«Медичні закупівлі України» купують в чотири рази дешевші респіратори, ніж хотіли у МОЗ
24.06.2020   //   361 Переглядів

Державне підприємство «Медичні закупівлі України» за виділені Міністерству охорони здоров’я кошти з Фонду боротьби з COVID-19 купує товари для захисту медиків суттєво дешевше, ніж хотіли у МОЗ. Тільки на повній партії респіраторів економія – 74%, або понад 91 млн грн. Про це повідомляє Марія Землянська у «Bihus.Info».

Усього, за розрахунками міністерства, для захисту працівників медзакладів, що приймають хворих на коронавірус, на місяць необхідно 1,23 млн респіраторів. Тож МОЗ зарезервувало на них понад 123 млн – по 100 грн за одиницю. Проте ДП вдалося збити цю ціну більш як вчетверо. На повній партії різниця між реальними цінами ДП та запланованими МОЗ – 91,25 млн грн.

«Принагідно зазначимо, що 50 000 респіраторів FFP3, які ми закупили раніше, вже довезені до складу ДП «Укрвакцина» МОЗ України». Сподіваємось, що вони будуть розподілені Міністерством охорони здоров’я серед закладів охорони здоров’я якнайшвидше», – звітують «Медичні закупівлі України» про вже завершені торги, де замість 100 грн за один респіратор віддали 27.

Йдеться про закупівлю ДП «Медичні закупівлі України» респіраторів у «Науково-виробниче підприємство «Бук» за 1,35 млн грн.

Повідомляється також про чергове оголошення на сайті публічних закупівель. Там виходить ще нижча ціна – 26 грн. за респіратор.

На захист медиків та обладнання для лікарень з Фонду боротьби з COVID-19 МОЗу виділили понад 3 млрд грн. Журналісти Bihus.Info отримали копії документів, за підписом міністра Максима Степанова, в яких обґрунтовувалися заплановані витрати. В документах ціни були завищені фактично на кожен товар із переліку. Але найбільшу увагу привернули захисні костюми. На них передбачена третина від виділеної суми – 2,14 млрд грн. – по 488 грн. за костюм. Проте, якщо порівняти ціну, за якою такі ж за характеристиками костюми закуповують благодійники, то різниця на партії понад 1 млрд грн.

Тому саме костюми найбільш очікувана закупівля. Крім того, ДП раніше намагалось купити їх за вдвічі нижчими цінами – по 245 грн. Але тоді, вже після оголошення переможця, МОЗ змінив вимоги до товару і розірвав угоду. В результаті власним тендерним комітетом в міністерстві буквально за кілька днів провели торги і замовили китайські костюми по 488 грн. І тут окрім завищеної ціни з’явилась ще одна проблема – перебої в постачанні костюмів.

Журналісти також звернули увагу, що поки «Медичні закупівлі України» економлять бюджету кошти з Фонду боротьби з COVID-19, Кабінет міністр погодив постанову, яка фактично повертає МОЗ повноваження контролю над рештою закупівель. Зокрема, за цим документом ДП має погоджувати з міністерством «технічні, якісні та інші характеристики товарів і послуг, які є предметом закупівлі, а також проект договору, що буде укладений за результатами закупівлі». Про потенційну небезпеку та затримку закупівель від такого контролю вже почали говорити активісти та у самому ДП.