівлю яловичини першої категорії на 1,70 млн грн. Тут підсумкова ціна склала 85 грн./кг за м’ясо 1 категорії.

Засновником ПП «Захід м’ясо інвест» з міста Броди є депутат Бродівської райради Петро Стах. Він також є співвласником та директором ТОВ «Рута». «Рута» розігрувала тендери з сином Петра Стаха Денисом та підприємницею Наталію Тарнопільську, за що учасники були оштрафовані Антимонопольним комітетом.  Згідно з «Прозорро», у 2019-2020 рр. «Захід м’ясо інвест» виграв тендерів на 6,30 млн грн.

А до п’ятірки найдешевших регіонів увійшла Черкаська область, яка стала лідером по вартості закупівлі овочів борщового набору (детально читайте в статті «Хто наварює на борщі»).

Заморожена яловичина

Кожна десята угода з закупівлі яловичини – придбання замороженого м’яса.  Середня ціна закупівлі  – 123 грн./кг.

Найдорожча ці вже була згадана рейтингу ТОП-5, до якого увійшов ДНЗ №2/124 Міністерства внутрішніх справ. Цей же дитсадок очолив і рейтинг найкоштовнішої замороженої яловичини. В ньому ще один заклад Міністерства внутрішніх справ – ДНЗ №1/185 МВС України.

ТОП-5 найдорожчих закупівель замороженої яловичини

Замовник Переможець Характеристика Ціна
за кг
Дошкільний навчальний заклад № 2/124 МВС України, Київ ТОВ «Фірма» «Дарина» яловичина жилована вищий ґатунок, заморожена 211,68
КЗДО «Академія Дитинства», Київська область ТОВ «Кідс-Груп» яловичини заморожена 182,16
ВП ЮУАЕС ДП НАЕК «Енергоатом» Мале Приватне Підприємство «Ритм» заморожена, вищий гатунок, биток 180,00
ДНЗ №1/185 МВС України. Київ ТОВ «Фірма «Дарина» Яловичина жилована заморожена 176,40
Луганський обласний ліцей-інтернат фізичної культури і спорту ФОП Соловей Карина Сергіївна заморожена вирізка 1 категорії 170,00

У обох дитсадків МВС в першому кварталі був єдиний постачальник яловичини. Це ТОВ «Фірма «Дарина» Геннадія та Світлани Єрмакових. В обох випадках угоди були укладені без проведення тендерів.

Загалом «Фірма «Дарина» почала укладати угоди з двома ДНЗ МВС з початку минулого року. І всі вони тільки за формою звіту, їх загальна сума склала майже мільйон гривень.

На початку березня ВП «Южно-Українська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» уклала угоду з МПП «Ритм» на закупівлю яловичини, свинини, курятини та субпродуктів на загальну суму 514 тис грн. Зокрема було закуплено заморожений яловичий биток вищого ґатунку по 180 грн./кг, а також заморожена яловичина вищого ґатунку по 150 грн./кг.

Для прикладу, Відділ освіти, національно-патріотичного виховання, молоді та спорту Житомирської районної державної адміністрації закупив заморожену яловичину крупними шматками (м’ясо ошийка, лопатки або задньої частини)по 102,18 грн./кг. Трохи дорожче купив Дошкільний навчальній заклад №17 «Сонечко» м.Курахове, який замов заморожену яловичину першого сорту по 115 грн./кг.

Загалом про закупівлі освітян в наступному розділі.

Освіта

Більше половини – майже 60%, в першому кварталі 2020 року були проведені для шкіл та дитсадків. Їх середня ціна дещо вища середнього показника і склала 130 грн./кг.

Перше місце по дорожнечі у лідера загального рейтингу –  Вінницької області – 143 грн/кг. На освітян припала майже половина закупівель, а середня ціна така ж як і в загальному рейтингу.

Різкий «ціновий» стрибок зробив Київ з середини таблиці на друге місце. Виявилося, що окремо закупівлі столичних освітян майже на 10% дорожчі від середніх закупівель через «Прозорро» яловичини як по місту, так і по всій країні. В столиці школи та дитсадки закуповували морожену яловичину в середньому по 143 грн./кг. Так ж ціна у Одеси та Дніпра, що знаходяться на верхівці загального рейтингу.

Замикає п’ятірку Донецька область – 140 грн./кг.

Найдешевше закуповували заклади освіти Сумської (114 грн./кг), Чернігівської 115 грн./кг) та Волинська (117 грн./кг) області. Сам рейтинг виглядає так:

 

Різниця в ціні закупівель освітянами Вінницької та Сумської області в першому кварталі склала 20%.

Серед шкіл найдорожчу яловичину закупила Львівська спеціальна ЗОШ №100 І-ІІІ ст. М’ясо першого ґатунку обійшлось по 194 грн./кг. Для цього замовник провів тендер, але відхилив на ньому дві пропозиції, що майже вдвічі були дешевші від пропозиції переможця через відсутність всіх необхідних документів. В підсумку, переможцем було визначено ТОВ «Гал Проф Центр», яку «Наші гроші. Львів» дослідили як учасника змови, де разом з «Торговий дім «Бізнес-центр» та ФОП Галина Федунь і Христина Кононович розіграли майже 200 закупівель на постачання продуктів харчування. Основними їх замовниками виступають саме відділи освіти районів Львова.

Можливо тому і ціна на м’ясо першої категорії виявилася вдвічі вищої від ціни, по якій його закуповували інші заклади освіти. Так, КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №10 купила яловичину по 100 грн./кг, Долинський науковий ліцей-інтернат І-Франківської області – по 104 грн./кг, а середня школа №10 в Жовтих Водах – по 105 грн./кг.

Суттєва різниця в цінах при порівнянні закупівель вищого сорту. Наприклад, Ситковецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Немирівського району Вінницької обласної Ради купила по 170 грн./кг. Натомість Відділ освіти Галицької РДФ Івано-Франківської області купив по 95 грн./кг, Відділ освіти Тростянецької міської ради в Сумській області – по 98 грн./кг, Полтавський обласний науковий ліцей- інтернат ІІ-ІІІ ступенів ім Макаренка  – по 117 грн./кг.

Тобто, різниця в ціні на м’ясо одного ґатунку на закупівлях досягає 30%. І така ситуація характерна не тільки для закладів освіти, а й інших покупівців мяса, договори яких оприлюднено в «Прозорро».

Відмітимо, що кожна друга закупівля яловичини в першому кварталі відбулася без проведення торгів.

 

Підсумкова таблиця закупівлі яловичини в 1 кв.2020р

Середня ціна Мінімальна ціна Максимальна ціна Кількість закупівель
Вінниця 143 100 170 43
Донецьк 142 100 186 27
Одеса 138 72 189 61
Київська 137 84 182 37
Дніпро 136 60 165 64
Львів 133 80 224 89
Миколаїв 131 90 180 34
Луганськ 130 78 180 17
Харків 130 60 177 49
Херсон 130 82 169 16
Житомир 127 78 159 42
Запоріжжя 126 65 179 24
Київ 125 69 212 85
Полтава 125 74 158 51
Рівне 125 75 173 19
Чернівці 125 90 172 8
Кропивницький 124 66 150 15
Тернопіль 124 81 160 13
І-Франківськ 120 74 170 41
Хмельницький 120 86 142 34
Черкаси 120 62 166 23
Ужгород 116 70 184 49
Суми 114 67 187 76
Луцьк 112 71 148 17
Чернігів 107 70 136 16

 

Юрій Школяренко, «Наші Гроші»