Вуха Антоші Яценка в ріелторському законопроекті №3618
30.06.2020   //  

Автор публікації – Юрій Ніколов, редактор “Наших грошей”

Лише півроку тому вдалось відіпхати угрупування електронних майданчиків з оточення Антона Яценка від контролю за ринком нерухомості України, отриманим за часів Порошенка. І ось вже при Зеленському пішла нова атака через Проект Закону про рієлтерську діяльність в Україні №3618.

Організатори атаки зберегли модус операнді – залучати до просування законопроекту партію влади.

При Порошенку лобістами «майданчикового» законопроекту були зіркові нардепи БПП накшталт директора «5 каналу» Ніни Южаніної. При Зеленському серед співавторів «ріелторського» законопроекту – більше половини представляють «Слугу народу». (Причому серед цих «слуг» є Роксолана Підласа, яка ще півроку тому активно боролась проти схеми «майданчиків Яценка», але зрештою зробила свій квантовий перехід).

Півроку тому законопроект про відміну «майданчиків Яценка» намагались завалити спамовими поправками. Одними з тих, хто тоді подав найбільше спам-правок, були «порошенківець» Степан Кубів і «медведчуківець» Олег Волошин. Вони ж є співавторами «рієлторського» законопроекту.

Нардеп з медведчуківсько-бойкого «ОПЗЖ» Олег Волошин. При Януковичу очолював департамент інформполітики МЗС. При Порошенку працював у прокремлівських ЗМІ «Вести» і «112». Зараз комунікує з Шарієм.

Більше того, Волошин не простий співавтор. Як видно з властивостей файлів, саме на його комп’ютері верстались остаточні версії законопроекту, подання та пояснювальної записки.

Відшукати почерк Антоші Яценка в рієлтерському законопроекті так само легко, як раніше в «майданчиковій схемі», а ще раніше в Тендерній палаті.

В преамбулі 3618 визначено, що метою закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері рієлтерської діяльності. Однак науково-експертну управління Верховної Ради відмітило, що «у подальшому вказане питання у проекті практично не регулюється (зокрема, у ньому не визначені державні органи, які здійснюють відповідне державне регулювання та їх повноваження)».

Справді, законопроектом планується щоб всі-всі-всі операції з продажу будь-якої нерухомості в Україні проводились тільки через рієлторів, внесених до спеціального Реєстру. І всі об’єкти нерухомості мають бути внесені до Єдиної бази даних та формування і реєстрації інформаційного паспорта об’єкта нерухомості. А вести Реєстр і Базу буде орган рієлторського самоврядування – Національна федерація фахівців у сфері рієлтерської діяльності.

Це фактично повна аналогія Тендерної палати України. Вона також була абсолютно недержавним утворенням, але саме їй держава законом віддала контроль над всіми-всіми державними тендерами країни у другій половині 2000-х років. А спосіб контролю за нерухомістю – такий самий як у «майданчиковій схемі». В ній теж функціонування ринку нерухомості передавалось під контроль приватних осіб.

Юробличчя громадської спілки «Національна федерація фахівців у сфері рієлтерської діяльності» ще нема, передбачається, що запуск організаційних процесів відбудеться на З’їзді фахівців у сфері рієлтерської діяльності. А там рішення будуть прийматись більшістю учасників З’їзду. Учасниками будуть по одному делегату від одного професійного об’єднання. Тобто рівноправними будуть і великі самоврядні структури рієлторів накшталт Українського підрозділу Міжнародної Федерації Фахівців Нерухомості («ФІАБСІ-Україна» протестує проти цього проекту і 30 червня збирає всеукраїнський круглий стіл), і якісь «Ріелторські рога та копита», що будуть зареєстровані напередодні З’їзду.

За інформацією «Наших грошей» від учасників ринку, з існуючими професійними громадськими організаціями вже почались відповідні переговори, які нібито ведуться від імені «Професійної асоціації ріелторів та сертифікованих аналітиків» («ПАРСА»). Це не дуже відома організація. Наразі навіть не вдалось знайти її сайт. У відкритих джерелах про неї є лише дві оригінальні згадки.

Одна – це про участь «Професійної асоціація ріелторів та сертифікованих аналітиків» у робочій групі по розробці законопроекту про брокерську (ріелторську) діяльність у сфері нерухомості весною 2019 року. За інформацією Фонду держмайна, той законопроект розроблявся на замовлення першого віце-прем’єра Степана Кубіва (того самого «порошенківця», що боровся проти знищення «майданчиків Яценка» і прес-секретаркою якого була «слуга народа» Підласа, що разом з Кубівим зараз у списку авторів «ріелторського» законопроекту). Той законопроект пропонував віддати контроль за ріелторською діяльністю частково органу рієлторського самоврядування і частково Фонду держмайна, що тоді був повністю лояльний до схем Яценка. Після зміни влади «друзів Антоші» вдалось прибрати з ФДМУ і законопроект став неактуальний. Замість нього і запустили новий проект, яким державний ФДМУ вже взагалі не включається в схему, залишаючи весь контроль над схемою громадській спілці.

Друга згадка – у статті про запуск схеми «майданчиків Яценка» в 2018 році:

«Головою правління ПАРСА є Сергій Хмара – він же нині власник і директор ТОВ «Ві Ай Пі Департамент», оператора найпершого авторизованого Фондом майданчика «Оцінка Онлайн»».

Тобто «ПАРСА» повністю і безумовно пов’язана і з активністю в рієлторській галузі, і з «майданчиками Яценка».

І краще б «слугам народу» з числа авторів законопроекту 3618 швидше включити мізки і побачити схематоз, як це вдалось замголови фракції СН Євгенії Кравчук:

Докладний аналіз законопроекту 3618 від експертів «Ліги антитрасту» та науково-експертного управління Верховної Ради – тут.

Блог від: Юрій Ніколов