В Укравтодорі заявили, що керувались турецьким законодавством для допуску турків на українські тендери
22.06.2020   //  

Служба автомобільних доріг у Запорізькій області заявив Державній аудиторській службі про використання законів Туреччини для допуску турецької компанії «Ozaltіn insaat» до тендеру тендеру на поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-18 Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта за 569,85 мільйонів гривень. Про це повідомляється у системі «Прозоро».

Східний офіс Держаудитслужби по заяві Центру протидії корупції провів моніторинг цього тендеру і виявив порушення. Учасник для підтвердження аналогічного досвіду у складі своєї тендерної пропозиції мав надати договори, укладені протягом останніх 3-х років від дати, що передує даті оголошення закупівлі. Натомість компанія подала договори за 2010 і 2017 роки, які не вкладались у часові рамки, встановлені замовником. Крім того, фірма мала й інші невідповідності тендерної документації, зокрема, не надала належно оформлений відгук від замовника, договори лізингу техніки та інше.  Отже  «Özaltin insaat» не відповідав тендерним критеріям, тож замовник мав відхилити фірму. Натомість Запорізька САД допустила турків до тендеру а потім уклала з нею договір.

За поясненням Служби автодоріг у Запорізькій області, служба заперечує проти такого рішення аудиторів:

«Правовий статус іноземних юридичних осіб (нерезидентів) та порядок їх діяльності на території України не є предметом регулювання законодавства у сфері публічних закупівель. Таким чином, комплексний аналіз чинного законодавства України дав підстави тендерному комітету, під час розгляду тендерних пропозицій учасників закупівлі, дійти обґрунтованого висновку, що з огляду на тендерну пропозицію Özaltin Inşaat свідчить про спроможність учасника належним чином виконати договір про закупівлю».

Запорізька САД послалась на закон про публічні закупівлі Туреччини, згідно якого термін дії сертифікатів про завершення роботи, що підтверджують досвід трудових договорів, становить п’ятнадцять років, починаючи з дати завершення попереднього прийому робіт, що підлягають дії сертифіката. Тож, на думку автодорівців, учасник виконав вимоги тендерної документації у частині того, що аналогічні контракти мали бути виконані протягом останніх трьох років, і документи «Özaltin» правомірно були прийняті до розгляду.

Запорізька Служба автодоріг постійно прописує «досвідну заточку» 100/85 у тендерну документацію, через жорсткі умови якої, на торги не можуть потрапити десятки великих міжнародних і вітчизняних підприємств. До прикладу, через аналогічну вимогу надати аналогічні контракти протягом останніх трьох років на торги не потрапила китайська корпорація «Сіногідро корпорейшн лімітед», бо Укравтодор у цьому випадку користувався не законодавством Китаю, а «методичними рекомендаціями», які навіть не ухвалені українським урядом.

Нагадаємо,  компанії «Онур» та «Автомагістраль-Південь», які теж змагались за цей тендер, оскаржували в АМКУ допуск «Ozaltіn»  до тендерів на ремонт траси  М-18 Харків-Ялта на загальну суму 1,08 млрд гривень. Але через кілька днів після подачі заяв вони відкликали їх, тож тендерна колегія Антимонопольного комітету не змогла перевірити правомірність допущення турків до торгів.

Турецький холдинг «Ozaltіn» заснований бізнесменом Нурі Озалтином у 1965 році. Компанія займається будівництвом інфраструктурних проектів, енергетикою  та туризмом.